Polscy siatkarze przegrali z Niemcami 1:3 i na ME U20 zajęli 6. miejsce

Zuzanna Kuczyńska
Polscy siatkarze po porażce z Niemcami 1:3 zakończyli mistrzostwa Europy U20 na szóstym miejscu. Nowymi mistrzami zostali Rosjanie, którzy w grupie ulegli biało-czerwonym.

Mistrzostwa Europy w męskiej siatkówce rozgrywane w Belgi i Holandii dobiegły końca. Polscy reprezentanci na otwarcie turnieju przegrali z gospodarzami - Belgami 0:3. Porażka na starcie nie przekreślała im drogi do fazy play-off. W grupie czekały ich jeszcze cztery spotkania, kolejno z: Rosjanami, Francuzami, Turkami i Włochami.

Po ogromnej walce wygrali 3:2 z Rosją. Początkowo spotkanie nie układało się po myśli biało-czerwonych. Przegrywając pierwsze dwa sety, zdołali doprowadzić do tie-breaka, w którym nie pozostawili szans Sbornej.

Podczas trudnego meczu z Francją nasi siatkarze mieli bardzo wysoką skuteczność w ataku. Środkowy Sebastian Adamczyk skończył spotkanie z 82-proc. skutecznością w ataku. Z „Trójkolorowymi” wygrali 3:1, mając momentami mały problem z zagrywką.

W kolejnym starciu Polacy zmierzyli się z reprezentacją Turcji. Zagrywka, która nie funkcjonowała dobrze w meczu z Francuzami, tym razem okazała się mocnym asem w biało-czerwonym rękawie. Choć Turcy stawiali szczelny blok, Polacy zdołali wygrać 3:1.

Ostatnie spotkanie w grupie z Włochami było walką o fazę pucharową. Mecz był bardzo wyrównany, żadna z drużyn nie umiała wypracować sobie kilkupunktowej przewagi. Błędy własne i trudne serwisy Włochów doprowadziły do porażki 1:3, która zamknęła Polakom drogę do strefy medalowej. W grupie zajęli czwartą lokatę.

Żeby zająć piątą pozycję na tym turnieju, potrzebne było zwycięstwo z reprezentacją Białorusi i Niemiec. Pierwszy mecz Polacy pewnie wygrali 3:1. Białorusini nie sprawili zbyt dużego kłopotu naszym siatkarzom.

O wiele trudniej przebiegło spotkanie z zachodnimi sąsiadami. Choć pierwszy set poszedł po myśli polskich reprezentantów, to na tym skończyła się dobra passa. Pozostałe trzy sety były bardzo wyrównane. Dopiero w końcówce parti Niemcy wychodzili na prowadzenie. Po obu stronach boiska świetnie funkcjonował blok, ale rywale dysponowali lepszą skutecznością w ataku. Polacy przegrali 1:3 i ostatecznie zajęli szóste miejsce na mistrzostwach Europy juniorów.

W finale grupowi rywale Polaków - Rosjanie wygrali 3:2 z Czechami i zdobyli złoto. Na najniższym stopniu podium stanęli Belgowie.