Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza wiosenna pełnia Różowego Księżyca to znak nadchodzącej Wielkanocy. Posłuchajcie, co mówi znany astronom (FILM, ZDJĘCIA)

Jarosław Jakubczak
Jarosław Jakubczak
Znany astronom prof. dr. hab. Paweł Rudawy z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego podzielił się z nami ciekawostkami o pełni Księżyca. Obejrzyjcie film.
Znany astronom prof. dr. hab. Paweł Rudawy z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego podzielił się z nami ciekawostkami o pełni Księżyca. Obejrzyjcie film. Jarosław Jakubczak / Polska Press
Na niebie obserwujemy właśnie pierwszą wiosenną pełnię Księżyca nazywaną też pełnią Różowego Księżyca. Zwiastuje ona nadchodzącą Wielkanoc. Skąd się wzięło takie określenie i czy Księżyc rzeczywiście jest wtedy różowy? Jaki wpływ pełnia może mieć na nasze samopoczucie? Znany astronom, prof. dr. hab. Paweł Rudawy z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego podzielił się z nami kilkoma spostrzeżeniami na ten temat. Zobaczcie film.

Pierwsza wiosenna pełnia Księżyca, którą od czwartku 6 kwietnia 2023 roku obserwujemy na niebie, to znak, że zbliża się Wielkanoc. Święta te wypadają zawsze w pierwszą niedzielę po paschalnej pełni Księżyca, nazywaną też pełnią Różowego Księżyca. Skąd się wzięło to określenie i czy Księżyc rzeczywiście jest wówczas różowy? Jaki wpływ pełnia może mieć na nasze samopoczucie? Co o tym sądzi prof. dr. hab. Paweł Rudawy z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego?

Znany astronom, prof. dr. hab. Paweł Rudawy z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego podzielił się z nami ciekawostkami o pełni Księżyca.
Znany astronom, prof. dr. hab. Paweł Rudawy z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego podzielił się z nami ciekawostkami o pełni Księżyca. Zobaczcie film. Jarosław Jakubczak / Polska Press

- Pełnia Różowego Księżyca to określenie zupełnie nieznane w tradycji polskiej astronomii czy tradycji ludowej. Przypuszczam, że jest to naleciałość z kultury amerykańskiej, przenoszona bezkrytycznie, ale niemająca żadnego odniesienia do naszej tradycji.
To zjawisko astronomiczne, które od dawna odgrywało ogromną rolę w kulturze polskiej. Noc Kupały i inne obrzędy towarzyszące tym zjawiskom, były niegdyś niezwykle istotne wśród prostych społeczności – mówi profesor.

Przy ul. Kopernika we Wrocławiu (przy parku Szytnickim) znajduje się obserwatorium astronomiczne. W budynku z charakterystyczną, otwieraną kopułą, zainstalowane
Przy ul. Kopernika we Wrocławiu (przy parku Szytnickim) znajduje się obserwatorium astronomiczne. W budynku z charakterystyczną, otwieraną kopułą, zainstalowane są teleskopy do obserwacji nieba, między innymi właśnie Księżyca. Obecnie, miejsce to pełni już jedynie rolę zabytkową i dydaktyczną. W dużych miastach jest za jasno, co znacznie utrudnia obserwacje nieba. Jarosław Jakubczak / Polska Press

Uważa się, że nazwa Różowa Pełnia pochodzi od kwitnących w tym czasie na wschodzie Stanów Zjednoczonych floksów. Kwiaty przybierają wówczas piękną różową barwę. Dla Indian okres ten jest zwiastunem nadchodzącej wiosny.

Ale czy Księżyc rzeczywiście jest wtedy różowy?

- Raczej nie jest. To są związki z obyczajami i tradycjami, których nawet nie potrafię rozszyfrować. Czasem Księżyc rzeczywiście bywa czerwony, ale to wynika z rzeczywistego efektu fizycznego. Zachęcam do obserwacji Księżyca przez lornetkę, teleskop, cokolwiek, co wam wpadnie w ręce, ale nie wierzcie w żadne "truskawki" i "róże" - mówi prof. Paweł Rudawy.

Jak pełnia wpływa na nasze samopoczucie?

Czy może mieć wpływ na zdolności psychofizyczne człowieka? Niektórzy podczas pełni nie mogą zasnąć...

- Znana mi jest ta opowieść. Czy rzeczywiście ma ona potwierdzenie w faktach, trzeba by o to spytać badaczy tych zagadnień: socjologów, fizjologów. Z astronomią nie ma to jednak żadnego związku – podkreśla prof. Paweł Rudawy, z którym całą rozmowę możecie zobaczyć poniżej:

od 16 lat

Zobaczcie zdjęcia pełni Księżyca nad Wrocławiem:

Znany astronom prof. dr. hab. Paweł Rudawy z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego podzielił się z nami ciekawostkami o pełni Księżyca. Obejrzyjcie film.

Pierwsza wiosenna pełnia Różowego Księżyca to znak nadchodzą...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska