MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 5,5 tysiąca złotych do emerytury. Są założenia ustawy w sprawie świadczenia honorowego

Michał Sierek
Michał Sierek
Rządzący chcą wprowadzić ustawę regulującą wypłacanie tzw. dodatkowej emerytury dla 100-latków. Świadczenie honorowe (którego wysokość do końca lutego 2024 wynosi około 5500 złotych brutto) wypłacane jest osobom, które ukończyły sto lat. Jest ono jednak przyznawane na podstawie przepisów z lat... siedemdziesiątych. Jakie są założenia ustawy w sprawie świadczenia honorowego? Na jakich zasadach ma być wypłacane? Przeczytaj ▶▶
Rządzący chcą wprowadzić ustawę regulującą wypłacanie tzw. dodatkowej emerytury dla 100-latków. Świadczenie honorowe (którego wysokość do końca lutego 2024 wynosi około 5500 złotych brutto) wypłacane jest osobom, które ukończyły sto lat. Jest ono jednak przyznawane na podstawie przepisów z lat... siedemdziesiątych. Jakie są założenia ustawy w sprawie świadczenia honorowego? Na jakich zasadach ma być wypłacane? Przeczytaj ▶▶ Michał Sierek/archiwum
Rząd chce uregulować przepisy, na podstawie których wypłacane jest świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat. Obecnie dodatkowe pieniądze dla seniorów trafiają na podstawie przepisów z lat 70. Wszystko ma zostać unormowane w formie nowej ustawy. Jakie są jej założenia? Komu dokładnie będzie przysługiwać takie świadczenie i ile ono wynosi obecnie?

Spis treści

Osoby, które ukończyły sto lat, mogą liczyć na dodatkową emeryturę, wypłacaną dożywotnio. Tak zwane świadczenie honorowe jest obecnie wypłacane niezależnie od zwykłej emerytury, która przysługuje seniorowi.

"Dodatkowa emerytura" dla stulatków

Wysokość świadczenia honorowego, które otrzymuje senior może być różna. Wszystko zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin. Kwota ta zmienia się zawsze wraz z waloryzacją i jest ważna od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku (ale nie jest już podwyższana co roku seniorowi, który ją otrzymał).

  • Warto wiedzieć: do końca lutego 2024 roku świadczenie honorowe dla 100-latków wynosi 5540,25 zł brutto.

Świadczenie honorowe - będzie ustawa

W połowie lutego na rządowych stronach pojawiły się założenia projektu ustawy o świadczeniu honorowym. Zwrócono w nich uwagę, że przepisy, na podstawie których obecnie wypłacane jest takie świadczenie pochodzą z 1972 roku (dokładnie chodzi o zwykłą decyzję podjętą wówczas przez Prezesa Rady Ministrów).

Praktyka ta jest utrwalona i zgodna z oczekiwaniami społecznymi. W obecnych realiach konstytucyjnych zasady i tryb przyznawania świadczenia honorowego powinny być jednak uregulowane w ustawie, nie zaś – w akcie prawa wewnętrznego, podjętym kilkadziesiąt lat temu w innych realiach ustrojowych - uzasadniają pomysłodawcy projektu ustawy.

Pomysłodawcy ustawy zwracają uwagę, że jej celem jest także "zapewnienie pewności i przewidywalności sytuacji prawnej najstarszej części społeczeństwa".

Aktualnie bowiem utrzymanie świadczenia honorowego uzależnione jest od potwierdzenia przez każdego, kolejnego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego decyzji Prezesa Rady Ministrów z 1972 r. Projekt zmierza także do wyczerpującego uregulowania postępowania poprzedzającego przyznanie świadczenia honorowego. Obecnie bowiem kwestie regulowane są szczątkowo za pomocą aktów wewnętrznych obowiązujących w ZUS i KRUS.

Świadczenie honorowe dla 100-latków. Co zakłada projekt?

Projektowana ustawa reguluje prawo do świadczenia honorowego dla osób posiadających obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia.

Zgodnie z projektem prawo do świadczenia przysługiwać będzie na dotychczasowych zasadach: niezależnie od prawa do świadczenia emerytalno-rentowego. W razie zbiegu u jednej osoby prawa do więcej niż jednego świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym, wypłacane byłoby tylko jedno świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia.

Warto wiedzieć:

  • Świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia przysługiwałoby osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia i które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty tego świadczenia mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym. Proponuje się, by prawo do świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia przyznawane było z urzędu.
  • Świadczenie honorowe przysługiwałoby również obywatelom polskim, którzy nie posiadają prawa do świadczeń emerytalno-rentowych. W tych przypadkach prawo do świadczenia honorowego przyznawane byłoby jednak na wniosek.

Jaka wysokość świadczenia honorowego dla 100-latków?

Przewidziano ponadto by, tak jak do tej pory, świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia przyznawane było w kwocie stałej odpowiadającej wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. Przyznane takiej osobie świadczenie nie podlegałoby waloryzacji (stała kwota do końca życia) i finansowane byłoby ze środków budżetu państwa (tak jak obecnie).

  • Projekt zakłada, że świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia będzie podlegało opodatkowaniu na zasadach ogólnych oraz od świadczenia tego potrącana będzie składka na ubezpieczenie zdrowotne.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 5,5 tysiąca złotych do emerytury. Są założenia ustawy w sprawie świadczenia honorowego - Express Bydgoski

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska