MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O czym świadczą białe plamy na paznokciach? Powody mogą cię zaskoczyć. Na liście m.in. manicure i leki

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zapewne w jakimś momencie swojego życia mogłaś zauważyć białe plamy na paznokciach. Zastanawiałaś się, co mogą oznaczać? Powodów białych śladów na płytce paznokcia może być wiele. Zwykle nie oznaczają nic poważnego, jednak czasami mogą być nieoczywistym objawem choroby. Sprawdź, o czym świadczą białe plamy na paznokciach.

Spis treści

Co oznaczają białe plamy na paznokciach?

Białe plamy na paznokciach często są wynikiem urazu, ale mogą też wystąpić z innych przyczyn. Często uważa się, że są spowodowane niedoborem wapnia. Jednak przyczyn powstania białych plam na paznokciach jest więcej.

Wiele białych plam na paznokciach (Leukonychia) z powodu niedoboru wapnia lub stresu. Kobiece dłonie trzymające kubek
O czym świadczą białe plamy na paznokciach? Poznaj przyczyny białych kropek i kresek na paznokciach. Nadya So/Getty Images

Paznokcie hybrydowe zwiększają ryzyko rozwoju raka skóry. Zabieg uszkadza DNA i powoduje mutacje komórek skóry. Zobacz, co zamiast hybrydy

Co to jest leukonychia?

Leukonychia to stan, w którym na paznokciach u rąk i nóg pojawiają się białe plamy – u niektórych osób mogą wyglądać jak małe kropki nakrapiane na paznokciu, u innych mogą być większe i rozciągać się na całą płytkę paznokcia. Plamki mogą dotyczyć jednego paznokcia lub kilku.

Leukonychia dzieli się na typy:

  • prawdziwa leukonychia (dzieli się na całkowitą i częściową),
  • leukonychia pozorna.

Przyczyna leukonychii może wpływać na wygląd plamek. Reakcja alergiczna może powodować kilka kropek na całym paznokciu. Uraz paznokcia może skutkować powstaniem dużej białej kropki na środku paznokcia. Wygląd białych plam może być inny na każdym paznokciu. Mogą też wystąpić dodatkowe objawy, w zależności od przyczyny białych plam.

Jak się pozbyć białych plam na paznokciach?

Masz białe plamy na paznokciach i pewnie chcesz się ich pozbyć, prawda? Leczenie będzie się różnić w zależności od przyczyny. Jeżeli pójdziesz do lekarza i ustalisz z nim, co jest przyczyną białych plam na paznokciach, mogą ci zostać zalecone takie metody:

  • Pomaluj paznokcie lakierem – o ile to nie lakier do paznokci powoduje u ciebie białe plamy na paznokciach, możesz wypróbować go do zakrycia uciążliwych przebarwień na paznokciach.
  • Unikaj alergenów i agresywnych chemikaliów – jeżeli wystąpiła u ciebie reakcja alergiczna, przestań używać produktu, który może być za nią odpowiedzialny. Jeśli jednak po zaprzestaniu stosowania produktów nadal występują objawy reakcji alergicznej, zgłoś się do lekarza.
  • Zastosuj leki przeciwgrzybicze – na grzybicę paznokcie lekarze zazwyczaj zalecają doustne leki przeciwgrzybicze. Czasami przepisuję również miejscowe leczenie przeciwgrzybicze. Pamiętaj, żeby leki na grzybicę stosować przez czas, jaki zaleca lekarz.
  • Bądź cierpliwa – większość urazów paznokci potrzebuje czasu, aby się zagoić. Gdy paznokieć rośnie, uszkodzenie przesuwa się w górę płytki paznokcia. Z czasem białe plamki mogą całkowicie zniknąć. Pełne odrośnięcie paznokci u dłoni może trwać 6 miesięcy lub dłużej, a u stóp nawet 18 miesięcy.

Pamiętaj też o zbilansowanej diecie i utrzymaniu odpowiedniego poziomu witamin. Jeśli uważasz, że białe plamki na paznokciach nie są spowodowane urazem, możesz umówić się na wizytę u lekarza.

Zobacz przyczyny białych plam na paznokciach:

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: O czym świadczą białe plamy na paznokciach? Powody mogą cię zaskoczyć. Na liście m.in. manicure i leki - Strona Zdrowia

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska