MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł Merkel i Macron: Unijny budżet naprawczy w dobie epidemii w wysokości 500 mld euro

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
DPA/Associated Press/East News
Paryż i Berlin proponują utworzenie unijnego funduszu naprawczego w wysokości 500 mld euro. Ma on pomóc w postawieniu gospodarek krajów wspólnoty na nogi.

Jak informuje Politico, Francja i Niemcy proponują stworzenie unijnego funduszu naprawczego w wysokości 500 mld euro.

Działałby on na takiej zasadzie: Komisja Europejska pożyczała gotówkę na rynkach finansowych, a następnie rozdziela pieniądze na poszczególne unijne kraje w formie dotacji. Pieniądze przeznaczone są na walkę ze skutkami kryzysu gospodarczego związanego z koronawirusem.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i francuski prezydent Emmanuel Macron przedstawili w poniedziałek wspólne stanowisko w tej sprawie. Stworzenie funduszu ma pomóc krajom wspólnoty w uruchomieniu swoich gospodarek i uniknąć zakłóceń we wspólnym unijnym rynku
-Chcemy utworzyć tymczasowy fundusz w wysokości 500 miliardów euro, aby zapewnić wydatki budżetowe UE - nie pożyczki, ale wydatki budżetowe - dla regionów i sektorów najbardziej dotkniętych kryzysem- powiedziała niemiecka kanclerzy Angela Merkel na konferencji prasowej.

Komisja Europejska pożyczałaby pieniądze na rynkach finansowych i po zgromadzeniu 500 miliardów euro przekazałaby je rządom za pośrednictwem budżetu Unii Europejskiej. 27 maja Komisja ma przedstawić propozycję odzyskania tych środków. Aby plan zaczął obowiązywać, muszą się na niego zgodzić wszystkie kraje wspólnoty.

W oświadczeniu francusko-niemieckim napisano, że fundusz zapewni wydatki budżetowe UE dla najbardziej dotkniętych sektorów i regionów na podstawie programów budżetowych UE i zgodnie z priorytetami europejskimi. Wskazano na takie obszary, jak cyfryzacja, wydatki związane z ochroną środowiska oraz wzmocnieni konkurencyjności unijnych gospodarek.

Środki na odzyskanie środków pożyczono by, podnosząc pułap zasobów własnych Unii - maksymalną kwotę, o jaką można prosić kraje członkowskie - i wykorzystując je jako gwarancję. Umowa jest tymczasowa, a pieniądze zostaną zwrócone po kolejnym budżecie UE, który kończy się w 2027 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomysł Merkel i Macron: Unijny budżet naprawczy w dobie epidemii w wysokości 500 mld euro - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska