Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na weekendową wycieczkę: urokliwa Przesieka w samym sercu Karkonoszy. Z Wrocławia to jedynie 2 godziny drogi [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Staw Podgórzynski znajduje się w Podgórzynie - miejscowość poniżej Przesieki.
Staw Podgórzynski znajduje się w Podgórzynie - miejscowość poniżej Przesieki. Paweł Styczyński
Piękna pogoda sprzyja weekendowym wypadom z rodziną i znajomymi. Jednym z ciekawszych miejsc wartych odwiedzenia jest malownicza wieś Przesieka w powiecie karkonoskim. Słynie z atrakcji popularnych nie tylko w regionie, ale i całej Polsce. Co warto tam zobaczyć?

Najpierw Hein, później Matejkowice. Krótka historia klimatycznej Przesieki

Przesieka położona jest na południu Dolnego Śląska, niedaleko Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z XVII wieku, kiedy to wieś została podarowana przez cesarza Georgowi Andreasowi Schwinghammerowi, weteranowi wojny trzydziestoletniej. Chwilę po zakończeniu II wojny światowej pierwotną nazwę wioski: Hein, zmieniono na Matejkowice za sprawą znalezienia w lokalnej restauracji Waldschlösschen zaginionych dzieł Jana Matejki. Do odkrycia przyczynił się por. Zygmunt Bratkowski oraz ekipa prof. Stanisława Lorentza. Nazwę Przesieka miejscowość uzyskała w 1946 r.

Wioska charakteryzuje się przede wszystkim ciszą, a dzięki jej malowniczemu umiejscowieniu w Dolinie Czerwienia, Podgórnej i Myi, brakiem gęstej zabudowy mieszkalnej i leśnym otoczeniem. Stanowi idealną bazę wypadową na weekendową wycieczkę, zwłaszcza, że nie brakuje tutaj domków wczasowych i ośrodków wypoczynkowych.

Co warto zwiedzić będąc w Przesiece?

Na pewno słynny w całej Polsce Wodospad Podgórnej. To trzeci pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy (jego wysokość to około 10 metrów), który przyciąga rzesze turystów i morsów. Istnieje nawet lokalny Przesiecki Klub Morsów, organizujący zimowe kąpiele pod kaskadą. Z Przesieki do wodospadu dojdziemy w około 10 minut idąc szlakiem żółtym, zielonym lub czarnym.

Na południe od Przesieki znajdziemy kolejne dwie atrakcje: Kaskadę Myi (czwarty co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach o wysokości ok. 5 metrów) oraz Małą Japonię, czyli Ogród Japoński Siruwa (otwarty od 29 kwietnia). Nieco zapomnianym, ale równie pięknym miejscem są Szwedzkie Skały. Dotrzemy do nich zbaczając w leśną ścieżkę z Drogi Sudeckiej.

Przy wspomnianej drodze znajduje się cmentarz ofiar pracy przymusowej z obozu w Borowicach. Na terenie cmentarza usytuowanych jest 38 bezimiennych grobów oraz jedna zbiorowa mogiła przymusowych robotników polskiej i innych narodowości, zamordowanych przez niemieckich strażników podczas II wojny światowej. Byli oni zmuszani do katorżniczej pracy przy budowie tej górskiej szosy.

W Przesiece zobaczyć można także zabytkowy młyn oraz Waloński Kamień z rytami wykonanymi prawdopodobnie przez Walończyków (XV-XVI wiecznych poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych). Kilkadziesiąt metrów dalej od Walońskiego Kamienia znajdziemy Chybotka. To duży blok skalny, podparty na niższych skałach tylko w dwóch punktach. Swoją nazwę wziął od możliwości wprowadzenia go w ruch za pomocą rąk. Obecnie nie jest to już możliwe z powodu zarośniętego podłoża. Ze skałą wiążą się również legendy, z których jedna mówi, że głaz kryje przejście do podziemnego skarbca.

Z Przesieki można dojść do Zamku Chojnik (2 godziny drogi pieszo), Świątyni Wang w Karpaczu (2 godziny drogi pieszo), Przełęczy Karkonoskiej (3 godziny drogi pieszo) i Śnieżnych Kotłów (4 godziny drogi pieszo).

Do Przesieki z Wrocławia dojedziemy w nieco ponad 2 godziny:

Zobacz zdjęcia niektórych atrakcji w naszej galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska