Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda. Ciepła zima nie wróży niczego dobrego. Możliwa susza i anomalie pogodowe w lecie

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Ciepła zima na Pomorzu. Jakie przyniesie skutki?
Ciepła zima na Pomorzu. Jakie przyniesie skutki? archiwum PP/Karolina Misztal, Przemek Świderski
Ciepła zima spowodowała zachwiania w przyrodzie. Należy też spodziewać się latem anomalii pogodowych - intensywnych, krótkotrwałych burz i trąb powietrznych. Będziemy też prawdopodobnie borykać się z potężną suszą i plagą kleszczy.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna zima zostanie uznana za najcieplejszą w historii badań meteorologicznych. Temperatury w styczniu były rekordowo wysokie i luty prawdopodobnie będzie podobny.

Ciepła zima na Pomorzu. Jakie przyniesie skutki?

Pogoda. Ciepła zima nie wróży niczego dobrego. Możliwa susza...

Do końca miesiąca temperatury w dzień będą wynosić od 5 do 10 stopni Celsjusza. W nocy spadną do 2-3 stopni. Śnieg mamy teraz w górach i tam może się on utrzymać, bo w nocy na południu temperatury będą ujemne. Do końca lutego zima będzie bardzo łagodna. Dominować będzie zachmurzenie z przejaśnieniami, nie spodziewamy się intensywnych opadów - mówi meteorolog Waldemar Skabała z Meteo Cumulus.

I dodaje: Jeśli będzie padać, to nieznacznie. Mrozów nie przewidujemy do końca miesiąca. Natomiast na początku marca możemy mięć kilka dni z ujemną temperaturą. To może być rekordowo ciepła zima, choć na podsumowanie musimy poczekać do marca.

Piękna, słoneczna i ciepła niedziela sprawiła, że gdańskie plaże i molo tłumnie odwiedzali spacerowicze

Piękna niedziela w Gdańsku. Tłumy na molo w Brzeźnie

Rekordu spodziewają się klimatolodzy

Choć tłumaczą, że w naszym klimacie co kilka lat zdarzają się wyjątkowo łagodne zimy. Tak było w 1990 r. i potem w 2007 r.

- Ciepłe zimy rzeczywiście zdarzają się w naszym klimacie regularnie, ale nie można tu mówić o cykliczności. W ostatnich latach odnotowano znacznie więcej łagodnych zim niż w przeszłości. Prawdopodobieństwo wystąpienia bardzo ciepłej zimy z każdy rokiem rośnie i jest to związane z globalnym ociepleniem klimatu - tłumaczy Artur Surowiecki, klimatolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Wyjątkowo ciepło w styczniu było również w innych krajach europejskich, przede wszystkim tych na Zachodzie. Jest to spowodowane szczególnym układem barycznym.

- Nad Europą rozłożyły się ośrodki niskiego i wysokiego ciśnienia. Mamy obecnie taką sytuację atmosferyczną, która sprzyja napływowi ciepłych i wilgotnych mas powietrznych znad Atlantyku. Mamy silną cyrkulację strefową i wiatr z zachodu, a to oznacza bardzo ciepłą pogodę. Z tego względu, że Polska znajduje się obszarze wysokiego ciśnienia, występuje stosunkowo mało opadów - tłumaczy Artur Surowiecki.

Park Oruński przeszedł metamorfozę

Park Oruński w Gdańsku po remoncie! Prace trwały rok i koszt...

Brak opadów śniegu lub deszczu zimą to fatalny prognosty na kolejne miesiące

Możemy spodziewać się katastrofalnej wręcz suszy. Przewidywane są co prawa burze, ale będą one punktowe, krótkotrwałe i bardzo intensywne. Mogą sprowadzać silne ulewy, które doprowadzą do lokalnych podtopień, a na terenach miejskich nawet powodzi. Tymczasem, żeby zniwelować suszę potrzebne są opady wielkoskalowe, długotrwałe i regularne.

Często zdarza się, jak słyszymy od klimatologa, że po łagodnej i suchej zimie, latem pojawiają się gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Należy więc liczyć się z tym, że burzom będzie towarzyszył silny wiatr i opady gradu. W przypadku wystąpienia wilgoci w powietrzu, możliwe są trąby powietrzne.

- Jeśli zaś przez dłuższy czas, np. przed dwa miesiące będziemy mieli temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza, będzie bardzo sucho i pod koniec tego okresu wystąpi silny wiatr, jest ryzyko pojawienia się wielkopowierzchniowych pożarów - mówi Artur Surowiecki.

Ciepła zima nie wróży niczego dobrego w świecie roślin

Wiele gatunków już zaczęło wegetację, a niektóre rośliny zakwitły.

Gdy nocą spadnie temperatura poniżej zera, to zniszczy kwiaty i te rośliny już nie zakwitną w tym roku. Zboża jeszcze przez ponad miesiąc powinny być przykryte śniegiem, tymczasem już ruszyła ich wegetacja. Można spodziewać się słabych plonów. Poza tym, ogromnym problemem dla upraw jest susza, która już teraz występuje - mówi dr Ireneusz Kaługa, biolog i przyrodnik z Grupy EkoLogicznej.

Choć pojawiają się informacje, że do Polski przyleciały już bociany, ekspert dementuje te doniesienia. To gatunek bardzo precyzyjny i przed 10-15 marca nie ma w Polsce ptaków, które zimowały w Afryce.

- Jeśli ktoś widział bociany, to być może były to osobniki chore, które w Polsce zostały na zimę. Natomiast na polach pojawiły się już żurawie. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że z roku na rok coraz więcej tych ptaków pozostaje na zimę w Polsce. W przypadku niektórych innych gatunków ptaków, przesuwa się termin przystępowania ich do lęgów. Widziałem już gawrony, które zaczęły budować gniazda, choć to zdecydowanie za wcześnie - opowiada dr Ireneusz Kaługa.

Czeka nas plaga kleszczy?

W obliczu suszy, która może się jeszcze pogłębić, spodziewana jest plaga kleszczy. To gatunek, który świetnie dostosował się do naszego klimatu. A ciepła zima tylko mu sprzyja.

- Kleszcze mogą być widziane na zwierzętach już nawet pod koniec lutego. To było kiedyś, gdy mieliśmy śnieżne i mroźne zimy, nie do pomyślenia. Natomiast, jeśli będziemy mieć bardzo suche lato, to nie spodziewałbym się plagi komarów. To owady, które do rozmnażania muszą mieć wilgoć - tłumaczy przyrodnik.

Orkan Grzegorz odkrył bunkry na Helu

Gdzie jest śnieg?
W Polsce ostatnia zima stulecia zanotowana została aż trzydzieści trzy lata temu. O tego czasu w tym okresie robiło się coraz cieplej. Dlaczego jeszcze kilkadziesiąt lat temu temperatury spadały do minus dwudziestu stopni, a dzisiejsza pogoda bardziej przypomina tę wiosenną? Wyjaśnił to w studiu profesor Bogdan Chojnicki.

Dzień dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pogoda. Ciepła zima nie wróży niczego dobrego. Możliwa susza i anomalie pogodowe w lecie - Dziennik Bałtycki

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska