Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne wrzosowiska koło Przemkowa. Jesienne widoki zapierają dech!

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Anna Witrykus/ Lucjan Zawadzki
Poradziecki poligon w lasach pod Przemkowem, jesienią jest jednym z najpiękniejszych miejsc w regionie. A wszystko przez wrzosy, które najpiękniej prezentują się o tej porze roku. W Przemkowskim Parku Krajobrazowym jest też bukowy las i śródlądowa wydma. To prawdziwe skarby Dolnego Śląska, które warto zobaczyć!

Spis treści

Koło Przemkowa pięknie kwitną wrzosy!

Szukając ciekawych i zarazem pięknych miejsc na Dolnym Śląsku, nie można przeoczyć wrzosowisk, które rozciągają się w lasach na poradzieckim poliginie koło Przemkowa. Właśnie na wrzesień przypada okres ich kwitnienia, więc to idealny moment, by zobaczyć je w pełnej okazałości. Ich zapach i uroda zwabiają zarówno turystów jak i... pszczoły!

Pszczelarze, już w sierpniu ustawiają przy wrzosowiskach swoje pasieki, a zapylacze zajmują się produkcją miodu wrzosowego, który został wpisany na „Listę Produktów Tradycyjnych” – chronionych prawem Unii Europejskiej.

Jak mówi Lucjan Zawadzki - przewodnik z Przemkowa, orki tych okolic najlepiej poznawać z roweru.

- Trasy są dobre, a drogi szutrowe. Trzema mieć jednak świadomość, że w naszym parku są też przewyższenia sięgające do blisko 200 metrów - zaznacza.

Tu znajduje się Park koło Przemkowa:

Przemkowski Park Krajobrazowy na mapie

Teren Przemkowskiego Parku Krajobrazowego jest dość rozległy, więc na zwiedzanie warto poświęcić cały dzień. Warto zobaczyć uznane za najpiękniejsze wrzosowiska, czy piękny, zajmujący ponad 20 hektarów bukowy las. Jest tu również unikatowa wydma (koło Koźlic). Żyje tu także wiele gatunków roślin, jak choćby owadożerna rosiczka (!), czy zwierząt, z dwiema watahami wilków włącznie.

„Wrzosowiska Przemkowskie” są pod ochroną

Trzeba wiedzieć, że wrzosowiska występujące w Przemkowskim Parku Krajobrazowym zostały objęte ochroną prawną. To tereny dawnego poligonu wojskowego, gdzie wskutek wylesienia ukształtowały się rzadko spotykane w tym regionie rozległe pole wrzosowe i wydmy śródlądowe (w sumie to ponad 6,5 tys. ha).

W pobliżu wrzosowisk znajdują się bunkry poradzieckie. Obecnie jest to miejsce zimowania wielu gatunków nietoperzy, a wszystko razem położone jest w największym zwartym kompleksie leśnym w Polsce – Borach Dolnośląskich.

- Wybierając się na wrzosowiska warto zaopatrzyć się w darmową aplikację na telefon zawierającą mapę Lasów Państwowych, na której naniesiono oznaczenia oddziałów leśnych. Pomocne mogą być też oznaczenia dróg pożarowych z numerami zamieszczonymi na kierunkowskazach – informuje Anna Witrykus, z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Zobaczcie jak pięknie prezentują się te tereny:

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska