Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pandemia koronawirusa za nami, przybywa chorych na ospę!

Monika Fajge
Monika Fajge
Ospa jest chorobą bardzo zaraźliwą, a jej przebieg jest nieprzewidywalny.
Ospa jest chorobą bardzo zaraźliwą, a jej przebieg jest nieprzewidywalny. Łukasz Kaczanowski/Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
Ponad 139 tys. osób zachorowało w tym roku na ospę wietrzną – podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. W samym powiecie wrocławskim od stycznia do października zarejestrowano 1458 przypadków. To ponad tysiąc więcej niż w 2021 r.

Spis treści

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, do końca października tego roku (2022) lekarze potwierdzili dokładnie 139 tys. 395 przypadków ospy wietrznej. W analogicznym okresie ubiegłego roku takich przypadków było niewiele ponad 37 tysięcy.

Chorych na ospę przybywa też na Dolnym Śląsku.

Słupki zakażeń rosną też m.in. w powiecie wrocławskim, gdzie od stycznia do października bieżącego roku (2022) zarejestrowano 1458 przypadków ospy. Na całym Dolnym Śląsku zachorowało 6444 mieszkańców. W obu przypadkach to dużo więcej niż rok i dwa lata temu.

Zachowania na ospę w pow. wrocławskim:

  • w roku 2020 – 344 przypadki
  • w roku 2021 – 401 przypadków

Zachorowania na ospę w woj. dolnośląskim:

  • w roku 2020 – 3570 przypadków
  • w roku 2021 – 2862 przypadki

Więcej chorych na ospę, bo skończyła się pandemia.

Choć osób zakażonych ospą jest więcej niż rok czy dwa lata temu, to liczby są i tak mniejsze niż przed pandemią. W samym pow. wrocławskim w 2019 roku zarejestrowano 1669 przypadków ospy wietrznej. W ciągu dwóch la pandemii – łącznie 745.

– Jeżeli chodzi o lata 2020-2021, w okresie pandemii covid-19 zgłaszalność zachorowań na ospę odnotowaliśmy niższą niż zazwyczaj m.in. z powodu nauczania zdalnego w szkołach oraz ograniczonymi kontaktami wśród dzieci – tłumaczy Ewa Chaś z oddziału Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

.
Taki stan rzeczy potwierdzają statystyki wojewódzkie i krajowe. Na Dolnym Śląsku przed pandemią (2019 r.) z ospą walczyło 8638 osób, z kolei w całym kraju odnotowano ponad 180 tys. zachorowań.

Ospa wietrzna – objawy

  • początkowo: złe samopoczucie, bóle mięśni, głowy, gorączka, biegunka
  • później: wykwity – drobne, czerwone plamki rozmieszczonych nieregularnie na skórze tułowia, twarzy oraz na owłosionej skórze głowy
  • plamki szybko przekształcają się w grudki, a potem w pęcherzyki otoczone czerwoną obwódką
  • w skrajnych przypadkach ospy wietrznej zmiany skórne mają charakter wysypki krwotocznej

Ospa wietrzna – warto się zaszczepić

Ospa jest chorobą bardzo zaraźliwą, a jej przebieg jest nieprzewidywalny. Żeby się przed nią uchronić, warto się zaszczepić. Tym bardziej, że co roku ponad tysiąc osób trafia do szpitala z powodu powikłań po ospie wietrznej. To głównie dorośli, u których powikłania występują 10-20 razy częściej niż u dzieci.

– Szczepionka przeciwko ospie wietrznej nie jest obowiązkowa. Warto jednak skorzystać, bo szczepienie zabezpiecza przed objawami i powikłaniami ospy wietrznej na całe życie – mówi Magdalena Odrowąż-Mieszkowska, rzecznik prasowy wojewódzkiej stacji sanepidu we Wrocławiu.

Skuteczność szczepionki wynosi ponad 95 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska