Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Wrocławiem zamykają kopalnię dla turystów. Będą produkować wodę mineralną (ZOBACZ)

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
To koniec podziemnej trasy turystycznej w kopali Wiry położonej u podnóży Ślęży. Kopalnia magnezytu (minerał wykorzystywany m.in. w przemyśle papierniczym, budowlanym i przy produkcji pasz) nie spełnia swojej podstawowej funkcji już od 1997 roku, gdy porzucono wydobycie. Jednak od czerwca 2017 roku działała tam bardzo interesująca trasa turystyczna. Została zamknięta ostatniego dnia lutego 2019. Teraz jest inny pomysł na biznes.

Jeszcze w tym roku w kopalni ma być uruchomiona rozlewnia wody mineralnej. Nie będzie to nowość w tym miejscu, bo rozlewnia świetnej wody działała tam już w latach 2007 - 2013, teraz zarządzający kopalnią wracają do tego biznesu. Udostępnianie kopalni jako trasy turystycznej nie przynosiło oczekiwanych dochodów. Teoretycznie kopalnia mogłaby działać jako rozlewnia i atrakcja turystyczna, ale wymagałoby to dodatkowych nakładów finansowych. - Przy obecnej liczbie turystów po prostu się to nie opłaca - twierdzą przedstawiciele kopalni.

Kopalnia Wiry leży u podnóża Masywu Ślęży, na północ od Szczytnej (461 m n.p.m.). Złoże magnezytu odkryto tu w połowie XX w. i eksploatowano do 1997 r. Dziś nie wiadomo, czy w przyszłości zostanie wznowione wydobycie magnezytu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska