Przedsiębiorcy chcą jasnej procedury weryfikowania uczciwości podatnika VAT

Zbigniew Biskupski AIP
Paweł Lacheta
Choć uczciwi przedsiębiorcy są zwolennikami uszczelniania przepisów wykluczających z obrotu oszustów wyłudzających VAT, to jednak mają wiele obaw. W szczególności wiele nowych przepisów – ich zdaniem – pozwala na bezpodstawne pociąganie do odpowiedzialności firm działających uczciwie.

Uczciwe firmy ponoszą też niezasłużoną „karę” np. w postaci likwidacji rozliczeń kwartalnych.

Na zakończonym w piątek 4 listopada posiedzeniu Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Według Michała Kanownika, Prezesa ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, organizacji zrzeszającej największych przedsiębiorców branży elektronicznej w Polsce, ssama idea nowelizacji ustawy o VAT, nad którą pracę rozpoczęły się w piątek w Sejmie jest słuszna. Jednak niektóre z zapisów projektu budzą zastrzeżenia przedsiębiorców. - Nasza branża ponosi duże konsekwencje działalności oszustów, dlatego wprowadzenie kompleksowej ustawy, która pomoże nam się ich pozbyć z rynku jest niezbędne. Projekt idzie w dobrym kierunku. Dostrzegamy jednak potrzebę wprowadzenia w niej kilku zmian, aby przepisy nie tylko uderzały w przestępców podatkowych, ale i jednocześnie chroniły uczciwych przedsiębiorców – twierdzi Kanownik.

Nie likwidować rozliczenia kwartalnego VAT

O jaką korektę chodzi? Zastrzeżenia przedsiębiorców z branży elektronicznej dotyczą m.in. likwidacji możliwości składania deklaracji kwartalnych. O ile – zdaniem ZIPSEE „Cyfrowa Polska” – takie rozwiązanie ma sens w przypadku nowych firm i takich wobec, co do których istnieje ryzyko, że mogą nie wywiązywać się z obowiązku płacenia VAT, to w przypadku „dużych” podmiotów, działających na rynku od wielu lat i uczciwie rozliczających z podatków, nie ma już to uzasadnienia.
- To będzie po prostu dodatkowe obciążenie administracyjne dla firm. Konieczność dokonywania częstszych kalkulacji rozliczeń podatkowych oraz częstszego przesyłania deklaracji podatkowych skutkować będzie wzrostem kosztów prowadzenia działalności” – uważa Michał Kanownik.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
KWOTA WOLNA OD PIT I STAWKI VAT BEZ ZMIAN

Potrzeba procedury weryfikującej uczciwość kontrahenta

Przedsiębiorcy zwracają także na „nieostre” sformułowania w przepisach dotyczących sankcji za tzw. „puste” faktury, czyli takie, które zostały wystawione za dzieło, które faktycznie nie miało miejsca.
W przekonaniu ZIPSEE „Cyfrowa Polska” może to negatywnie odbić się na uczciwych firmach, bo na podstawie takich zapisów organy podatkowe będą mogły nadal kwestionować uczciwym organizacjom (tym, które nie są świadome, że uczestniczą w transakcji towarem, który podlegał na wcześniejszym etapie obrotu wyłudzeniom VAT) prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Dlatego zdaniem prezesa Michała Kanownika w nowej ustawie niezbędne jest doprecyzowanie części zapisów i definicji, aby zapewnić stabilność i zrozumienie prawa.

- Konieczne jest także stworzenie narzędzi dla przedsiębiorców, które pokażą, w jaki sposób powinna odbywać się weryfikacja uczciwości kontrahenta. Uczciwy podatnik musi mieć świadomość, jakie procedury gwarantują uznanie, że dochował należytej staranności w oczach skarbówki – mówi Kanownik.

Solidarna odpowiedzialność VAT

Dla przedsiębiorców z branży elektronicznej „niezrozumiałe” jest też wprowadzenie w projekcie tzw. solidarnej odpowiedzialności na transakcje dyskami twardymi. Związek – z uwagi na skalę wyłudzeń VAT w tym obszarze - wnioskował do Ministerstwa Finansów o objęcie handlu tym towarem, a także procesorami innym, skuteczniejszym mechanizmem do walki z oszustami podatkowymi - odwrotnym obciążeniem VAT. Resort finansów przychylił się do tego postulatu jedynie w przypadku procesorów, choć w publicznych zapowiedziach, jeszcze przed opublikowaniem projektu, urzędnicy wymieniali też dyski twarde.

- Wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności w VAT w obrocie dyskami twardymi nie wyeliminuje problemu wyłudzeń VAT w tym zakresie. Wyłudzenia będą trwały nadal, natomiast negatywne skutki procederu będą ponosili uczciwi podatnicy, obciążani solidarną odpowiedzialnością – twierdzi prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

- Przedsiębiorcy z branży elektronicznej zwrócą się do posłów i senatorów o zmiany w nowelizacji ustawy o VAT w trakcie prac komisji sejmowych. „Jesteśmy gotowi współpracować z parlamentarzystami przy projekcie i dzielić się swoim branżowym doświadczeniem w zakresie walki z przestępczością podatkową – mówi Michał Kanownik.

Aby dużo zarabiać trzeba być...Zobacz listę zawodów

Wideo

Materiał oryginalny: Przedsiębiorcy chcą jasnej procedury weryfikowania uczciwości podatnika VAT - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie