Policzyliśmy wszystkich wrocławskich studentów. Tylko co...

  Policzyliśmy wszystkich wrocławskich studentów. Tylko co czwarty jest z naszego miasta

  Piotr Bera, Marcin Kaźmierczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Inauguracja roku akademickiego, zdjęcie ilustracyjne
  1/8
  przejdź do galerii

  Inauguracja roku akademickiego, zdjęcie ilustracyjne ©Michał Pawlik, Polska Press Grupa

  118975 - dokładnie tylu studentów w poniedziałek rozpocznie we Wrocławiu nowy rok akademicki. Tylko co czwarty z nich jest mieszkańcem Wrocławia, pozostali to przyjezdni. Studenci zostawiają we Wrocławiu w ciągu roku nawet 1,1 mld złotych. Głównie na mieszkanie.
  W poniedziałek, 3 października, studenci wszystkich uczelni we Wrocławiu rozpoczną nowy rok akademicki 2016/2017. Dla jednych to nowy etap w życiu, znajomi i nowe wyzwania. Dla drugich to powrót do rzeczywistości po długiej wakacyjnej przerwie.

  Na co dzień we Wrocławiu mieszka 612 373 osób (stan na 31 grudnia 2015 r.). Pod względem liczby ludności stolica Dolnego Śląska ustępuje Warszawie, Krakowowi oraz Łodzi.
  To jednak zmienia się w momencie rozpoczęcia roku akademickiego. Wtedy już i tak gęsto zaludnione miasto (2167 osób na kilometr kwadratowy) staje się jeszcze bardziej ciasne. Według naszych wyliczeń we Wrocławiu studiuje 118 975 osób, z czego 75 proc. z nich to są przyjezdni. Oznacza to, że w ciągu zaledwie kilku,kilkunastu dni liczba mieszkańców zwiększa się do 700 tys. osób. Miasto jednak nie jest z gumy i napływ nowych studentów musi wpłynąć na życie w mieście.

  Na którą uczelnię uczęszczają tysiące żaków? Jaki wybrali kierunek, a których unikają? Gdzie będą mieszkać? Sprawdź, jak przyjazd studentów zmieni Wrocław.  Jak co roku najwięcej żaków wybiera studia na Politechnice Wrocławskiej. Największa uczelnia na Dolnym Śląsku przyjmie 33 530 osób (28 proc. wszystkich wrocławskich studentów), z czego 600 z zagranicy. Tylko w tym roku na studia stacjonarne pierwszego stopnia przyjęto 7855 chętnych. To oznacza, że do Wrocławia zjeżdżają przede wszystkim umysły ścisłe.

  - W sumie w tym semestrze naukę na Politechnice Wrocławskiej rozpocznie ponad 600 studentów z całego świata. Najwięcej, podobnie jak w latach ubiegłych, pochodzi z Ukrainy oraz z Indii. Po raz pierwszy będziemy też mieli studentów z Gwatemali oraz Kataru - mówi Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

  Zobacz też: Studencie, poznaj Wrocław! Wszystko, co musisz wiedzieć

  Ponadto nie słabnie popularność programu Erasmus, który pozwala studentom z całej Europy studiować przez jeden semestr w innym kraju. W ramach międzynarodowych programów wymiany studentów na Politechnice Wrocławskiej uczyć się będzie 300 osób. Najwięcej pochodzi z Hiszpanii i Turcji, ale są także przedstawiciele Meksyku, Brazylii oraz po raz pierwszy grupa z Serbii.

  Niewiele w tyle za Politechniką jest Uniwersytet Wrocławski. Pierwsza państwowa uczelnia w mieście kształci 26 tys. słuchaczy, w tym ok. 850 obcokrajowców. Najwięcej osób na płatne studia w języku angielskim przyjechało z Indii (50), Ukrainy (24), Azerbejdżanu, Bangladeszu, Chin, Iranu, Kamerunu oraz Niemiec. Również na Uniwersytecie dużą popularnością cieszy się program Erasmus.

  Czytaj dalej na kolejnej stronie
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (59)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gus

  Wroc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Machnął się Pan o ponad 20 tyś jeżeli chodzi o dane GUS ludność (stan na 31 XII 2015 r.) – 635,8 tys ze strony GUS

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zbieranina lekcewarzących to miasto gówniarzy,,,,

  możliwość studiowania w dużym mieście niesie za sobą smród ze wsi i ryzyko chamstwa.... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  zastanówcie się wy napływowi kandydaci do bezrobocia czy wasza pół automatyczna świadomość nie podpowiada wam czasem,że należy w gościach nie robić TRZODY?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :)

  :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Lekceważący Panie to Ty miałeś stosunek do ortografii w szkole :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spoko

  wrc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Niech przyjeżdżają - miasto musi się rozwijać i nie może być tak że Warszawa zgarnia wszystko ;-) Niech tylko szanują mieszkańców i nie imprezują całą noc w sąsiedztwie ludzi wstających z samego...rozwiń całość

  Niech przyjeżdżają - miasto musi się rozwijać i nie może być tak że Warszawa zgarnia wszystko ;-) Niech tylko szanują mieszkańców i nie imprezują całą noc w sąsiedztwie ludzi wstających z samego rana do pracy. Od imprezowania są knajpy i akademiki.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Należy skończyć z finansowaniem Erasmusa

  Orgazmus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Erasmus orgazmus czyli ruchanie za pieniądze podatników

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ignorancja

  oskar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 10

  Panie Bera! W Warszawie i Krakowie studentów jest jeszcze więcej, w Łodzi nieco tylko mniej niż we Wrocławiu więc i tak po ich doliczeniu kolejność miast pod względem liczby ludności pozostaje taka...rozwiń całość

  Panie Bera! W Warszawie i Krakowie studentów jest jeszcze więcej, w Łodzi nieco tylko mniej niż we Wrocławiu więc i tak po ich doliczeniu kolejność miast pod względem liczby ludności pozostaje taka sama. Po co pisać głupoty. Z kolei gęstość zaludnienia nieco ponad 2 tysiące na 1 km kwadratowy to dla miasta śmiesznie niska gęstość. Niech Pan to porówna z innymi miastami jak choćby Paryż, Moskwa lub choćby z samym Wrocławiem sprzed 1928 roku, kiedy to liczba mieszkańców na 1 kilometr kwadratowy znacznie przekraczała 10 tysięcy! Pana krótki tekst na siłę próbuje udowodnić, że Wrocław jest jakimś nadzwyczajnym miastem a tak nie jest. Słoma z butów i kompleksy z Pana wyłażą. I niewiedza.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  korkowcy

  kilgor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  dyplomatołki z wioch tylko generują korki swoimi szrotami za 3 tysie kupionymi przez rodziców

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  orgazmus

  janusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 5

  erasmus zwany orgasmus, hiszpanie przyjezdzaja bzykac polki a z kolei nasze puszczalskie jada tam,swietna opcja :D ps jakie cenniki maja na dzis wroclawskie studentki?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niestety to prawda. Okazało się, że program nie jest skrojony dla najlepszych

  adf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  lecz poewoluował w kierunku seksturystyki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  UWAGA NA PEDAŁÓW I PEDOFILÓW

  sudent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  ...menele się szykują na żniwa - UWAGA - unikajcie tego SYFU...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe czego ta hołota oczekuje?

  no future (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

  Nie macie przyszłości, ze studiami czy bez. Max tego co was czeka to nudna, źle opłacana praca i kredyt na 40 lat. A później głodowa emerytura.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lubię tutaj studiować xd

  Ekonomista 4 rok dzienne (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 13

  Uczę się 2 razy przed sesją. W pozostałych momentach nie ma takiej potrzeby. Zaliczenia bardzo często są co rok te same. Także wbijam z gotowymi odpowiedziami ;D do tego wiele imprez, duuużo...rozwiń całość

  Uczę się 2 razy przed sesją. W pozostałych momentach nie ma takiej potrzeby. Zaliczenia bardzo często są co rok te same. Także wbijam z gotowymi odpowiedziami ;D do tego wiele imprez, duuużo alkoholu. I ładne laseczki, z którymi flirtuje się na zajęciach ;3 A przelewy od rodziców regularne, także można zaszaleć i zademonstrować swój status społeczny wśród ludzi :)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no

  ba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  marzyć każdy potrafi a rzeczywistość ?????????????????

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo