MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oddział intensywnej terapii dziecięcej już działa. Chorymi maluchami zaopiekuje się szpital im. Marciniaka

Monika Fajge
Monika Fajge
Budowa nowego oddziału dla dzieci ruszyła wiosną 2022 roku.
Budowa nowego oddziału dla dzieci ruszyła wiosną 2022 roku. UMWD
W Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka powstał nowy oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej. Pierwszych małych pacjentów zacznie przyjmować od marca. Pieniądze na inwestycję przekazał Urząd Marszałkowski.

Nowy 4-łóżkowy oddział został zorganizowany w pomieszczeniach wyodrębnionych z chirurgii dziecięcej. Jest potrzebny, bo do tej pory mali pacjenci wymagający intensywnej opieki byli hospitalizowani w wydzielonych salach na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dorosłych. Trafią tu dzieci w różnym wieku: od niemowląt po nastolatki (od 0 do 18. roku życia). Budowa ruszyła wiosną 2022 roku.

Nowy oddział dla ciężko chorych dzieci

– Oddział zabezpieczy pod względem intensywnej terapii wszystkie dzieci leczone w naszym szpitalu. Mamy tu dwa oddziały dedykowane małym pacjentom. Chirurgię, gdzie przeprowadza się rocznie kilka tysięcy zabiegów, w tym skomplikowane procedury onkologiczne oraz neurologię dziecięcą, gdzie regularnie przyjmowane są dzieci z najcięższymi postaciami chorób układu nerwowego. Anestezjolodzy z naszego zespołu znieczulają także dzieci do procedur przeprowadzanych na bloku operacyjnym oraz w pracowniach diagnostycznych, w tym znieczulenia do rezonansu magnetycznego czy angiografii – tłumaczy Jarosław Majda, anestezjolog, szef nowego oddziału.

Anestezjolodzy dziecięcy będą również współpracować z innymi oddziałami, na które trafiają mali pacjenci – np. z neurochirurgią, ortopedią i chirurgią plastyczną. Personel nowego oddziału to:

  • 14 lekarzy anestezjologów,
  • 16 pielęgniarek anestezjologicznych,
  • personel pomocniczy.

– Uruchamiamy oddział, który odpowie na potrzeby pacjentów nie tylko naszego szpitala, ale także całego regionu. Zwiększenie dostępności łóżek intensywnej terapii dziecięcej podnosi poziom bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej. Warto dodać, że w szpitalu funkcjonuje Centrum Urazowe dla Dzieci (CUD), które zajmuje się leczeniem pacjentów wymagających interdyscyplinarnej opieki, w tym intensywnej terapii – dodała Katarzyna Kapuścińska, dyrektor szpitala im. Marciniaka.

Budowa nowego oddziału dla dzieci ruszyła wiosną 2022 roku.
Budowa nowego oddziału dla dzieci ruszyła wiosną 2022 roku. UMWD

Nowy oddział dziecięcy kosztował prawie 3,5 mln złotych

Budowa intensywnej terapii dziecięcej została sfinansowana przez Urząd Marszałkowski. Całość inwestycji (zakup sprzętu, adaptacja pomieszczeń) to koszt prawie 3,5 mln zł.

– Zależy nam na rozwoju opieki medycznej nad najmłodszymi mieszkańcami Dolnego Śląska. Nowy oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej zwiększy bezpieczeństwo małych pacjentów w całym regionie. Na oddziale pracuje poszerzony zespół lekarzy i pielęgniarek specjalizujących się w intensywnej opiece – mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

– Konsekwentna poprawa opieki zdrowotnej Dolnoślązaków jest jednym z naszych priorytetów. To kolejny krok do poprawy jakości systemu ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku – dodał marszałek Cezary Przybylski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska