Odczarować tabu – psychiatria w telewizji

Materiał informacyjny DCZP we Wrocławiu
Do udziału w tworzeniu CZP24.tv zapraszamy naszych podopiecznych i mieszkańców Wrocławia
Do udziału w tworzeniu CZP24.tv zapraszamy naszych podopiecznych i mieszkańców Wrocławia Jakub Majkowski
Czy chciałbyś oglądać telewizję, w której nie ma złych wiadomości, a każdy program dostarcza Ci inspiracji, motywacji i wsparcia? Już wkrótce takie marzenie stanie się rzeczywistością! Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego szykuje się do premiery swojego własnego programu telewizyjnego, który będzie promował pozytywne podejście do życia oraz dostarczał wartościowych treści z zakresu zdrowia psychicznego.

Współczesny świat zalewa nas strumieniem informacji. Media społecznościowe, portale informacyjne, telewizja – z każdej strony docierają do nas wiadomości, często sprzeczne, niepewne, a czasem wręcz nieprawdziwe. W tym chaosie łatwo o dezinformację, która źle wpływa na zdrowie psychiczne. Negatywny przekaz, wzmocniony przez clickbaity i kontrowersyjne tematy, często generuje ogólne poczucie lęku i niepokoju. Taka koncentracja na złych wiadomościach może prowadzić do wzrostu poziomu stresu, wywołując uczucie zagrożenia i niepewności. Oglądanie smutnych i tragicznych wydarzeń może także obniżać nastrój i prowadzić do depresji, a negatywny przekaz w mediach sprawiać wrażenie, że świat jest zdominowany przez zło, skąd już krótka droga do pesymizmu i apatii.

Brakuje miejsca, w którym przekaz treści byłby wyłącznie pozytywny, takiego miejsca, w którym nikomu nie zależy na clickbajtach i wyświetleniach. Dlatego też Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego (DCZP) tworzy własny program telewizyjny, który będzie przekazywać rzetelne i sprawdzone informacje oparte na faktach i wiedzy naukowej, zwalczając dezinformację w kwestiach zdrowia psychicznego.
- Będziemy skupiać się na rozwiązaniach i sposobach radzenia sobie z problemami psychicznymi, pokazywać historie osób, które dzięki terapii znalazły drogę do zdrowia i szczęścia. Naszym celem jest demistyfikacja tematów związanych z psychiką i leczeniem oraz promowanie pozytywnego podejścia do radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi. Stawiamy na otwartość i empatię, zachęcając do dzielenia się doświadczeniami oraz budowania wsparcia społecznego. Chcemy, aby nasz program stał się przestrzenią, w której każdy może znaleźć inspirację i motywację do podjęcia kroków w kierunku poprawy własnego zdrowia psychicznego. Jesteśmy przekonani, że poprzez edukację, wsparcie i wspólną rozmowę możemy zmieniać społeczne postrzeganie problemów psychicznych i budować bardziej przyjazne środowisko dla wszystkich - mówi Michał Stachów, prezes Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Co zobaczymy w CZP24.tv?

Studio telewizyjne CZP24.tv powstaje w DCZP przy Wybrzeżu Korzeniowskiego 18 na 310 m kw. powierzchni, zwolnionej z racji deinstytucjonalizacji, czyli przesunięcia akcentów z opieki instytucjonalnej w kierunku opieki świadczonej w środowisku lokalnym. Koncepcja studia została oparta na założeniach propagowania zdrowia psychicznego i zapobiegania stygmatyzacji poprzez dostarczanie inspirujących, edukacyjnych i terapeutycznych treści multimedialnych. Druga ważna misja opiera się na tym, kto będzie pracować w studiu – a będzie to zespół ludzi złożonych z ekspertów oraz grup terapeutycznych, w tym osób, które dzięki pracy przy programach będą mogły się realizować w tej dziedzinie.

Telewizja CZP24.tv będzie składać się z trzech głównych obszarów programowych: „My dla Was”, „Strefa wsparcia” i „Z życia wzięte”. Każdy z nich oferuje różnorodne treści mające na celu promowanie zdrowia psychicznego oraz przeciwdziałanie dezinformacji i stygmatyzacji.

Do udziału w tworzeniu CZP24.tv zapraszamy naszych podopiecznych i mieszkańców Wrocławia
Do udziału w tworzeniu CZP24.tv zapraszamy naszych podopiecznych i mieszkańców Wrocławia Jakub Majkowski

W „My dla Was” widzowie poznają zespół specjalistów, którzy na co dzień pracują z pacjentami i podopiecznymi Centrum. Do studia będą zapraszani eksperci, którzy opowiedzą o potrzebie edukacji społeczeństwa na temat kryzysów psychicznych, a także inne ciekawe osoby z różnych dziedzin, które podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat zdrowia psychicznego. - Będziemy starannie dobierać ekspertów, którzy posiadają wiedzę naukową i potrafią przystępnie przekazywać informacje. Chcemy, aby każdy odcinek programu był nie tylko momentem nauki, ale również źródłem motywacji i refleksji dla naszych widzów - podkreśla prezes DCZP. W programach zobaczymy relacje z wydarzeń, wykładów i warsztatów, a także uzyskamy wiedzę na temat różnorodnych podejść terapeutycznych oraz innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie psychiatrii, psychologii i psychoterapii.

W „Strefie wsparcia” widzowie znajdą praktyczne poradniki i inspirujące treści motywacyjne wspierające w codziennych wyzwaniach. - Zaproponujemy aktywności fizyczne wspierające równowagę psychiczną i sposoby na relaksację, które pomagają w redukcji stresu i poprawie snu. Przedstawimy przepisy na pożywne, niskokaloryczne posiłki i podzielimy się wskazówkami dotyczącymi zdrowej diety. Będziemy recenzować ciekawe filmy i książki. To także miejsce na otwarte i szczere rozmowy związane z relacjami interpersonalnymi, zdrowiem seksualnym i intymnością. Zapewnimy możliwość zadawania pytań naszym ekspertom, którzy udzielą na nie odpowiedzi bezpośrednio na antenie - opowiada Michał Stachów.

W programach z cyklu „Z życia wzięte” widzowie poznają inspirujące historie pacjentów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i pokonanymi trudnościami, aby zapewnić innym nadzieję i motywację do walki. Zobaczą, jak różne hobby i aktywności mogą wspierać zdrowie psychiczne i wzbogacać życie. - Będziemy także badać opinie ludzi na tematy związane ze zdrowiem psychicznym, podnosić świadomość i promować różnorodność, zwalczając stereotypy i uprzedzenia na podstawie autentycznych przeżyć i doświadczeń ludzi - dodaje prezes DCZP.

I Ty możesz współtworzyć telewizję!

Telewizja CZP24.tv stanie się miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Programy będą realizowane w różnych formatach, takich jak wiadomości, wywiady, reportaże, dokumenty, poradniki. Nadzór merytoryczny nad treściami programowymi będzie pełnił personel DCZP, czyli zespół specjalistów złożonych z lekarzy, psychologów, terapeutów. Szkoleniami kadry prowadzącej zajmuje się Uniwersytet SWPS.

Szkoleniami zajmuje się Uniwersytet SWPS
Szkoleniami zajmuje się Uniwersytet SWPS Jakub Majkowski

CZP24.tv zaprasza wszystkich wrocławian do przesyłania propozycji tematów, które chcieliby zobaczyć w programie telewizyjnym, e-mail: [email protected]. - Zachęcamy do dzielenia się swoimi pomysłami i sugestiami, ponieważ wspólnie możemy stworzyć program, który spełni oczekiwania i przyczyni się do rozwoju i poprawy zdrowia psychicznego naszej społeczności - wyjaśnia Michał Stachów.

Wkrótce ruszą też warsztaty filmowe dla podopiecznych Centrum Zdrowia Psychicznego Wrocław Psie Pole i Wrocław Krzyki oraz dla mieszkańców miasta. W ramach zajęć uczestnicy będą mieli okazję nabywać i rozwijać umiejętności w dziedzinie produkcji telewizyjnej, wykorzystując również własne pomysły i doświadczenia. Do udziału w warsztatach DCZP zaprasza zarówno ludzi potrzebujących pomocy – takich którzy widzą się w aktywnych działaniach w studiu telewizyjnym i chcą się ich nauczyć, jak i tych, którzy tę pomoc mogą zaoferować, dając wskazówki i dzieląc się własnym doświadczeniem zawodowym i życiowym. Szczegóły na stronie CZP24.tv, a zgłoszenia pod adresem e-mail: [email protected].

Magda Wieteska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska