Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 700 osób "na cito" do okulisty we Wrocławiu. Ile czekają pacjenci stabilni? Sprawdź wolne terminy

Monika Fajge
Monika Fajge
Gdzie na wizytę do okulisty, przyjmującego "na NFZ" trzeba czekać najdłużej, a w których poradniach nie ma kolejek >>
Gdzie na wizytę do okulisty, przyjmującego "na NFZ" trzeba czekać najdłużej, a w których poradniach nie ma kolejek >>Maciej Gapiński / Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
Długie kolejki do lekarzy specjalistów to smutna rzeczywistość mieszkańców niemal całej Polski, Wrocław i Dolny Śląsk nie stanowią wyjątku. Na liście obleganych są m.in. okuliści. Obecnie na przyjęcie do okulisty we Wrocławiu - w trybie pilnym - czeka aż 766 osób. Pacjentów okulistycznych, którzy nie wymagają konsultacji "na cito" są tysiące. Sprawdź, w których przychodniach kolejki są najmniejsze.

Spis treści

Do okulisty, jak do innych specjalistów, można umówić się na darmową wizytę. Takie oferują placówki, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. W samym Wrocławiu, w ramach NFZ, działa ponad 40 poradni okulistycznych.

W kolejce do okulisty we Wrocławiu

W całym kraju na konsultację okulistyczną czeka ponad 400 tys. pacjentów, tzw. przypadków pilnych jest ponad 21 tys. Statystyki z Wrocławia też nie napawają optymizmem. Jak wynika z informacji udostępnianych przez NFZ, na przyjęcie do okulisty w stolicy Dolnego Śląska - w trybie pilnym - czeka aż 766 osób. Przypadków stabilnych jest ponad 8600.

We Wrocławiu są placówki, w których termin oczekiwania do okulisty wynosi ponad 3 lata. Do niektórych zapisanych jest ponad pół tysiąca pacjentów.

Gdzie na wizytę do okulisty, przyjmującego "na NFZ" trzeba czekać najdłużej, a w których poradniach nie ma kolejek. Kliknij w GALERIĘ i sprawdź terminy >>

Zobacz też:

Kolejki do specjalistów spędzają sen z powiek pacjentów

Jak wynika ze sprawozdania z działalności Narodowego Funduszu Zdrowia (IV kwartał 2022) na liście obleganych specjalistów, poza okulistami są m.in.:

  • kardiolog (prawie 29 tys. przypadków pilnych, 181 tys. stabilnych),
  • neurolog (w kolejce 280 tys. pacjentów, z czego ponad 37 tys. to przypadki pilne),
  • dentysta (274 tys. dorosłych na liście oczekujących i prawie 10 tys. dzieci).

Resort zdrowia zapewnia, że zmniejszenie kolejek do specjalistów to jeden z priorytetów ministerstwa.

- Przede wszystkim zapewniane są odpowiednie środki na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej - w porównaniu z rokiem 2018 w 2023 r. środki Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczane na ten cel wzrosły o ponad 73 proc. i wynoszą obecnie ponad 140 mld 989 mln 792 tys. zł - odpowiada wiceminister Waldemar Kraska na interpelację poselską Barbary Dolniak.

Do okulisty prywatnie - kolejki są mniejsze

Na wizytę do okulisty można też umówić się prywatnie. Taka konsultacja jednak sporo kosztuje. Średni koszt to kwota rzędu 200-250 złotych.

Gdzie na wizytę do okulisty, przyjmującego "na NFZ" trzeba czekać najdłużej, a w których poradniach nie ma kolejek. Kliknij w GALERIĘ i sprawdź terminy >>

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska