18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Policjant, sprawca wypadku, czeka na wyrok

Tomasz Woźniak
Wyrok w sprawie policjanta zapadnie za tydzień
Wyrok w sprawie policjanta zapadnie za tydzień Fot. Piotr Krzyżanowski
Wczoraj zakończył się proces Dariusza M., byłego policjanta z Legnicy, oskarżonego o spowodowanie śmiertelnego wypadku w trakcie ścigania innego kierowcy. Prokuratura neguje, że funkcjonariusz brał udział w pościgu, ponieważ nie włączył sygnału i nie powiadomił o zdarzeniu oficera dyżurnego. Jechał natomiast po brukowanej ulicy z prędkością ponad 100 km na godzinę. Były policjant prosił o uniewinnienie. Za tydzień Sąd Rejonowy w Legnicy ogłosi wyrok.

Z mł. insp. Mariuszem Mikłosem, naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego dolnośląskiej policji, rozmawia Tomasz Woźniak

Jakie są zasady prowadzenia przez policję pościgu samochodowego?
Przede wszystkim podejmujemy go w sytuacji, gdy dochodzi do przestępstwa. W przypadku policji drogowej chodzi o wykroczenia lub przestępstwa drogowe, gdy sprawca nie zatrzymał się na wezwanie patrolu. W trakcie podejmowania pościgu należy najpierw włączyć sygnały dźwiękowe i świetlne, by inni użytkownicy byli odpowiednio wcześniej uprzedzeni o akcji, oraz powiadomić oficera dyżurnego, że przystępujemy do pościgu. Oczywiście, naszym celem jest zatrzymanie sprawcy.

W trakcie pościgu policjanci mogą łamać przepisy drogowe?
Radiowóz uczestniczący w pościgu jest pojazdem uprzywilejowanym i policjanci mogą w tym czasie nie zwracać uwagi na znaki drogowe czy obowiązującą na drodze dopuszczalną prędkość.

Mogą jechać nawet 200 km na godzinę?
Mogą, o ile pozwala na to sytuacja na drodze i nie stworzą w ten sposób zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Policjant musi w takiej sytuacji brać pod uwagę na przykład natężenie ruchu, zachowanie pieszych czy nawet prowadzone roboty drogowe.

A w jakich jeszcze sytuacjach policjanci mogą nie przestrzegać przepisów drogowych? Na przykład często jeżdżą bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Tłumaczą, że w trakcie akcji nie muszą ich zapinać.
Jeśli przewożą w samochodzie postronne osoby, to nawet mają nakaz jazdy bez zapiętych pasów. Jednak to wyjątek. Natomiast w innych sytuacjach powinni używać pasów tak samo, jak inni kierowcy. Niestety, często zdarza się, że karzemy za brak zapiętych pasów właśnie policjantów, a nawet powiatowych komendantów policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska