Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzeby klientów motorem dla rozwoju produktów

Redakcja
Nikt, kto nie był nigdy w kopalni pod ziemią nie jest sobie w stanie wyobrazić warunków pracy tam panujących. Wysokie temperatury, ograniczony dostęp do światła i poczucie przytłoczenia wszechogarniającymi pokładami skalnymi. Praca na przodku należy do jednych z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych, dlatego też ludzi tam pracujących wyposaża się w coraz to nowocześniejszy sprzęt, aby poprawić ich bezpieczeństwo i komfort pracy.

Nikt, kto nie był nigdy w kopalni pod ziemią nie jest sobie w stanie wyobrazić warunków pracy tam panujących. Wysokie temperatury, ograniczony dostęp do światła i poczucie przytłoczenia wszechogarniającymi pokładami skalnymi. Praca na przodku należy do jednych z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych, dlatego też ludzi tam pracujących wyposaża się w coraz to nowocześniejszy sprzęt, aby poprawić ich bezpieczeństwo i komfort pracy.

Wyprodukowanie takiego urządzenia jest zwieńczeniem długofalowych badań i analiz różnych koncepcji poprzedzonych licznymi spotkaniami zarówno z operatorami maszyn jak i ich zarządzającymi. Bierze się pod uwagę komfort i bezpieczeństwo pracy, niezawodność, trwałość i efektywność mierzoną w liczbie wykonanych otworów. Operator maszyny górniczej ma zadania do wykonania i maszyna, którą dostaje musi tym zadaniom sprostać, jednocześnie zapewniając mu odpowiedni komfort pracy w bardzo trudnych warunkach.

Będąc od lat uznanym na rynkach światowych dostawcą maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego, Mine Master w Wilkowie, doskonale zdaje sobie sprawę z oczekiwań swoich klientów. I od zawsze stara się tym oczekiwaniom sprostać wyposażając swoje maszyny w coraz to nowe rozwiązania. Wsłuchując się w potrzeby operatorów konstruktorzy miesiącami poszukują sposobów na ulepszenie już istniejących maszyn, aby dostosować je do coraz bardziej wymagających warunków. Pod kątem tych potrzeb powstaje produkt, który następnie jest poddawany testom na dole w kopalni. W chwili obecnej w kopalniach KGHM Polska Miedź S.A. takim testom poddawane są najnowsze produkty: wóz wiercący Face Master 1.7L, będący ulepszoną wersją swojego odpowiednika Face Master 1.7 oraz ładowarka SLP-8 wyprodukowana we współpracy z niemieckim partnerem GHH Fahrzeuge.

Kluczowym elementem zdecydowanie podnoszącym jakość pracy operatora Face Master 1.7L jest supernowoczesna, klimatyzowana kabina, wyposażona w unikatowe rozwiązania, pozwalające operatorowi na komfortowe i bardzo bezpieczne wykonywanie prac bez konieczności jej opuszczania. Znacząco podnosi to wydajność pracy operatora pomagając jednocześnie zachować doskonałą jakość wykonywanych robót wiercących przy zmieniających się warunkach środowiskowych. Dodatkowym atutem maszyny jest również nowy typ układu napędowego, który zapewnia niespotykane wcześniej parametry trakcyjne. W połączeniu ze zwartą budowa maszyny i jej dużą statecznością pozwala na przemieszczanie się maszyny po bardzo trudnych drogach oddziałów górniczych. Przekłada się to na lepsze wyniki związane z postępem prac wydobywczych, co bezpośrednio rzutuje na końcowy wynik ekonomiczny klienta.

Natomiast ładowarka SLP-8-PL to pierwsza polska ładowarka kopalniana z napędem hydrostatycznym o wysokości 1,5m. Dzięki swojej kompaktowej budowie może pracować w wyrobiskach o wysokości o szerokości 5m. Wyposażona jest w komfortową kabinę operatora z doskonałą widocznością zarówno na ciągnik jak i organ roboczy dzięki zainstalowaniu dwóch monitorów wyświetlających obraz z kamer. Zastosowanie hydrostatycznego napędu pozwoliło na znaczące obniżenie poziomu hałasu, dzięki czemu maszyna stała się bardzo przyjazna operatorowi. Duża ładowność łyżki (8 ton / 3,8m3 wg normy SAE), zastosowany silnik 140 kW, napęd hydrostatyczny oraz układ wspomagania ładowania łyżki gwarantują niskie koszty eksploatacji - głównie ze względu na wysoką sprawność układu napędowego oraz zmniejszone zużycie opon i hamulców. W celu zapewnienia pełnego komfortu pracy operatora sterowanie jazdą odbywa się za pośrednictwem joysticków elektrycznych. Dodatkowo zastosowano unikalny bezstopniowy układ sterowania jazdą.

Nie tylko na polskim rynku firma wprowadza nowe pomysły. Dzięki współpracy z Politechniką Wrocławską, firmą J.H. Fletcher z USA i klientem w Chile zaprojektowano i wyprodukowano nową kotwiarkę Roof Master 2.3. Pozwala ona na wykonanie trzech różnych rodzajów prac związanych z zabezpieczaniem stropu: wiercenie otworów, kotwienie oraz, dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu podajnika siatki, okładanie stropu siatką, przy użyciu tylko tej jednej maszyny. Takie rozwiązanie powoduje zmniejszenie czasu pracy wykonania robót o połowę, jak również znacząco zwiększa bezpieczeństwo pracy operatora. Produkt ten został bardzo ciepło przyjęty podczas kwietniowych targów Expomin w Chile. Zarząd firmy ma nadzieję na podpisanie kontraktów na dostawę Roof Master 2.3 do klientów w Chile jeszcze w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska