Olimpiada Solidarności w zajezdni, czyli konkurs o czasach...

  Olimpiada Solidarności w zajezdni, czyli konkurs o czasach Gierka

  Błażej Organisty

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jak wytłumaczyć młodemu Europejczykowi, czym różnił się socjalizm w Polsce Gierka od socjalizmu we Francji Mitteranda? Wyjaśnić różnicę na pewno potrafią finaliści ogólnopolskiego konkursu historycznego Olimpiada Solidarności. Dziś w Centum Historii Zajezdnia odpowiedzieli na otwarte pytania komisji, której przewodniczy prof. Jerzy Eisler. A czy nasi czytelnicy poradzą sobie z quizem z pytaniami z etapu wojewódzkiego?
  Olimpiada Solidarności w zajezdni, czyli konkurs o czasach Gierka
  1/36
  przejdź do galerii

  ©Błażej Organisty

  Wyjaśnij, jaki był cel Posłania NSZZ Solidarność do ludzi pracy Europy Wschodniej? W odpowiedzi odwołaj się do powstania dokumentu i przykładów reakcji przedstawicieli władz państwowych oraz przedstawicieli opozycji z państw bloku komunistycznego. Takie zadanie wylosowała trójka reprezentantów Dolnego Śląska w pierwszym etapie finału Olimpiady Solidarności, ogólnopolskiego konkursu wiedzy o najnowszej historii Polski z okresu lat 1970-1990. Miejscem finału 4. edycji konkursu jest Centrum Historia Zajezdnia.

  Drużyna z Dolnego Śląska składa się z trójki najlepszych uczniów wyłonionych w etapie wojewódzkim w marcu. Wcześniej się nie znali, każdy uczy się w innej szkole, ale to nie przeszkodziło im w przygotowaniu się do finału. Zadanie było dla nich średniej trudności. - Komisja pytała o szczegóły, ważne było myślenie przyczynowo-skutkowe – opowiada Michał Gwardyński z XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. W sali egzaminacyjnej towarzyszyła mu Karolina Taboła z liceum ze Zgorzelca i Oskar Adamski z ogólniaka działającego przy Politechnice Wrocławskiej.

  Zadowoleni byli także finaliści z Podlasia. Oni rozstrzygali, czy pierwszy artykuł Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej był realizowany w rzeczywistości. Reprezentanci województwa mazowieckiego po wyjściu z sali cieszyli się, że od pięcioosobowej komisji usłyszeli konkretne pytania. Musieli opowiedzieć o skutkach dla Polski, jakie pociągnęły za sobą następujące wydarzenia: Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy Europejskiej w Helsinkach, wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża oraz agresja ZSRR na Afganistan. - Było w porządku – ocenia Dominika Dudek z 37. Liceum w Warszawie.

  Nie wszystkim jednak poszło jak z płatka. Drużyna z opolskiego musiała porównać trzy postaci. Niestety, jednej z nich zupełnie nie znali. Pytanie ich zaskoczyło, więc podejrzewają, że opolskie nie obroni tytułu sprzed roku.

  Jury przyznaje, że jedni wypadli lepiej, inni słabiej, ale poziom wiedzy uczestników jest imponujący. A finaliści mieli kogo zadziwiać, bowiem przewodniczącym komisji jest wybitny historyk, prof. Jerzy Eisler, dyrektor oddziału IPN w Warszawie. - W Polsce rozpowszechniony jest pogląd, że młodzież nie interesuje się historią. Prawdą jednak jest, że zawsze byli i są młodzi ludzie o wiedzy wybitnej. Poziom ich wiedzy przewyższa poziom wiedzy niektórych nauczycieli historii, pseudoekspertów i wykładowców akademickich – docenia profesor.

  Po chwili wytchnienia uczniowie z szesnastu województw zaczęli drugi etap finału. Najpierw prezentacja multimedialna, później pytania od jury. Na wszystko mieli pięć minut. Prezentację przygotowywali na jeden z trzech podanych tematów, m.in. mogli opowiedzieć o dowcipie i anegdocie jako o narzędziu sprzeciwu wobec propagandy PRL.

  Finaliści rywalizowali o miejsca na wyższych uczelniach. Każda osoba ze zwycięskiej drużyny będzie miała prawo wyboru dowolnego kierunku studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, Jagiellońskim, Gdańskim lub Warszawskim. - Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymają nagrody pieniężne, podobnie jak nauczyciel, który opiekuje się daną drużyną – informuje Patrycja Marczuk z Fundacji Centrum Solidarności – organizatora konkursu.

  Dzień z historią zakończy wieczorny koncert zespołu Coma. Jutro w Zajezdni najlepsi odbiorą nagrody. Początek uroczystej gali o godz. 11.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo