Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OFE czy ZUS? Na decyzję zostało już tylko 11 dni

Marcin Walków
Do 31 lipca powinniśmy zdecydować, czy cała składka emerytalna będzie trafiać do ZUS.
Do 31 lipca powinniśmy zdecydować, czy cała składka emerytalna będzie trafiać do ZUS. Dariusz Gdesz
Jeśli chcesz dalej odkładać na emeryturę w OFE, masz 11 dni, by pójść do ZUS. Jeśli nic nie zrobisz, sami wypiszą Cię z OFE. A co potem?

Nawet 40 proc. Polaków jest przekonanych, że na decyzję ma czas do końca września - wynika z opublikowanego pod koniec czerwca sondażu TNS Polska. Tymczasem, termin ten upływa już 31 lipca.

Przypomnijmy. Oświadczenie składa tylko ten, kto chce pozostać w OFE. Ten, kto woli całość składki odprowadzać do ZUS, nie musi robić nic. Dotychczas do ZUS wpłynęło ok. 686 tys. oświadczeń.

Wybór, przed jakim stanęli Polacy, wynika ze zmiany przepisów emerytalnych, które obowiązują od 1 lutego br. Pierwszy raz od 15 lat można zdecydować, czy cała składka ma trafić do ZUS, czy 2,92 proc. pensji ma być nadal przelewane do wybranego Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Eksperci przyznają, że na pozostanie w OFE decydują się przede wszystkim ludzie młodzi, którzy na emeryturę będą odkładać przez najbliższe 30-40 lat. Ci, którym do przejścia na nią zostało 10 lat, i tak z mocy przepisów będą odkładać składkę tylko w ZUS. Praktycznie dylemat mogą więc mieć głównie osoby, które są teraz w średnim wieku.

Pod koniec czerwca CBOS zapytał Polaków, czy już zdecydowali. 24 proc. badanych stwierdziło, że zostanie w OFE, 18 proc. wskazało na ZUS, a 58 proc. nie podjęło decyzji. Dodajmy, że w całym kraju członkami OFE jest 14 mln Polaków.

W okienku, listem lub przez internet

Oświadczenie o pozostaniu w OFE można złożyć w okienku w dowolnym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według danych ZUS, w kraju w ostatnich dniach przeciętny czas oczekiwania od pobrania numerka do podejścia do stanowiska wynosił około 7 minut. Samo załatwienie sprawy zajmuje kolejne 5 minut. Do dyspozycji są również tzw. urzędomaty - samoobsługowe maszyny, do których można wrzucić oświadczenie.

OFE wysłały do swoich klientów gotowe wnioski z kopertami zwrotnym (adresy w Warszawie), ale można również przesłać je na adres dowolnego inspektoratu ZUS.

Ze wspomnianych wcześniej sondaży wynika, że najmniej popularne jest składanie oświadczeń drogą elektroniczną. Nic dziwnego. Kilka minut wystarczy, by założyć konto na platformie PUE, lecz potem i tak trzeba pojawić się w ZUS, by poddać je weryfikacji.

Tylko się nie pomyl

Radosław Milczarski z biura prasowego centrali ZUS w Warszawie wymienia najczęstsze błędy popełniane przy składaniu oświadczeń: brak podpisu, niewpisanie daty urodzenia, numeru PESEL lub numeru dokumentu tożsamości. Sam druk musi być zgodny ze wzorem dostępnym na stronie internetowej ZUS.

Rzeczniczka wrocławskiego oddziału ZUS przestrzega: - Wysłanie błędnie wypełnionego lub niepodpisanego oświadczenia sprawi, że będzie ono nieważne - mówi Iwona Kowalska.

Nie ma też co liczyć, że ZUS odpisze lub zadzwoni z informacją, że oświadczenie trzeba uzupełnić lub poprawić. - Przy tej skali wpływających oświadczeń, jest to niestety niewykonalne - dodaje Kowalska.

Dobra wiadomość dla zapominalskich i niezdecydowanych jest taka, że podobnie jak w przypadku PIT-a, liczy się data stempla pocztowego. Wystarczy więc nadać przesyłkę z wypełnionym oświadczeniem 31 lipca na kilka minut przed północą.

Młodzi mówią: mniejsze zło

Na wybór OFE zdecydował się już Paweł Skaba. - Wybrałem mniejsze zło. Nie wierzę, że kiedykolwiek zobaczę godziwą emeryturę z ZUS - mówi młody wrocławianin. Oświadczenie wysłał przez internet. - Fakt, że najpierw trzeba było się trochę nachodzić, żeby móc korzystać z PUE, ale to dobry system - dodaje Skaba.

Dodajmy, że nie jest to decyzja ostateczna. Od 2016 r. co cztery lata będzie otwierane tzw. okienko transferowe. Będzie można powrócić do OFE lub z niego wyjść.

Zobacz, gdzie możesz złożyć lub wysłać druk - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Oświadczenie o pozostaniu w OFE można złożyć osobiście lub przesłać pocztą do dowolnego oddziału lub inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podajemy adresy ZUS w największych miastach Dolnego Śląska:

Wrocław

Oddział we Wrocławiu
ul. Pretficza 11
50-930 Wrocław
Godziny przyjęć:

  • poniedziałek 8-17
  • wtorek-piątek 8-15

Legnica

Oddział w Legnicy
ul. Grabskiego 26
59-220 Legnica
Godziny przyjęć:

  • poniedziałek 8-17
  • wtorek-piątek 8-15

Wałbrzych

Oddział w Wałbrzychu
ul. Kasztanowa 1
58-390 Wałbrzych
Godziny przyjęć:

  • poniedziałek 8-17
  • wtorek-piątek 8-15

Jelenia Góra

Inspektorat w Jeleniej Górze
ul. Sygietyńskiego 10
58-500 Jelenia Góra
Godziny przyjęć:

  • poniedziałek 8-17
  • wtorek-piątek 8-15

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska