MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto Hydropolis - wrocławskie centrum wiedzy o wodzie

Marcin Walków
- Dawny zbiornik czystej wody dla Wrocławia dziś jest zbiornikiem wiedzy w czystej postaci - tak Zdzisław Olejczyk, prezes MPWiK mówi o Hydropolis - bardzo nowoczesnym i multimedialnym centrum wiedzy o wodzie. Otwarte zostanie na początku grudnia, dziś oficjalnie zaprezentowano je po raz pierwszy.

Przy ul. Na Grobli, naprzeciw zabytkowej wieży ciśnień, jest dawny zbiornik czystej wody. Wybudowano go w 1893 roku. Dziś na powierzchni ponad 4 tys. mkw. można dowiedzieć się wszystkiego na temat wody - fascynującej i wciąż tajemniczej substancji.

W Hydropolis znalazły się 64 interaktywne instalacje. To na przykład rekonstrukcje starożytnych urządzeń do pompowania wody, wirtualna makieta Nilu, czyli najdłuższej rzeki świata, multimedialny stół, pokazujący układ wodociągów we Wrocławiu, rzeki, mosty, a także obszary zalane podczas powodzi tysiąclecia.

Wejście na wystawę prowadzi przez ścianę wody - to wodna drukarka. Fotokomórka przerywa strumień tak, by zwiedzający mogli wejść do Hydropolis suchą stopą. Pierwsza ze stref to multimedialna projekcja o powstaniu wszechświata i wodzie, jako początku życia. Później rozpoczyna się wędrówka po ścieżce tematycznej.

- Zwiedzanie zaczynamy od poznania batyskafu "Trieste", którym po raz pierwszy badano głębiny Rowu Mariańskiego. Można wejść do środka i usiąść za jego sterami - mówi Mieczysław Bielawski, autor wystawy. Ma już na koncie m.in. wystawę w podziemiach krakowskiego Rynku.

Na wystawie można też przenieść się na rafę i zanurkować z ławicą ryb, poznać znaczenie wody w różnych religiach świata, przyjrzeć się temu, jak na przestrzeni wieków dostarczano wodę do miast, jakie znaczenie woda ma dla naszego organizmu. Nie brakuje tu też stołów laboratoryjnych, przy których nie tylko młodzież może wykonywać doświadczenia fizyczne, np. patrzeć na lewitującą kroplę wody.

Stoi tu też kopia rzeźby Dawida, wykonanej przez Michała Anioła. Prace nad nią trwały kilka miesięcy - wykonano ją w technologii 3D z akrylu. Ma symbolicznie pokazywać, że ciało człowieka składa się z wody.

Cała inwestycja jest warta 59 mln zł. Hydropolis ma szansę stać się nową wizytówką Wrocławia i Dolnego Śląska.
- Uznaliśmy, że rewitalizacja tak cennego zabytku bez nadania mu nowej funkcji, nie będzie rozsądna. Dzięki Hydropolis wypełniamy naszą misję edukacyjną, ale pozwalamy też temu miejscu na siebie zarobić - dodaje Zdzisław Olejczyk, prezes MPWiK.

Hydropolis zostanie otwarte na początku grudnia. Bilety mają kosztować ok. 23 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska