Ponad 3 tysiące mieszkań w sześciu lokalizacjach. PFR Nieruchomości podbija wrocławski rynek najmu profesjonalnego

Materiał promocyjny PFR Nieruchomości
Dąbrowskiego, Zakładowa, Kolejowa, Zatorska, Białowieska i Hermanowska to wrocławskie lokalizacje inwestycji PFR Nieruchomości S.A – spółki, która od 10 lat przeciera szlaki na polskim rynku najmu profesjonalnego, czyli takiego, w którym wynajmującym jest firma. Pierwsze mieszkania z oferty PFR Nieruchomości pojawiły się we Wrocławiu już w 2016 roku. Dziś do dyspozycji najemców są już trzy osiedla, a kolejne trzy są na etapie projektowania i budowy. Łączny potencjał PFR Nieruchomości we Wrocławiu to niemal 3400 mieszkań.

Spółka od dekady zajmuje się najmem instytucjonalnym. W tej formule właścicielem nieruchomości nie jest osoba prywatna, a firma, dla której jest to główna gałąź działalności. PFR Nieruchomości wynajmuje lokale na osiedlach w 48 lokalizacjach w całej Polsce. We Wrocławiu mieszkania można obecnie wynająć przy ul. Dąbrowskiego, przy ul. Zakładowej, przy ul. Kolejowej – łącznie to ponad 700 mieszkań.

Jednak to nie koniec – spółka ma długoterminowe plany na dalszy rozwój rynku najmu w stolicy Dolnego Śląska. Przy ul. Zatorskiej rozpoczęła się już budowa pierwszego z trzech etapów osiedla, który zakłada budowę 414 mieszkań – w sumie na działce powstanie ich 1 355.

Rozpoczął się także proces wyboru generalnego wykonawcy dla 477 mieszkań przy ul. Białowieskiej. Z kolei na ponad 9-hektarowym gruncie, przy ul. Hermanowskiej, osiedle na ponad 800 mieszkań zaprojektują architekci z Maćków Pracownia Projektowa. Potencjał inwestycyjny gruntów znajdujących się w zasobie spółki wynosi łącznie blisko 3 400 mieszkań.

Ponad 3 tysiące mieszkań w sześciu lokalizacjach. PFR Nieruchomości podbija wrocławski rynek najmu profesjonalnego

PFR Nieruchomości stawia na Wrocław

- Wrocław to miasto, w którym dynamicznie rozwija się oferta najmu profesjonalnego. Spółka PFR Nieruchomości dokłada do niej swoją cegiełkę. Mieszkania na naszych osiedlach kierujemy do osób w tak zwanej luce czynszowej. Są w niej osoby, których dochody są za wysokie na mieszkanie komunalne, ale też za niskie na kredyt i zakup mieszkania na komercyjnym rynku.

Wpadają w nią też rodziny, które biorą na wczesnym etapie kredyt na małe mieszkanie, daleko od centrum, a potem, gdy pojawią się dzieci, odczuwają brak komfortu i przestrzeni. Stabilny najem na dobrych warunkach jest właśnie dla takich osób – które chcą i mogą skorzystać z usługi, mają odpowiednie dochody, a jednocześnie chcą się czuć bezpiecznie, mieszkać w dobrej lokalizacji i skrojonym na potrzeby mieszkaniu. To jest sedno naszej oferty – podkreśla Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.

Nowa Kolejowa czeka na pierwszych najemców

Od 18 kwietnia można składać wnioski w naborze do mieszkań na osiedlu Nowa Kolejowa we Wrocławiu. To inwestycja mieszkaniowa zrealizowana niemal w samym centrum stolicy Dolnego Śląska. Wystarczy 20-minutowy spacer, aby dotrzeć stąd na wrocławski Rynek. Nowa Kolejowa znajduje się kwartale między ul. Grabiszyńską, Kolejową, Tęczową i Prostą. PFR Nieruchomości wykupiła tę działkę od Poczty Polskiej S.A. i zbudowała 469 mieszkań o powierzchni od 28 do 85 mkw.

Spółka przekazuje mieszkanie „pod klucz” - są w nim podłogi, glazura, terakota, gotowa łazienka, drzwi wewnętrzne, a ściany są już pomalowane na biało. Po stronie najemcy są jedynie meble (w tym zabudowa kuchenna) i sprzęt RTV/AGD.

O mieszkanie może się starać każdy; nie ma górnego limitu zarobków. Obowiązuje on jedynie przy ubieganiu się o dopłaty do czynszu, o które będą mogli ubiegać się mieszkańcy Nowej Kolejowej. Nabór potrwa do 17 maja.

Ponad 3 tysiące mieszkań w sześciu lokalizacjach. PFR Nieruchomości podbija wrocławski rynek najmu profesjonalnego

Nowa Kolejowa miejscem do życia

Drugi etap budowy Nowej Kolejowej koncentruje się na rewitalizacji obiektów zabytkowych. Na działce, którą spółka PFR Nieruchomości kupiła od Poczty Polskiej S.A., znajduje się XIX wieczna fabryka wagonów Braci Hoffman. Wśród obiektów, którym zostaną nadane nowe funkcje, są: budynek kotłowni, hali oraz ceglany budynek administracyjno-biurowy z lat 30 ubiegłego wieku.
Za projekt rewitalizacji obiektów wpisanych do rejestru zabytków odpowiada wrocławska pracownia Chamielec Architekci.

- Rewitalizacja hali magazynowej przy Kolejowej we Wrocławiu to ciekawe zderzenie z historią. Dużo projektujemy w budynkach zabytkowych i mając duże doświadczenie, widzieliśmy ten projekt jako bardzo ciekawy. Mamy tu dużo różnorodnych usług i trudne będzie połączenie wszystkich funkcji, które są tu planowane. Wprowadzenie ich ożywi to miejsce — sprawi, że życie i mieszkanie będzie po prostu lepsze — Arkadiusz Chamielec, właściciel studia Chamielec Architekci.

Zrewitalizowane przestrzenie zostaną przystosowane pod lokale gastronomiczne, usługowe i biura. W dawnej fabrycznej hali swoją siedzibę ma urządzić wrocławskie Biuro Wystaw Artystycznych, którego przedstawiciele aktywnie uczestniczą w projektowaniu nowej przestrzeni wystawienniczej o powierzchni bliskiej 2,5 tysiąca metrów kwadratowych.

- Jesteśmy w 100% instytucją miejską. Nie posiadamy sztuki, ale przyjmujemy ją i pokazujemy na wystawach czy w galeriach. Nie chcieliśmy budować nowego obiektu, tylko korzystać z istniejącej tkanki. Chcielibyśmy miejsca otwartego dla lokalnych mieszkańców, z warsztatami, wydarzeniami. Przestrzeń na Kolejowej projektujemy nie tylko na hali, ale i przed halą — powstanie tam więcej drzew, a przestrzeń samego parku, który jest po drugiej stronie, również będzie wykorzystywana na wydarzenia — Maciej Bujko, dyrektor BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej.

Ponad 1 000 mieszkań na Psim Polu – ruszył pierwszy etap

Na początku kwietnia ruszyła budowa pierwszego etapu kolejnego osiedla, znajdującego się przy ul. Zatorskiej i Odolanowskiej na wrocławskim Psim Polu. Na ponad 12-hektarowej działce jest potencjał na powstanie ponad tysiąca mieszkań. W pierwszym etapie generalny wykonawca, Chemobudowa-Kraków S.A. wybuduje 414 mieszkań.

- Przeważnie oddajemy mieszkania w stanie deweloperskim, ale z PFR Nieruchomości mamy trochę inny model współpracy, bo robimy też wykończeniówkę. Na Zatorskiej mamy napięty harmonogram, a osiedle jest duże — to 414 mieszkań z garażami podziemnymi. Mamy 22 miesiące do uzyskania pozwolenia na użytkowanie — Andrzej Wyszyński, prezes zarządu spółki Chemobudowa-Kraków.

Ponad 3 tysiące mieszkań w sześciu lokalizacjach. PFR Nieruchomości podbija wrocławski rynek najmu profesjonalnego

Osiedle z widokiem na rzekę i zieleń

Spółka PFR Nieruchomości wzmocniła swój potencjał inwestycyjny dzięki współpracy z PKP S.A.

Tereny kolejowe to w sumie 14 hektarów, na których powstaną dwa osiedla mieszkaniowe. Jednym z nich jest działka z na nabrzeżu Odry przy ul. Białowieskiej. Architekci z pracowni Group-Arch odpowiedzialnej za projekt 477 mieszkań, postawili na osiedle otwarte nie tylko dla jego przyszłych mieszkańców, ale dla wszystkich Wrocławian.

- Dawno nie mieliśmy projektu, który w centralnej lokalizacji miałby tak dużą styczność z zielenią — park dębowy, pas zieleni ze starodrzewem, no i oczywiście Odra. Położenie działki pozwala w ogromnym stopniu korzystać z uroków rzeki i dlatego w mieszkaniach zaprojektowaliśmy bardzo duże okna, a na osiedlu — siatkę ścieżek, która sprawia, że jest ono otwarte dla wszystkich, nie tylko dla mieszkańców. Mamy przewidziane dużo wiat rowerowych, rowerowni i stojaków tak, aby wszyscy mogli skorzystać z terenów rekreacyjnych otaczających tę inwestycję – mówiła Agnieszka Staszczyszyn, partner w pracowni Group Arch.

Inwestycja przy ul. Białowieskiej zyskała już pozwolenie na budowę. Obecnie trwa proces wyboru generalnego wykonawcy osiedla.

PFR Nieruchomości wymazuje białe plamy z mapy Wrocławia

Maćków Pracownia Projektowa zajmie się projektowaniem osiedla położonego na 9-hektarowej działce przy ul. Hermanowskiej na Kuźnikach. To drugi wrocławski projekt realizowany wspólnie z PKP S.A. Potencjał terenu przy ulicy Hermanowskiej wynosi około 820 mieszkań. Teren od lat jest nieużytkowany, dlatego nowa inwestycja jest szansą na przywrócenie go mieszkańcom.

- Dla nas bardzo ważny jest „recykling” urbanistyczny. Przetwarzamy teren i oddajemy go mieszkańcom. Obecnie są to białe plamy na mapach miastach, które komunikacyjnie wykluczają pewne rejony. Na Hermanowskiej jest prawie 9 ha, które są dla nas szansą na stworzenie kompletnego osiedla. Ale najbardziej cieszę się z tego projektu, bo absolutnie wierzę w najem — przy galopujących cenach gruntów i usług mieszkania przestają być dostępne. Najem instytucjonalny, najem w odpowiedniej skali znakomicie wpływa na podaż i w długim horyzoncie rozwiązywany jest bardzo ważki temat społeczny – podkreślał Zbigniew Maćków, Maćków Pracownia Projektowa.

PFR Nieruchomości S.A. dostarcza na polski rynek mieszkania na wynajem. Spółka zrealizowała inwestycje mieszkaniowe o wartości blisko 3 miliardów złotych w 46 lokalizacjach w całej Polsce.

Osiedla PFR Nieruchomości znajdują się zarówno w największych polskich miastach, w których zapotrzebowanie na mieszkania jest największe — w Krakowie, Katowicach, jak i w Gdyni oraz mniejszych samorządach, gdzie nie było oferty stabilnego, długoterminowego najmu — jak Świdnik, Radom, Dębica czy Łowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Ponad 3 tysiące mieszkań w sześciu lokalizacjach. PFR Nieruchomości podbija wrocławski rynek najmu profesjonalnego - RegioDom.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska