Odczuwasz trudne emocje z powodu rozwodu? W przejściu przez to wydarzenie pomoże Ci psycholog

Materiał informacyjny EMPATIO Magdalena Senderowska
Kiedy bierzemy ślub z ukochaną osobą, wierzymy w trwałość związku. Gdy dochodzi do rozpadu małżeństwa, pojawiają się trudne emocje. Jak w przejściu przez rozwód pomaga psycholog?

Chcesz porozmawiać o emocjach związanych z rozwodem? Skorzystaj z pomocy psychologa

Rozwód to trudne wydarzenie, któremu towarzyszy stres, poczucie winy, porażki i wstydu. Nie każdy z nas radzi sobie z trudnymi emocjami, które pojawiają się przy rozpadzie małżeństwa. Nie zawsze chcemy i potrafimy rozmawiać na ten temat z przyjaciółmi. Z pomocą przychodzi psycholog z Empatio. Posiada on wiedzę i doświadczenie, dzięki którym udzieli nam wsparcia. Specjalistę obowiązuje też tajemnica zawodowa, dlatego możemy się przed nim w pełni odsłonić i wyjawić mu swoje najskrytsze myśli. Wszystko, czym podzielimy się z psychologiem podczas sesji, nie wyjdzie poza gabinet. Psycholog z Empatio okaże Ci troskę i z zainteresowaniem pokłoni się nad Twoimi przeżyciami.

O czym nas informują trudne emocje związane z rozwodem?

Rozpad małżeństwa generuje trudne emocje. Choć niektóre odczuwamy jako nieprzyjemne, to wszystkie są nam potrzebne. Z punktu widzenia ewolucji emocje powstały po to, żeby informować nas o potrzebach i zagrożeniach. Smutek, który pojawia się przy rozstaniu z partnerem, sygnalizuje stratę. Złość mówi o przekroczeniu naszych granic, np. o zdradzie partnera, która nas zabolała. Lęk informuje nas o potencjalnym zagrożeniu, np. związanym z pogorszeniem sytuacji materialnej wskutek rozwodu.

Rozwodowi towarzyszą trudne emocje, które są całkowicie naturalne i niosą ze sobą ważne komunikaty.

Rozwód jako źródło zmian i niepewności

Kiedy dochodzi do rozwodu, w naszym życiu zmienia się wiele rzeczy. Rodzi to niepewność i liczne obawy. Zastanawiamy się, jak przeżyjemy pierwsze święta bez męża/żony. Czy poradzimy sobie z trudnymi emocjami podczas walentynek, które zawsze celebrowaliśmy w ulubionej restauracji. Rozstanie z partnerem sprawia, że stare nawyki wymagają zastąpienia innymi. Tylko od nas zależy, czy wolny czas, jaki zyskamy, wykorzystamy do rozwoju i wypoczynku.

Zmiana nawyków nie jest łatwa, ponadto rozwód często sprawia, że wyprowadzamy się ze wspólnego mieszkania i tracimy kontakt z częścią znajomych. Wszystko to powoduje silny wstrząs emocjonalny. Nasza wewnętrzna równowaga zostaje zakłócona i od naszej odporności psychicznej zależy, jak poradzimy sobie w nowych okolicznościach. Nie bez znaczenia pozostaje także wsparcie ze strony innych ludzi, na które możemy liczyć w tych trudnych dla siebie chwilach.

Rozstanie z partnerem a utrata bezpiecznej przystani

Początkowo rozstanie z partnerem rodzi szok i niedowierzanie. Gdy dochodzi do pogodzenia się z sytuacją, towarzyszy nam niepewność, która stanowi naturalną odpowiedź na zmiany. Wielu z nas traktuje rozwód jako życiową porażkę. Skończyło się bowiem coś ważnego, w co zaangażowaliśmy swoje zasoby emocjonalne. Nagle tracimy swoją bezpieczną bazę i przystań, w której mogliśmy cumować podczas życiowych burz.

Rozwód prowadzi do zachwiania poczucia bezpieczeństwa, tracimy bowiem emocjonalne oparcie.

Jak rozpad małżeństwa wpływa na nasze poczucie własnej wartości?

Niekiedy rozwód uderza w nasze poczucie własnej wartości. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy poprzedza go zdrada. Zastanawiamy się wówczas, co takiego miała tamta osoba, że nasz mąż/nasza żona wybrał/wybrała ją, a nie nas. Zaczynamy się porównywać i odzywają się w nas dawne kompleksy. Znowu patrzymy na siebie krytycznym okiem i wytykamy sobie masę niedoskonałości. Zdarza się, że zaczynamy z nimi walczyć, zapisując się na zabiegi medycyny estetycznej.

Czy ambiwalencja przy rozstaniu z partnerem stanowi powód do niepokoju?

Rozstanie z partnerem sprawia, że nie zawsze rozumiemy samych siebie. Np. z jednej strony wiemy, że bliska osoba nas bardzo skrzywdziła, dopuszczając się przemocy. Z drugiej zaczynamy za nią tęsknić. Ta ambiwalencja rodzi w nas szereg trudnych emocji. W pewnym momencie zaczynamy powątpiewać w swoje zdrowie psychiczne, bo przecież tęsknimy za kimś, kto zadał nam ból. Jeśli nie radzimy sobie ze sprzecznymi emocjami, które pojawiają się równolegle, warto rozważyć konsultację psychologiczną.Specjalista wyjaśni nam, jak duży wpływ na nasze przeżycia i zachowania wywierają nawyki zakodowane w starych ścieżkach neuronalnych. Bardzo często emocje i myśli, o które się obwiniamy, mają racjonalne uzasadnienie.

Wyciągnięcie wniosków z rozwodu i przebaczenie - dlaczego nie warto rezygnować z tych kroków?

Po rozwodzie z partnerem przechodzimy przez kilka etapów żałoby. Gdy odzyskamy siły i pogodzimy się z sytuacją, spróbujmy wyciągnąć wnioski z rozpadu małżeństwa. Kiedy uświadomimy sobie własne błędy, możemy ich uniknąć w kolejnym związku. Przebaczenie wieńczy proces żałoby po rozwodzie. Możemy je okazać sobie lub naszemu partnerowi. Nie chodzi o to, aby unieważnić odpowiedzialność drugiej osoby za zaistniałą sytuację. Przebaczenie to dar, jaki ofiarowujemy samym sobie, nie partnerowi, który nas zranił. Pozwala nam zamknąć przeszłość i otworzyć się na nową miłość. Opuszczamy pozycję ofiary i odzyskujemy poczucie sprawczości. Przestajemy żyć przeszłością i otwieramy się na przyszłość. Przebaczenie to proces i nasza dobrowolna decyzja, którą można wspomóc, korzystając z konsultacji psychologicznej.  

Przez proces wybaczania łatwiej przejść, korzystając ze wsparcia psychologicznego.

Jak poradzić sobie z emocjami związanymi z rozwodem?

Jak wygląda wsparcie psychologa? Wiele z nas nie ma dobrego kontaktu ze swoimi emocjami. Bardzo często nie potrafimy ich dostrzec, nazwać i odczytać ukrytego w nich komunikatu. Próbujemy radzić sobie z nimi na różne sposoby, nie zawsze jednak wybieramy właściwą strategię. Wypieranie emocji sprawia, że te jeszcze mocniej dobijają się do bram naszej świadomości. Niekiedy tłumione przeżycia mogą manifestować się poprzez objawy psychosomatyczne takie jak migrena, ból pleców, nawracające biegunki i stany zapalne skóry. Warto dopuścić do siebie emocje i przyjrzeć się im z zaciekawieniem. Jeśli nie wiesz, jak je regulować, psycholog z Empatio udzieli Ci cennych wskazówek. Specjalista dysponuje stosowną wiedzą i narzędziami. Pokaże Ci, jak w adaptacyjny sposób radzić sobie ze smutkiem, żalem, złością, tęsknotą i poczuciem winy.  

Psycholog z empatią podejdzie do zgłaszanych przez Ciebie trudności. Jeśli uzna, że potrzebujesz wsparcia terapeuty lub psychiatry, skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty. Niekiedy wystarczy sama konsultacja psychologiczna przeprowadzona w atmosferze zrozumienia, życzliwości i szacunku. Szczera rozmowa o problemach, które przerastają nasze zasoby, jest niezwykle wyzwalająca i oczyszczająca. Psycholog zachowuje bezstronność i dyskrecję, nie obawiaj się krytyki, ponieważ specjalista nie osądza swoich klientów. Stara się ich zrozumieć, aby móc postawić diagnozę i przeprowadzić stosowną psychoedukację.

EMPATIO Magdalena Senderowska
al. Architektów 10/3, ul. Szybowcowa 50/28 Wrocław

Rejestracja telefoniczna: 535 989 536
https://psycholog-ms.pl/kontakt/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska