Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga: przegląd instalacji elektrycznych dotyczy także własnego domu. Co grozi w razie zaniedbań?

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Jeśli tak wygląda twoja instalacja elektryczna, to możesz mieć problem bez względu na to, czy mieszkasz na osiedlu, czy w domu jednorodzinnym
Jeśli tak wygląda twoja instalacja elektryczna, to możesz mieć problem bez względu na to, czy mieszkasz na osiedlu, czy w domu jednorodzinnym jrms/PPG
W Polsce jest około 7 mln budynków mieszkalnych. W każdym z nich mogą zdarzyć się usterki instalacji elektrycznej, które niosą dla mieszkańców ryzyko porażenia prądem, uszkodzenia sprzętu, a w skrajnych sytuacjach nawet pożaru. Jeśli do wypadku dojdzie w budynku, który nie przeszedł okresowego przeglądu instalacji, właściciela mogą czekać konsekwencje prawne lub finansowe.

To sprawa nie tylko dokuczliwego administracyjnego obowiązku – jak oceniają to niektórzy, ale i własnego bezpieczeństwa. Może przegląd i kontrola przewodów kominowych czy gazowych jest bardziej spektakularna, ale wcale nie ważniejsza. Skutki zwarcia instalacji elektrycznej – nie samoistne, ale jako efekt zaniedbań, są także dramatyczne.
A problem zaczyna się często wtedy gdy mamy ubezpieczenie i oczekujemy rekompensaty strat z polisy. Tymczasem w ogólnych warunkach ubezpieczenia wyraźnie jest napisane, iż warunkiem ważności asekuracji od pożaru jest dowód terminowego przeprowadzenia przeglądu instalacji elektrycznej. Nie ma przeglądu – nie ma pieniędzy z polisy!

Spis treści

Obowiązek wykonania przeglądu instalacji elektrycznej wynika z ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawa budowlanego. Ten wymóg formalnie nie dotyczy domów jednorodzinnych, co czasem jest traktowane jako furtka do pomijania kontroli stanu technicznego instalacji. W konsekwencji, gdy mieszkańcy osiedli irytują się z powodu kolejnej kontroli instalacji, właściciele domów cieszą się bezzasadnie błogim spokojem, który może skończyć się dla nich tragicznie.

Kontrole i obowiązkowe przeglądy instalacji elektrycznych: co z przeglądem w domu?

Zaniedbania mogą jednak okazać się bardzo kosztowne. W ogólnych warunkach ubezpieczeń budynków jednorodzinnych często znajduje się klauzula dotycząca obowiązku dokonywania przeglądów instalacji. Jeśli dojdzie do wypadku czy pożaru, bez ważnego przeglądu polisa nie zostanie wypłacona. Za niedopatrzenie obowiązku kontroli instalacji grozi też grzywna do 5 tys. złotych, a nawet odpowiedzialność karna, jeśli ktoś ucierpi w wyniku wypadku.

– Duża część wypadków w domach jest związana z awarią instalacji elektrycznej. Powodów może być wiele – zagięte kable, zły stan instalacji, przeciążone gniazdka czy uszkodzone przez zwierzęta domowe przewody. Dlatego dla bezpieczeństwa mieszkańców konieczne jest regularne przeprowadzanie prób obciążeniowych instalacji i sprawdzanie, czy wszystko działa poprawnie – wyjaśnia Bartłomiej Jaworski, Senior Product Manager w firmie Eaton.

– Dotyczy to również instalacji fotowoltaicznych, których coraz więcej pojawia się na dachach domów. Wysokie temperatury przyspieszają proces starzenia się izolacji przewodów, co może prowadzić do zwarć lub pożaru – podkreśla ekspert.

W sumie większość emerytów dostanie dodatkowo w 2023 r. ponad 3 tys. zł: dodatkowe świadczenie w marcu-kwietniu, wraz z marcową emeryturą podstawową w zwaloryzowanej wysokości – tzw. trzynastą emeryturę oraz w sierpniu-wrześniu drugie w roku dodatkowe świadczenie – tzw. czternastą emeryturę.

Dodatkowe 3000 plus dla emerytów w 2023: poza rekordową walo...

Instalacja elektryczna do sprawdzenia: jak częste powinny być kontrole?

Kontrola instalacji elektrycznej i odgromowej powinna być wykonywana co najmniej raz na 5 lat. Zbadana powinna zostać sprawność urządzeń i przewodów, zabezpieczenia przed przepięciami i zwarciami, uziemienie, ochrona od porażenia. Osoba dokonująca pomiaru powinna podać w protokole termin kolejnego przeglądu – może skrócić czas wymagany przez przepisy, jeśli uzna to za konieczne.

– Niestety, okresowe przeglądy instalacji w domach są często zaniedbywane przez właścicieli. Trzeba pamiętać, że mimo niedogodności kontrole służą przede wszystkim naszemu bezpieczeństwu. Jeśli pojawiają się niepokojące usterki lub np. po przejściu nad domem burzy z wieloma silnymi wyładowaniami, warto sprawdzić instalację, nawet jeśli nie minęło jeszcze ustawowych pięć lat – radzi Bartłomiej Jaworski.

Uprawnienia elektryka do obowiązkowego przeglądu instalacji

Warto pamiętać, że ważna jest jedynie kontrola dokonywana przez uprawnionego specjalistę. Powinien on mieć świadectwo swoich kwalifikacji związanych z dozorem i eksploatacją urządzeń i instalacji o różnej mocy.

Wyniki przeglądu powinny zostać opisane w protokole pomiarowym. Warto zwrócić uwagę czy został prawidłowo uzupełniony – często w dokumencie brakuje informacji o wykrytych usterkach i sposobach ich rozwiązania czy metodzie badawczej, której użył specjalista. Elementem koniecznym jest też rysunek z opisem obwodów instalacji.

– Bardzo ważne jest, aby przegląd nie skończył się na odebraniu protokołu i schowaniu go do teczki z dokumentami. Kontrola powinna też obejmować naprawienie wszelkich wykrytych usterek, a jeśli to konieczne nawet wymianę instalacji. Samo przeprowadzenie przeglądu nie poprawi bezpieczeństwa domowników, jeśli wskazówki specjalisty nie zostaną wprowadzone w życie – wskazuje ekspert Eaton.

Sprawdzenie, kontaktów, świateł, przewodów, a nawet lamp. Ile kosztuje przegląd instalacji?

Ceny wizyty specjalisty z uprawnieniami do kontroli instalacji elektrycznej zaczynają się od 200 zł. Tak jest jednak w przypadku stosunkowo niewielkich domów do 100 metrów kwadratowych. Im większa powierzchnia mieszkalna nieruchomości, tym cena będzie wyższa. Należy też spodziewać się wzrostu wydatków w sytuacji, kiedy elektryk zauważy usterkę, którą trzeba naprawić natychmiast.

Przegląd instalacji elektrycznej może zakończyć się koniecznością wymiany zniszczonych przewodów

Jeśli dom jest stary, a instalacja ma powyżej 25 lat, należy spodziewać się sporego wydatku, związanego z koniecznością wymiany wszystkich przewodów. Może się tak zdarzyć, jeśli elektryk znajdzie zniszczone przewody aluminiowe. Niektórzy fachowcy celem szukania oszczędności oferują usunięcie tylko uszkodzonych fragmentów i uzupełnienie ich nowymi – miedzianymi. Łączenie aluminiowych przewodów z miedzianymi nie jest jednak najlepszym pomysłem, nawet jeśli specjalista użyje dedykowanych złączek. Bez nich ryzyko pożaru jest szczególnie wysokie. Jak to możliwe?

Jeśli na łączeniu przewodów wykonanych z tych dwóch różnych metali pojawi się wilgoć, dojdzie do reakcji elektrochemicznej polegającej na tym, że miedź rozłoży glin (aluminium). Następnie wzrośnie opór (rezystancja) styku, a co za tym idzie temperatura. Wszystko to doprowadzi do pojawienia się ognia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga: przegląd instalacji elektrycznych dotyczy także własnego domu. Co grozi w razie zaniedbań? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska