Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pierwszy sklep socjalny dla potrzebujących we Wrocławiu. Produkty są w nim tańsze [CENY]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Sklep socjalny we Wrocławiu oferuje osobom potrzebującym produkty pierwszej potrzeby w niższych cenach. Można kupić tutaj artykuły spożywcze, chemie gospodarczą czy karmę dla zwierząt. Zobaczcie ceny produktów w naszej galerii
Sklep socjalny we Wrocławiu oferuje osobom potrzebującym produkty pierwszej potrzeby w niższych cenach. Można kupić tutaj artykuły spożywcze, chemie gospodarczą czy karmę dla zwierząt. Zobaczcie ceny produktów w naszej galerii Michał Perzanowski / Polska Press
Pierwszy sklep socjalny we Wrocławiu otworzył się 9 grudnia (piątek) przy ul. Sądowej 14. Oferuje tanie artykuły pierwszej potrzeby dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Sklep otworzył się z inicjatywy miejskich radnych, Agaty Gwadery-Urlep i Marty Kozłowskiej. Po ich interpelacji, władze miasta postanowiły udostępnić na realizację projektu lokal przy ul. Sądowej. Wynajmowany jest on po preferencyjnych stawkach. Dodatkowo miasto doposażyło sklep w urządzenia chłodnicze o wartości 50 tysięcy złotych. Jego prowadzeniem zajmie się legnicka fundacja ESPA razem z Wrocławskim Forum Kobiet. Przypomnijmy, że to właśnie w Legnicy otworzył się pierwszy sklep socjalny na Dolnym Śląsku, w marcu 2021 r. Drugi w naszym regionie działa w Bielawie.

Sklep socjalny we Wrocławiu jest już zaopatrzony i oferuje produkty po niższych cenach, w porównaniu do tych z popularnych dyskontów.

- Cieszymy się, że sklep powstał. Będzie działał na podobnych zasadach jak w Legnicy. Kluczowe w jego funkcjonowaniu jest zaopatrzenie. Aby produkty mogły być tańsze, trzeba wykonać mnóstwo pracy – od spotkań z producentami, po dystrybutorów, przekonać ich, by przyłączyli się do inicjatywy. Czasami kupujemy produkty, czasami dostajemy, z możliwością odsprzedaży. Staramy się, aby ceny były dla potrzebujących mieszkańców jak najtańsze. Często dostarczamy dla naszych klientów gratisy, czyli produkty które zostały podarowane, a nie mogą zostać odsprzedane. Dzisiaj np. mamy piękne, soczyste jabłka - mówi Norbert Palimąka, prezes Fundacji ESPA.

Co można kupić w nowym sklepie socjalnym?

Pieczywo, nabiał, wędliny, warzywa, owoce, karmę dla zwierząt, podstawowe artykuły higieniczne i środki czystości. Ich niższe ceny podyktowane są najczęściej końcówką serii lub krótkim terminem przydatności do spożycia, ale również wsparciem producentów i dystrybutorów, oferujących duże upusty. W sklepie został wprowadzony limit zakupów na około 100 zł, co ma zapobiec wykorzystywaniu go do kupowania produktów po cenie hurtowej i dalszej ich sprzedaży. W markecie brak jest wyrobów tytoniowych i alkoholu.

Kto i na jakich zasadach może robić zakupy w sklepie socjalnym?

Ze sklepu skorzystać mogą mieszkańcy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Dotyczy to m.in. osób korzystających ze świadczeń społecznych, seniorów lub rodzin wielodzietnych. Aby móc zrobić zakupy przy ul. Sądowej 14, wymagana jest imienna karta klienta. Kartę można wyrobić tylko na miejscu w sklepie, wydawana jest od ręki. Kto może ją otrzymać?

  • Osoby posiadające zaświadczenie lub oświadczenie o niskich dochodach wydawane przez MOPS,
  • członkowie rodzin zastępczych,
  • członkowie rodzinnych domów dziecka i pogotowia opiekuńczego,
  • seniorzy w wieku powyżej 60 lat,
  • podopieczni Fundacji ESPA i WFK.

W dniu otwarcia udało zarejestrować się już 300 osób. Zysk ze sklepu społecznego będzie przekazywany na cele społeczne: część na działalność sklepu, jego obsługę, a część na wsparcie rodzin zastępczych. Sklep ma na celu działalność pomocową, a nie zarobkową.

Sklep socjalny znajduje się w tym miejscu:

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska