Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj słynne archiwum "Solidarności"

Hanna Wieczorek
W 2013 roku Kazimierz Jerie przekazał uroczyście swoje archiwum do zbiorów wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
W 2013 roku Kazimierz Jerie przekazał uroczyście swoje archiwum do zbiorów wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. FOT. JANUSZ WÓJTOWICZ
Poznaj prawdę o pieniądzach "Solidarności", ukrytych w przededniu stanu wojennego. Dokumenty ze słynnego archiwum Kajetana w końcu ujrzały światło dzienne.

Tych dokumentów nikt wcześniej nie widział. Tym ciekawsza jest książka "Archiwum Kajetana, czyli 80 milionów w rachunkach" naszej redakcyjnej koleżanki Katarzyny Kaczorowskiej, w której każdy może zobaczyć na co wydawano pieniądze ze słynnych 80 milionów "Solidarności".

O tych wydatkach (ale nie tylko) bohaterowie książki będą rozmawiać dziś, 25 września, od godziny 17.30 w Sali Wójtowskiej wrocławskiego ratusza. Czy Kazimierz Jerie, fizyk związany z podziemiem solidarnościowym, bał się, kiedy gromadził pokwitowania potwierdzające, że za ukryte przed władzą komunistyczną pieniądze kupowano podzespoły do nielegalnego radia? Jak udało mu się przechować w stanie nienaruszonym archiwum prowadzone od wiosny 1982 roku do wiosny 1983? Co o archiwum wiedzieli Władysław Frasyniuk i Józef Pinior? kto kryje się pod pseudonimami "Smutny", "Kapelan", "Tumor" czy "Haretz"? Czyim łącznikiem był Rafał Dutkiewicz?

W spotkaniu wezmą udział bohaterowie książki, ci, którzy pieniądze ukryli i ci, którzy je wydawali. Co powiedzą o funduszach "S"? A może zdradzą, co myślą o dzisiejszej Polsce i swojej walce o wolność?

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska