Poznaj najczęstsze błędy przy wyborze i montażu instalacji fotowoltaicznej

JM
Coraz więcej Polaków przekonuje się do instalacji fotowoltaicznych. To zarówno właściciele domów jednorodzinnych jak i przedsiębiorcy, którzy chcą zmniejszyć koszty prowadzenia biznesu. Korzyści są wymierne i niezaprzeczalne. Ale zanim zaczniemy produkować własny prąd, musimy wiedzieć, jaką instalację zbudować. Należy zatem odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej jest mi potrzebna?

Na to pytanie powinna odpowiedzieć profesjonalna firma fotowoltaiczna, zanim przedstawi nam ofertę. Pierwszym krokiem jest audyt energetyczny, który polega przede wszystkim na określeniu rocznego zużycia energii elektrycznej w domu jednorodzinnym lub firmie. W obu przypadkach konieczne jest określenie obecnego i przewidywanego zużycia energii. Jeśli firma zamierza się rozwijać, zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie rosło. Krótko mówiąc: moc instalacji powinna zostać odpowiednio dobrana do wielkości przewidywanego rocznego zużycia energii elektrycznej.

Czy warto zbudować instalację o większej mocy?

Pamiętajmy, że osoby prywatne nie mogą odsprzedawać nadmiaru energii elektrycznej! Każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej rozlicza się z zakładem energetycznym bezgotówkowo, na podstawie rocznego bilansu wyprodukowanej i oddanej do sieci energii.
Za każdą 1 kWh energii wprowadzoną do sieci można odebrać 0,8 kWh energii dla instalacji do 10 kWp i 0,7 kWh energii dla instalacji o mocy 10 kWp - 50 kWp.

A co z firmami?

Jeśli firmy nie zdecydują się na rozliczanie w bilansach rocznych, mogą nadwyżki energii odsprzedać. W praktyce rzadko decydują się na takie rozwiązania. Funkcjonują w systemie prosumenckim podobnie jak indywidualni właściciele instalacji fotowoltaicznych na domkach jednorodzinnych.
Zapamiętajmy: Moc instalacji fotowoltaicznej może być większa od wyliczonego rocznego zapotrzebowania na energię nie więcej niż o 20 procent. Nie ma sensu przepłacać za instalacje o jeszcze większej mocy.

Czy mój dach jest odpowiedni dla budowy fotowoltaiki?

Firma fotowoltaiczna powinna dokonać pomiarów powierzchni montażowej i ocenić szereg innych uwarunkowań istotnych dla zaprojektowania instalacji. Ważna jest ocena potencjału fotowoltaicznego dachu. Największy potencjał fotowoltaiczny mają dachy umożliwiające montaż paneli nachylonych w kierunku południowym bez elementów zacieniających, takich jak kominy, instalacje klimatyzacyjne, rosnące w pobliżu drzewa czy inne budynki. Warto pamiętać, że inaczej cień pada latem, inaczej jesienią, Dach, który w czerwcu jest w stu procentach nasłoneczniony, jesienią czy wiosną może okazać się częściowo zacieniony, nieraz dość mocno. Zatem firma powinna tak rozplanować ułożenie paneli, aby umożliwić ich maksymalne nasłonecznienie o każdej porze roku.

Czy płaski dach nadaje się pod instalację fotowoltaiczną?

Przyjmuje się, że największą wydajność mają instalacje fotowoltaiczne ustawione w kierunku południowym pod kątem 25-35 stopni na północy Polski oraz 20-30 stopni na południu naszego kraju. Jednak dachy płaskie lub z małym kątem nachylenia, charakterystyczne dla hal przemysłowych, umożliwiają również pożądaną produkcję energii fotowoltaicznej. Optymalizację kąta nachylenia paneli wykonuje się poprzez dobór odpowiedniej konstrukcji montażowej

Czy na każdym dachu można zamontować panele fotowoltaiczne?

Doświadczone firmy potrafią zaprojektować i wykonać konstrukcję pod panele fotowoltaiczne na dachach o każdym rodzaju powierzchni. Także takich, w które nie wolno ingerować, wiercić w nich otworów, mocować kołków czy zbytnio ich dociążać. Trzeba pamiętać, że każdy moduł instalacji fotowoltaicznej to około 20 dodatkowych kilogramów, które obciążają konstrukcję dachu. Odpowiedzialna firma, zanim wykona projekt instalacji, powinna podczas wizyty technicznej na miejscu zweryfikować dokumentację budowlaną obiektu, dopuszczalne obciążenie oraz sprawdzić aktualny stan konstrukcji i pokrycia dachu. W wyniku analizy projektuje się rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo oraz efektywność produkcji energii. Jeśli obiekt z jakiś względów nie pozwala na montaż bezpiecznej i produktywnej instalacji, warto rozważyć budowę instalacji fotowoltaicznej naziemnej.

Moc przyłączeniowa obiektu ma znaczenie

Moc przyłączeniowa obiektu może nie pozwalać na przyłączenie planowanej instalacji fotowoltaicznej. Profesjonalna firma powinna to sprawdzić. Odpowiednie dane znajdują się w umowie podpisanej przez właściciela domku lub przedsiębiorcę z zakładem energetycznym. Można je również znaleźć na rachunku za prąd. Jeśli moc przyłączeniowa nie pozwala na przyłączenie mikroinstalacji, trzeba wystąpić do zakładu energetycznego o zwiększenie mocy przyłączeniowej budynku bądź odpowiednio dostosować moc projektowanej instalacji fotowoltaicznej.

Techniczne możliwości przyłączenia

To jeden z najbardziej istotnych punktów do ustalenia z firmą, która ma nam zaprojektować i wybudować instalację fotowoltaiczną. Inwestor, korzystając z doradztwa takiej profesjonalnej firmy i jej doświadczenia, może wskazać miejsce montażu falownika a firma zweryfikuje techniczne możliwości przyłączenia w danym miejscu.
Chodzi o to, aby zastosować bezpieczną i poprawną technicznie drogę prowadzenia przewodów prądu stałego (DC) z paneli fotowoltaicznych oraz prądu zmiennego (AC) do miejsca przyłączenia instalacji.
Firma powinna również zwrócić uwagę na to, czy budynek, na którym będzie montować panele fotowoltaiczne, ma instalację odgromową. Dopilnujmy, aby przed przystąpieniem do prac projektowych zapoznała się ze schematem i stanem faktycznym instalacji elektrycznej obiektu.
Przedstawiliśmy najważniejsze kwestie istotne w czasie planowania, projektowania i budowy instalacji fotowoltaicznej. Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom Czytelnicy nie będą mieli problemów w czasie budowy własnej, słonecznej elektrowni oraz podczas długich lat jej eksploatacji.

Eksperci polecają

Arkadiusz Wądrzyk, prezes zarządu OZEUS: Instalację fotowoltaiczną na domku czy niewielkiej hali produkcyjnej doświadczona ekipa zamontuje w jeden dzień. Ważny jest czas poświęcony na audyt energetyczny, przeprowadzenie wizji lokalnej, dokonanie pomiarów i sprawdzenie technicznych możliwości przyłączenia. Jeśli widzimy, że firma starannie planuje i realizuje takie działania, możemy być pewni, że przygotuje profesjonalny projekt instalacji idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb. A następnie sprawnie wykona efektywnie działającą i bezpieczną instalację fotowoltaiczną.

Atum: Instalator jest ważny. Ponad 5 lat temu do życia została powołana firma ATUM, która jako jedna z pierwszych firm uzyskała akredytację Urzędu Dozoru Technicznego na edukację instalatorów Odnawialnych Źródeł Energii. Specjalizacja w ATUM to szansa na uzyskanie nowych umiejętności. Praktyka w połączeniu z wiedzą jest kluczem do zdobycia nowego zawodu jako instalator PV. - Doświadczenia, które zdobyliśmy przez kilka lat podczas organizacji spotkań, szkoleń i kursów oraz pokazów sprawiło, że doskonale wiemy, jakie wymagania powinna spełnić osoba aspirująca do pracy w OZE, niezależnie od stanowiska, jakie chce pełnić. Pamiętajmy, że przede wszystkim jest to upór i cierpliwość, które w połączeniu ze zdobytą wiedzą dają efekt w postaci konkretnie wykonanej pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami - opowiadają szefowie firmy. - Dlatego zwracamy uwagę na warsztaty praktyczne realizowanych usług. Rynek fotowoltaiki zmaga się również z osobami niemającymi wiedzy, chcącymi w tym dobrym czasie dla branży skorzystać z dostępnych środków jakie inwestorzy mają do dyspozycji. Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy wiele było przypadków źle wykonanych instalacji. Takich, które po pewnym czasie przestają działać, działają niewłaściwie lub co gorsza powodują zagrożenie pożarem instalacji elektrycznych. Szczególna uwaga i nacisk na dobre praktyki przy wykonaniu instalacji fotowoltaicznych podczas szkoleń, to oryginalne przedstawienie czynności, jakie powinien wykonać instalator PV w trakcie montażu instalacji. Nieszablonowe rozwiązania, które pomogą specjalistom w OZE przeszkolonym w ATUM to wizytówka, o jaką dbamy jako lider branży.

Minimalna płaca w górę. Wzrośnie przynajmniej o 184 zł

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie