Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odra ożyła jak za dawnych lat [FILM, ZDJĘCIA]

Marcin Kaźmierczak
Choć pogoda nie wskazuje na środek wiosny, to wrocławskie bulwary zatętniły dziś życiem. Wszystko za sprawą Dnia Odry – imprezy, która co roku ma przypominać, że nasze miasto nie może istnieć bez rzeki.

Parostatki, żaglówki i tłumy wrocławian na nadodrzańskich bulwarach. Taki widok, niczym z przedwojennych pocztówek można było oglądać dziś podczas Dnia Odry. Święto jest kontynuacją imprezy, która w ubiegłym roku odbyła się nad Odrą przy okazji otwarcia bulwaru Dunikowskiego.

– Chcieliśmy pokazać ogromny potencjał jaki niesie Odra, ale także jak wiele się zmieniło nad rzeką w ostatnich latach, i że zwracamy twarz ku odrze i ułatwiamy dostęp do niej wrocławianom i turystom, bo Odra to przecież nieodłączny element tkanki miejskiej, a także jeden z kluczowych czynników, które zbudowały nasze miasto – mówi Wioletta Samborska, dyrektor biura promocji miasta i turystyki.

Dzień Odry pokazał, że wrocławianie chcą spędzać wolny czas nad rzeką. – To także pokazują badania, które przeprowadziliśmy. Mało tego, wrocławianie chcą tu odpoczywać całymi rodzinami i przyprowadzać tu swoich gości. Z roku na rok coraz bardziej jest się czym chwalić, choćby odnowionymi bulwarami – twierdzi Samborska.

Impreza rozpoczęła się od odsłonięcia tablicy poświęconej Karlowi Heinrichowi Klingertowi, wrocławianinowi, który w XVIII w. stworzył pierwszy atmosferyczny skafander do nurkowania. Później statki, żaglówki, motorówki, załogi wioślarskich ósemek i smoczych łodzi popłynęli w kierunku mostu Pokoju w barwnej paradzie.

Na gości, którzy mimo wietrznej i chłodnej aury postanowili odwiedzić bulwar Dunikowskiego czekało mnóstwo atrakcji. Wpłacając 4 zł na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci można było wybrać się w rejs po Odrze, z kolei fundacja OnWater przygotowała dla najmłodszych warsztaty szkutnictwa. Dzieci własnoręcznie budowały małe łódki z ekologicznych materiałów, które później wodowały na Odrze. Byli także przewodnicy, którzy oprowadzali chętnych po nadodrzańskich atrakcjach turystycznych opowiadając jak rzeka stworzyła i zmieniła Wrocław. Historię Odry i miasta można było poznać także biorąc udział w grze miejskiej, która odbyła się na bulwarze ks. Zienkiewicza.

Jak podkreślają organizatorzy, święto Odry stanie się imprezą cykliczną. Kolejne już za rok w drugiej połowie kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska