Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne placówki dla osób niepełnosprawnych powstają we Wrocławiu

Aleksandra Fedorczuk, Magdalena Pasiewicz
W piątek (4 grudnia) w ośrodku przy Horbaczewskiego otwarto Centrum Chorób Rzadkich
W piątek (4 grudnia) w ośrodku przy Horbaczewskiego otwarto Centrum Chorób Rzadkich Magdalena Pasiewicz
W piątek (4 grudnia) otwarto Centrum Chorób Rzadkich, w budowie jest Kompleks Potrafię Pomóc. Wszystko dla wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Przeczytajcie poniżej.

Fundację „Potrafię Pomóc” w 2008 roku założyli rodzice niepełnosprawnych dzieci. Garstka osób podjęła wyzwanie: wzajemne wsparcie rodziców w trudnych chwilach i pomoc tym, którzy muszą sobie radzić w obliczu choroby swojego dziecka. Dziś z pomocy fundacji korzysta już ponad 500 niepełnosprawnych osób.

Fundacja prowadzi przy ul. Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci. Znajduje się tam pierwsze wrocławskie Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej (oferuje tymczasową, specjalistyczną opiekę dla osób z niepełnosprawnościami w czasie, gdy stali opiekunowie muszą na przykład zgłosić się na zabieg w szpitalu albo chcą odpocząć) i Gabinet Dostępności z mieszkaniem treningowym dla osób wymagających czasu i treningu w przystosowaniu się do wykonywania codziennych czynności. Pokój imituje warunki domowe. Samodzielne podnoszenie się z łóżka, korzystanie z szafek, sztućców, naczyń czy żelazka dla osób z niepełnosprawnościami jest bardzo trudne, będą się tego uczyć pod okiem specjalistów.

Teraz ośrodek powiększył się o Centrum Chorób Rzadkich, które ostało otwarte w piątek (4 grudnia). To pierwsza taka placówka na Dolnym Śląsku. Pracować w niej będą specjaliści: genetyk kliniczny, neurolog, endokrynolog, psychiatra, lekarz rehabilitacji, ortopeda, psycholog, pediatra, dietetyk, specjalista żywienia klinicznego, ginekolog, seksuolog, okulista, neurologopeda, a także terapeuci zajęciowi i fizjoterapeuci. Pierwszych pacjentów przyjmie już w poniedziałek (7 grudnia).

Fundacja "Potrafię pomóc" prowadzi też budowę potężnego Kompleksu "Potrafię Pomóc" przy ul. Melioranckiej obok Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. W skład kompleksu wejdą: Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci, Terapeutyczny Punkt Przedszkolny, gabinety rehabilitacyjne, przestrzeń na turnusy rehabilitacyjne, pokoje wytchnień, a także pierwszy w Polsce dom samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, czyli tzw. chorobą wiecznego głodu. Na terenie kompleksu znajdą się też: dwie pływalnie i jacuzzi, tężnia i grota solna, ogród sensoryczny, plac zabaw i duży park.

Zależy nam przede wszystkim na tym, aby każde działanie wobec osoby z niepełnosprawnością, mogło być od razu skoordynowane z kolejnymi - mówi prezes „Potrafię pomóc” Adam Komar. - W tym kompleksie podopieczni będą mieli szybszy dostęp do najlepszych specjalistów. Ich rodzice nie będą musieli sprawować nad nimi opieki 24 godziny na dobę, będą mogli być aktywnymi społecznie i zawodowo. Dzięki nam wrócą na rynek pracy, zostawiając swoje pociechy pod okiem specjalistów. Chcemy działać również długofalowo, by wspierać pacjentów i ich najbliższych zarówno przed postawieniem diagnozy, w trakcie, a także – jeśli będzie to konieczne – przez kolejne miesiące i lata.

Gwarancją powyższego będzie koordynator medyczny prof. dr n. med. Robert Śmigiel, kierownik Katedry Pediatrii oraz Zakładu Propedeutyki Pediatrii i Chorób Rzadkich Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz koordynator terapeutyczny dr Dominika Zawadzka, terapeutka i pracownica Zakładu Terapii Zajęciowej Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

W Kompleksie w Centrum Diagnostyczno–Terapeutycznym zostanie uruchomiony również pierwszy na Dolnym Śląsku (i jeden z nielicznych w Polsce) gabinet ginekologiczny dla dziewcząt i kobiet z różnymi niepełnosprawnościami.

W naszej placówce będziemy też kontynuować działalność pierwszej w Polsce, bezpłatnej Wrocławskiej Szkoły Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością, która otworzyliśmy dzięki wsparciu Gminy Wrocław - dodaje Adam Komar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska