Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwania zaginionych. Przekaż włosy do badań na Uniwersytecie Wrocławskim. Pomożesz kryminologom określić wiek zwłok

Monika Fajge
Monika Fajge
Przekaż włosy do badań naukowcom z uniwersytetu. Pomożesz kryminologom!
Przekaż włosy do badań naukowcom z uniwersytetu. Pomożesz kryminologom! Lucyna Nenow / Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
"Fascynuje Cię biologia sądowa? Chcesz mieć realny wpływ na rozwój badań z zakresu kryminalistyki? Zgłoś się do nas!" - zaprasza Uniwersytet Wrocławski. Naukowcy sprawdzą, jak długo i w jakich warunkach rozkładają się ludzkie włosy. Wyniki badań pomogą rozwiązywać zagadki "zaginięć bez śladu".

"Znaczenie wybranych czynników biologicznych i środowiskowych w procesie rozkładu ludzkich włosów" - to nazwa projektu naukowego, który realizują naukowcy z Pracowni Biologii i Entomologii Sądowej Zakładu Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców Uniwersytetu Wrocławskiego. Żeby badania mogły ruszyć, potrzebny jest materiał biologiczny, czyli... włosy. Chcesz podzielić się swoimi kosmykami?

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego będą badać włosy

- Włożymy włosy, podzielone ze względu na płeć i kolor, do trzech rodzajów gleb i dwóch rodzajów wód. Ustawimy temperatury charakterystyczne dla temperatur Dolnego Śląska. Potem będziemy te włosy mikroskopować, obserwować, jak się zmieniają wraz z upływem czasu. Sprawdzimy też, jak grzyby zawarte w dolnośląskich glebach wpływają na rozkład włosów. Już dzisiaj wiemy, że są pewne rodzaje grzybów, które szczególnie upodobały sobie nasze włosy i chętnie je degradują - tłumaczy mgr Katarzyna Palacz z zespołu badawczego.

I dodaje:

- Celem badania jest spopularyzowaniu włosów w kryminalistyce, w biologii sądowej. Włosy to wyjątkowy materiał biologiczny, bardzo wytrzymały. W związku z tym, ze zachowują się o wiele dłużej niż np. krew czy ślina, dłużej są przydatne i mogą dostarczyć ważnych informacji.

Zobacz też:

"Dzięki temu włosy mogą stać się w przyszłości materiałem użytecznym podczas szacowania PMI (post mortem intervallum), czyli czasu jaki upłynął od wyrwania włosa do znalezienia dowodu. Wyniki tego badania są szczególnie ważne w odniesieniu do tak zwanych zaginięć bez śladu, gdy na miejscu zdarzenia nie ma ciała. Wówczas włos może okazać się kluczem do rozwiązania sprawy" - czytamy w opisie projektu.

Oddaj włosy naukowcom

Udział w badaniu jest bezpłatny. Samo "pobieranie" włosów trwa krótko, bo około 15 minut.

- Do tego projektu potrzebujemy włosów od 160 osób. Od każdej pobierzemy około 20 włosów, będą delikatnie, pojedynczo wyrywane wraz z cebulkami za pomocą pęsety - tłumaczy Katarzyna Palacz.

W badaniu mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, które spełniają określone warunki:

  • bez zdiagnozowanych chorób przewlekłych,
  • nieprzyjmujące leków na stałe,
  • niepalące i niestosujące używek oraz leków co najmniej 3 miesięcy przed uczestnictwem w badaniu,
  • o włosach naturalnych, niefarbowanych oraz niedotkniętych zabiegami fryzjerskimi ingerującymi w strukturę włosa (np. keratynowe prostowanie, botoks, Olaplex) przez co najmniej 3 miesięcy przed przystąpieniem do badania.

Żeby wziąć udział w badaniu i przyczynić się do rozwoju kryminologii należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej wydziału. Zakwalifikowane osoby będą mogły się umówić na wizytę telefonicznie lub mailowo.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska