MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy ośrodek terapii traumy we Wrocławiu. Pomoc jest bezpłatna i natychmiastowa. To pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wideo
od 16 lat
We Wrocławiu został otwarty ośrodek terapii traumy. To pierwsza taka placówka w stolicy Dolnego Śląska, gdzie pacjenci po przejściach mogą otrzymać bezpłatną pomoc psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów. Funkcjonowanie tego typu placówek to pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia.

- Ośrodek terapii traumy przy ulicy Joannitów to pilotażowy program uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia. Przystąpiliśmy do tej inicjatywy ze względu na doświadczenie, jakie zdobyliśmy w zeszłym roku, udzielając pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. W tedy zauważyliśmy jak ważne jest wsparcie, nie tylko fizyczne, ale także psychiczne w stanach traumatycznych - mówi Wojciech Czernaś, ordynator oddziału dziennego i kierownik poradni zdrowia psychiatrycznego we Wrocławiu.

W ramach terapii psychologowie, psychoterapeuci i psychiatrzy dostosowują terapie i jej rodzaj do indywidualnych potrzeb pacjenta. Określą przy tym możliwości i środki leczenia, jakie należy zastosować. Leczenie traumy to złoży proces, a jego trwanie jest bardzo różne i zależy od predyspozycji pacjenta. W ośrodku leczenie opiera się na współpracy lekarzy ze wszystkich specjalizacji zdrowia psychicznego.

Czytaj też: Dziecięca trauma seksualna wymaga pomocy – tłumaczy psycholog

Pacjenci leczeni są w sposób ambulatoryjny, czyli nie muszą przebywać przez całą dobę w ośrodku. Na miejscu mogą liczyć na terapie:

  • indywidualne,
  • grupowe,
  • zajęciowe,
  • plenerowe,
  • z elementami muzykoterapii czy relaksacji.

- Leczenie traumy jest bardzo ważne, ponieważ niesie ona ze sobą wiele negatywnych następstw związanych z przeżyciem danej sytuacji, która ją wywołała. Takie zaburzenia u pacjentów potrafią być trwałe i nawet, w pewnym momencie już nawet niewyleczalne, gdy dojdzie do zmian strukturalnych w mózgu - dodaje ordynator Wojciech Czernaś.

Ośrodek terapii traumy przeznaczony jest dla pacjentów po przejściach. Po pomoc mogą się zgłaszać osoby, które:

  • doświadczyły wojny,
  • przeżyły śmierć bliskiej osoby,
  • uczestniczyły w wypadku komunikacyjnym,
  • borykają się ze skutkami kataklizmu naturalnego lub pożaru,
  • doświadczyły lub były świadkiem przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej.

Ośrodek funkcjonuje od kwietnia bieżącego roku. Skorzystało z niego już 17 osób, a obecnie z pomocy korzysta komplet, czyli 14 osób. Jego funkcjonowanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Korzystać z niego mogą bezpłatnie mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Ośrodek znajduje się w Dolnośląskim Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w oddziale przy ulicy Joannitów 10-12.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska