Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oksykodon - ten lek przeciwbólowy może być niebezpieczny dla zdrowia. Jakie działania ma zdobywająca coraz gorszą sławę substancja?

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Oksykodon to substancja czynna, o której robi się głośno. Łatwo uzależniająca i niebezpieczna dla zdrowia - jak działa?
Oksykodon to substancja czynna, o której robi się głośno. Łatwo uzależniająca i niebezpieczna dla zdrowia - jak działa? Alex Green, źródło: Pexels
Oksykodon (znany także pod angielskim słowem oxycodone) to substancja czynna używana w produkcji leków przeciwbólowych, która zdobywa coraz gorszą sławę. Nieprawidłowo użyty, może prowadzić do uzależnień - takich zgłoszeń jest coraz więcej. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Jak dokładnie działa?

Oksykodon - czym jest i jakie ma skutki uboczne?

Coraz częściej komentowany w mediach oksykodon (lub, po angielsku, oxycodone) to substancja czynna z grupy opioidów używana w produkcji leków przeciwbólowych. Cechuje się silnym działaniem, pobudza receptory opioidowe, dlatego też leki zawierające oksykodon dostępne są tylko i wyłącznie na receptę.

W Polsce oksykodon znaleźć można w lekach: Oxykontin, Oxydolor, Oxynorm, Accordeon, Reltebon.

W ciągu ostatnich dni oksykodon zaczął zdobywać coraz gorszą sławę ze względu na to, że jest substancją silnie narkotyzującą. Nieprawidłowo użyty (tj. wbrew zaleceniom lekarza) może prowadzić do rozmaitych, niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych. Wśród nich należy wyróżnić:

  • Omamy i wyjątkowo duże pobudzenie
  • Poważne problemy z koordynacją
  • Senność, problemy z prawidłowym postrzeganiem rzeczywistośco
  • Zmiany w rytmie bicia serca
  • Zagrażające życiu problemy z oddychaniem

Czy oksykodon jest narkotykiem?

Należy pamiętać, że oksykodon (jako lek przeciwbólowy) nie jest narkotykiem, niemniej jego działanie uzależniające niezaprzeczalnie tworzy ryzyko. Od jakiegoś czasu napływają zgłoszenia dotyczące kolejnych uzależnień. Oksykodon popularny jest przede wszystkim wśród młodzieży, która zdobywa leki różnymi sposobami, m.in. zabierając recepty. Alarmuje się o pierwszym przypadkach śmiertelnych.

Osoby uzależnione od okysdonu przejawiają typowe objawy, w tym głód narkotykowy i tolerancję (konieczność wzięcia większej ilości, aby zaspokoić głód). Wszelkie niepożądane skutki przyjmowania substancji należy konsultować z lekarzem.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska