Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękna tęcza nad Wrocławiem. Tak we wtorek widzieli ją Czytelnicy Gazety Wrocławskiej! Idealna aura na "Dzień Tęczy!"

AB
3 kwietnia obchodzimy "Dzień tęczy". Wczoraj, 2 kwietnia, nad Dolnym Śląskiem zaobserwowaliście to piękne zjawisko. Wasze zdjęcia publikujemy w galerii!

"Dzień tęczy" (oryg. „Find a Rainbow”) ustanowiono na 3 kwietnia, w ramach wyrazów zachwytu nad tym pięknym zjawiskiem. Gdy świeci słońce i pada deszcz, na niebie pokazuje się feeria barw uformowana w łuk. Wiele osób długo nie myśląc, chwyta za aparaty i fotografuje tęczę. Tak zrobiliście i Wy, 2 kwietnia.

Czym jest tęcza?

Tęcza następuje w wyniku rozszczepienia światła widzialnego (w jej przypadku słońca). Jest zjawiskiem zarówno meteorologicznym, bo do jego wystąpienia potrzeba odpowiednich warunków pogodowych, jak i optycznym.

Tęcza optuje zawsze w ten sam, niezmienny zestaw kolorów: czerwony od strony zewnętrznej i kolejno: pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i wewnątrz, fioletowy.

Jeśli udało się Wam zobaczyć dwa łuki lub więcej, mieliście szczęście obserwować tęczę wtórną.

Ciekawostki na temat tęczy

Tęcza kojarzona jest ze Słońcem, ale Księżyc, odbijający światło słoneczne też może wywołać tęczę! Niestety, zazwyczaj człowiek postrzega ją jako biały łuk, a nie kolorowy.

Najlepszą tęczę zaobserwujecie gdy deszcz jest rzęsisty, niebo ciemne, a światło intensywne, czyli... wiosną i wczesnym latem.

Tęczę zobaczycie w fontannach i wodospadach. Można ją także wywołać we własnym ogrodzie, lecz nie namawiamy do marnowania w tym celu wody.

Tęcza jest często opisywana w mitologii, literaturze, stanowi także motyw utworów poetyckich i obrazów. Sześciokolorowa tęcza jest symbolem ruchów LGBT. Upatrzyły sobie ją także niektóre środowiska masońskie.

Tak Wy wczoraj widzieliście tęczę nad Wrocławiem!

Piękna tęcza nad Wrocławiem. Tak we wtorek widzieli ją Czyte...

W galerii prezentujemy zdjęcia, których rozdzielczość i wielkość pozwoliła umieścić je na stronie. Czytelnicy traktowani są jako autorzy zdjęć, chyba, że nasz zespół zweryfikował, iż tak nie jest. W galerii zamieszczamy po jednym zdjęciu każdego autora - wybranym przez redakcję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska