Powiało zielonym wiatrem zmian

Materiał informacyjny Fundacji Centrum Europa
Inspiracją dla konferencji ekologicznej w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi było zakończenie unijnego projektu „ Zielona szkoła liderów szansą na zieloną zmianę”, który napisały i przeprowadziły uczennice szkoły wraz z Fundacją Centrum Europy. Była to świetna lekcja świadomości ekologicznej.

Dyskusja panelowa pokazała, że dużo zawdzięczamy NGO i edukacji ekologicznej, jaką prowadzi np. (Fundacja Centrum Europa), której prezeską jest Aldona Ziółkowska Bielewicz, a także aktywności prezydenta, który od lat prowadzi prelekcje o potrzebie i sensowności segregacji odpadów w naszym mieście. Zielony Wałbrzych ma szczęście do prezydenta, dla którego sprawy związane z ekologia są nie tylko priorytetowe, ale też do prezydenta, który bakcylem ekologii potrafi zarażać. W piątek, 17 listopada zarażał w szkole,- „ Czy wy wiecie, że bogatsi od nas kilkukrotnie Japończycy wytwarzają o połowę mniej odpadów niż my, Polacy?, „ Czy zastanawialiście się jakie oszczędności energii przyniosłoby obniżenie temperaturę w sali szkolnej lub w domu o jeden stopień np. z 19 do 18 stopni Celsjusza?

Roman Szełemej , poinformował, że już w połowie przyszłego roku w Wałbrzychu będzie jeździło 20 autobusów na wodór, co wpłynie na jakość powietrza i zadeklarował, że do roku 2030 Wałbrzych będzie miastem, które zupełnie zrezygnuje z węgla. Grzegorz Górski z Toyoty pochwalił się, że działania w fabryce zmierzają do tego, aby w 2030 roku TMMP (Toyota Motor Manufacturing Poland) ma być w 100 proc. miejscem zeroemisyjnym.

Prezydent Szełemej i Grzegorz Górski przekonywali, że wałbrzyszanie są o wiele bardziej świadomi i wyedukowani ekologicznie niż jeszcze kilka lat temu. Małgorzata Beślerzewska, ekolożka, edukatora ekologiczna, redaktorka naczelna portalu ekopraktyczni.pl przekonywała, że nie wystarcza zapewnienie o zero emisyjności i o zrezygnowaniu z paliw kopalnych, mówiła że musimy zmienić się my, każdy z nas; „Jesteśmy jak pacjent, który usłyszał diagnozę, że aby przeżyć potrzebuje terapii trudnej i zmiany stylu życia. Jeśli tego nie zróbmy, nie przetrwamy."

Emocje wywołały fragmenty wyemitowanego filmu dokumentalnego „Można panikować„ w którym prof. Szymon Malinowski ostrzega nas, społeczeństwo, świat przed skutkami katastrofy klimatycznej. Mówi, aby skłonić ludzi do zmiany naszego sposobu. „Można panikować” to film zapowiadający katastrofę, która – miejmy nadzieję – przyniesie w konsekwencji oczyszczenie. Profesor Malinowski mówi-” Po panice, która wybuchnie, jak ludzie uświadomią sobie j na skraju jakiej przepaści jesteśmy, trzeba będzie działać. Działać, żeby nie tyle wygrać, co po prostu przeżyć”

Zainteresowanie wzbudził także wykład Jarosława Brodeckiego młodego naukowca, laureata wielu nagród, obecnego na liście Forbesa 25 przed 25 promującej młodych naukowców. Brodecki w genialny sposób opowiadał o konsekwencjach topnienia lodowców i podnoszenia się temperatury.

Wręczono także nagrody z konkursie ekologicznym zielona zmiana. Prace fotograficzne i filmowe były obrazowały proekologiczne postawy. Konferencja była także podsumowaniem działań projektu „ Zielona szkoła liderów, szansa na zieloną zmianę” finansowanego z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska