Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziemna trasa w dawnym browarze w Bystrzycy Kłodzkiej już otwarta. Można zwiedzać i odkrywać jej niesamowitą historię!

Maciej Sergel
Wideo
od 16 lat
Na Dolnym Śląsku w Bystrzycy Kłodzkiej otwarta została Podziemna Trasa Turystyczna. Za kwotę prawie 5 milionów złotych otrzymaną z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, gmina adoptowała do ruchu turystycznego pomieszczenia dawnego browaru i miejskiego więzienia.

Więzienie i browar pierwotnie funkcjonowały osobno, ale zostały połączone klatką schodową. W najbliższym czasie władze samorządowe planują przeprowadzenie dodatkowej modernizacji podziemnej trasy turystycznej, aby przystosować ją na potrzeby lokalu gastronomicznego, winiarni lub po prostu lokalnego browaru, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem podziemi.

Piwo bystrzyckie znane było już w średniowieczu

Chmiel uprawiano prawdopodobnie na dzisiejszej Górze Floriańskiej, nazywanej również Górą Chmielową. Właścicielem tego browaru był przedsiębiorca o nazwisku Kastner.

Zobacz też:

W 1833 roku przy ulicy Kupieckiej, w obrębie już istniejącego browaru zaprojektowano i wybudowano budynek miejskiego więzienia, który w 1850 roku został rozbudowany. Jego pomieszczenia wyburzono w latach 60-tych XX wieku.

Mroczny jest tu wątek katowni Urzędu Bezpieczeństwa, która funkcjonowała prawdopodobnie w tym miejscu zaraz po wojnie. Z pewnością temat zasługuje na poważniejsze badania Instytutu Pamięci Narodowej.

W uroczystym otwarciu nowej inwestycji wzięli udział m.in. burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma, radni miejscy i powiatowi oraz mieszkańcy regionu.

Zobacz niezwykłe podziemia Bystrzycy Kłodzkiej! Kliknij w GALERIĘ >>

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska