Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powołanie Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. "Rola wodoru rośnie"

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
DDW jest kolejnym ogniwem łańcucha Europejskiego Ekosystemu Wodorowego. Obecnie na kontynencie jest ich 20, a ogólnie na świecie, 36. Obok DDW tworzone są kolejne: Podkarpacka, Mazowiecka oraz Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa.
DDW jest kolejnym ogniwem łańcucha Europejskiego Ekosystemu Wodorowego. Obecnie na kontynencie jest ich 20, a ogólnie na świecie, 36. Obok DDW tworzone są kolejne: Podkarpacka, Mazowiecka oraz Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa. Dolnośląska Dolina Wodorowa
25 lutego została powołana Dolnośląska Dolina Wodorowa (DDW), wchodząca w skład łańcucha Europejskiego Ekosystemu Wodorowego. - Rola wodoru w gospodarce, a szczególnie jego potencjał dekarbonizacji przemysłu, ciepłownictwa i transportu rosną - mówił podczas konferencji prasowej Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

- Uwzględnienie technologii wodorowych w polityce rozwojowej państwa, ich doskonalenie, budowa kompetencji oraz tworzenie polskich produktów eksportowych jest strategicznym wyzwaniem i wymaga podejścia opartego na łańcuchu dostaw. Skrócenie odległości między centrami podaży i popytu, integracja sektorów, znalezienie partnerów biznesowych, optymalizacja procesów i kosztów, to konkretne możliwości, jakie zyskujemy tworząc doliny wodorowe – mówił wiceminister Ireneusz Zyska.

DDW jest kolejnym ogniwem łańcucha Europejskiego Ekosystemu Wodorowego. Obecnie na kontynencie jest ich 20, a ogólnie na świecie, 36. Obok DDW tworzone są kolejne: Podkarpacka, Mazowiecka oraz Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa.

- Z optymizmem i nadzieją patrzymy na wodór i jego wykorzystanie w naszych oddziałach lub jako formę magazynowania energii. Wierzymy, że wykorzystanie go jako paliwa i reduktora w piecach hutniczych może w przyszłości pozwolić produkować miedź, srebro i inne metale w sposób całkowicie bezemisyjny - zaznaczył Adam Bugajczuk, wiceprezes KGHM ds. rozwoju.

Przypomnijmy, że rozmowy dotyczące powołania DDW odbyły się w zeszłym roku, w Kobierzycach. Przedstawiciele środowiska akademickiego, którzy wówczas brali udział w spotkaniu, przedstawili również pomysł na utworzenie "Centrum Zielonej Transformacji” - jednego z nielicznych w Europie i pierwszego w Polsce ośrodka badawczego nad ochroną środowiska poprzez szukanie rozwiązań takich jak m.in. DDW.

- ARP S.A. dostrzega szansę nie tylko w elektromobilności, ale także w wodoromobilności i włącza się w promowanie różnych rozwiązań bazujących na wykorzystaniu wodoru - powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A. - Na uwagę zasługują plany wykorzystania potencjału dwóch parków przemysłowych ARP S.A., tj. Euro-Parku Kobierzyce i będącego w fazie tworzenia Euro-Parku Ząbkowice Śląskie. W obu przypadkach brane jest pod uwagę zlokalizowanie na ich terenie demonstratorów technologii wodorowych oraz wykorzystanie ich potencjału do odbioru wyprodukowanego w dolinie wodoru - podsumował.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska