Nowe śledztwo w sprawie śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie

Łukasz CieślaMarcin RybakZaktualizowano 
Taki baner zawisł na jednym z pustostanów w Poznaniu
Taki baner zawisł na jednym z pustostanów w Poznaniu Lukasz Gdak
Wznowiono śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie. Oznacza to, że policjanci – dziś oskarżeni o torturowanie Igora paralizatorem i przekroczenie uprawnień - mogą mieć nowe kłopoty. Jeśli w nowym śledztwie pojawią się dowody, że to oni przyczynili się do śmierci młodego mężczyzny w komisariacie przy ul. Trzemeskiej we Wrocławiu.

Igor Stachowiak, notowany wcześniej przez policję, w maju 2016 roku został zatrzymany na wrocławskim rynku. Przewieziono go na komisariat, gdzie zmarł. Policjanci twierdzili później, że się stawiał, był agresywny i naruszył ich nietykalność. Jednak śledztwo nie potwierdziło tej wersji policjantów. Zdjęcia poturbowanych zwłok Igora, leżących już w kostnicy, szybko obiegły internet. Ale drastyczne szczegóły okoliczności jego zatrzymania wyszły na jaw dopiero po roku, gdy program telewizyjny Superwizjer TVN ujawniła nagranie pokazujące policjantów znęcających się nad bezbronnym Igorem, którego między innymi razili paralizatorem.

Postępowanie w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Jeden z wątków śledztwa dotyczył nieumyślnego spowodowania śmierci. Inne torturowania Igora paralizatorem oraz przekroczenia uprawnień. Pierwszy wątek prokuratura umorzyła. Bo eksperci z medycyny sądowej orzekli, że działania policjantów do śmierci się nie przyczyniły. Dlatego oskarżono funkcjonariuszy „tylko” o tortury i przekroczenie uprawnień. Proces kończy się właśnie we wrocławskim Sądzie Rejonowym Śródmieście.

Tymczasem pokrzywdzeni – czyli rodzina Igora Stachowiaka – zaskarżyli do sądu decyzję o umorzeniu sprawy nieumyślnego spowodowania śmierci. Sąd zażalenie uwzględnił i nakazał wznowić sprawę. Prokuratura musi m.in. uzyskać uzupełniającą opinię biegłych z medycyny sądowej. To ich opinia – co do tego czy działania policjantów spowodowały śmierć Igora – jest w tej sprawie najważniejsza.

- Badamy również kwestię przekroczenia uprawnień przez policjantów podczas zatrzymania osób filmujących ich interwencję na wrocławskim rynku. Także ten wątek sprawy najpierw został umorzony, ale jeden z zatrzymanych odwołał się do sądu, który uchylił decyzję naszej prokuratury o umorzeniu – mówi rzecznik poznańskiej Prokuratury Okręgowej Michał Smętkowski.
Jak nowe śledztwo ma się do procesu przed wrocławskim sądem? Nijak się ma. To inny wątek sprawy – przekonuje prokurator Smętkowski.

Zdaniem prokuratury jakikolwiek by nie zapadł wyrok we Wrocławiu, nie będzie to miało wpływu na ustalenia nowego śledztwa. I nie zablokuje możliwości ewentualnego stawiania nowych zarzutów policjantom dziś oskarżonym.

TU PRZECZYTASZ o procesie policjantów
- Na razie prawda o śmierci mojego syna nie zostanie ujawniona. Sprawa ma charakter polityczny. Przełożonymi policjantów, którzy znęcali się nad moim synem, byli funkcjonariusze będący znajomymi minister Beaty Kempy – podkreśla Maciej Stachowiak.

Dodaje, że już w pierwszym śledztwie popełniono błędy i zaniechania.

- Prosiłem prowadzącą śledztwo prokurator o wystąpienie o billingi policjantów zatrzymujących mojego syna. Nie zrobiła tego, twierdząc, że może to zrobić dopiero po zarzutach, których może wcale nie postawi. A tak się złożyło, że na tamtą tragiczną interwencję, tę z 2016 roku, dojechał policjant Adam W. Był ubrany po cywilnemu. Trzy lata wcześniej miał zatarg z moim synem. Igora wówczas wywieziono na działki we Wrocławiu, policjanci razili go już wtedy prywatnym paralizatorem, a potem na komendzie bili po głowie książkami telefonicznymi. Igor wtedy zawiadomił o tym wrocławską prokuraturę, ale sprawę umorzono – przypomina ojciec zmarłego mężczyzny.

- Sądzę, że w 2016 roku koledzy zadzwonili po policjanta Adama W., by wspólnie dać ostry wycisk mojemu synowi. Nie twierdzę, że chcieli go zabić, ale znęcając się nad nim, przyduszając, rażąc paralizatorem skutego kajdankami człowieka, powinni liczyć się, że go zabiją. Dlatego powinni dostać zarzuty zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Sprawy nie odpuścimy mimo obecnego złego klimatu politycznego – zapowiada Maciej Stachowiak.

Ojciec Igora dodaje, że jego syn bał się policji. - Skarżył mi się co jakiś czas, że policjanci go prześladują, że zapowiedzieli mu, że będą go „dojeżdżać”. Ja mu w to nie wierzyłem. Dwa tygodnie przed śmiercią Igor powiedział mojej żonie, że ci policjanci go w końcu zabiją.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 58

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
zwyrol
2019-06-06T22:38:43 02:00, Sebastian:

Hej, gorszy sporcie człowieka, Polaku. Zapamiętaj że to mogło spotkać każdego z was. Pomylkowa kontrola, zatrzymanie na komendę i wpierdol, ponizanie, tortury i śmierć.

2019-06-07T06:24:17 02:00, Zapamiętaj.:

Nie, nie mogło.

2019-06-07T07:00:55 02:00, Doświadczony:

Ja też jestem ofiarą morderstwa policji i zawsze byłam porządnym i uczciwym obywatelem ale policjantowi było mało pieniędzy i zrobił mnie kaleką pozbawił prawa do życia możliwości pójścia do pracy uzyskania renty a nawet rodziny i przyjaciół kiedy miałam 5 lat założył mi pierwszą fikcyjną sprawę a dziś na mieście śmieje się że przełożeni go chronią a w sądzie uśmiecha się do sedziny

2019-06-07T07:07:27 02:00, ZAŁOŻYŁ SPRAWĘ:

5-O LETNIEJ DZIEWCZYNCE ????

5-letniej nieumarłej dziewczynce, bo pisze, że jest ofiarą morderstwa, zatem żeby jej założyć sprawę musiałaby powstać z grobu :P Milicjant-nekromanta?

z
zwyrol
2019-06-07T03:19:04 02:00, Gość:

Nie ważne jaki był ale był człowiekiem i chciał żyć jak każdy z nas.wiec wyrok powinien być jeden śmierć za śmierć w ostateczności dożywocie i pamiętajcie to mógł być każdy z nas Nie ważne jaki był ale był człowiekiem i chciał żyć jak każdy z nas.wiec wyrok powinien być jeden śmierć za śmierć w ostateczności dożywocie i pamiętajcie to mógł być każdy z nas

Trochę przegiąłeś, poza tym sam wykończyłeś swoją wypowiedź. "Nieważne jaki był ale chciał żyć" i "śmierć za śmierć" się wyklucza. Bo raz: Milicjanci na tej zasadzie "nieważne jacy są, ale są ludźmi i też chcą żyć, więc nie możesz chcieć ich zabić.

dwa: jeśli ich zabijesz, to "śmierć za śmierć" i trzeba będzie zabić Ciebie. A potem kata, który Cię zabił. Potem jego zabójcę i tak dalej, chyba że któryś z kolei zdąży popełnić samobójstwo nim się go zabije.

trzy: z tego co ustalono, to nie zabili go milicjanci tylko narkotyki, więc powinieneś chcieć zabić nie milicjantów tylko dilera lub producenta, ale to bez znaczenia, bo oni "nieważne jacy są, ale są ludźmi i też chcą żyć".

cztery: sama zasada którą wymyśliłeś, a którą tu radośnie cytuję, jest bez sensu. Ktoś rzuci się na Ciebie z toporkiem, a Ty będziesz uważał, żeby mu przypadkiem krzywdy nie zrobić, bo "nieważne jaki jest, ale jest człowiekiem i też chce żyć"? :P Poza tym "nieważne jacy są/byli, ale są/byli ludźmi i chcą/chcieli żyć" tak znamienici ludkowie jak Trynkiewicz, wujcio Stalin, austriacki malarz Adolfik, cała dynastia Kimów, niezliczone rzesze bohaterskich gwałcicieli, pedofili itp. więc nie należy życzyć im źle, bo to też ludzie i nieważne jacy są/byli? No litości.

G
Gość
2019-06-06T22:38:43 02:00, Sebastian:

Hej, gorszy sporcie człowieka, Polaku. Zapamiętaj że to mogło spotkać każdego z was. Pomylkowa kontrola, zatrzymanie na komendę i wpierdol, ponizanie, tortury i śmierć.

2019-06-07T06:24:17 02:00, Zapamiętaj.:

Nie, nie mogło.

2019-06-07T07:00:55 02:00, Doświadczony:

Ja też jestem ofiarą morderstwa policji i zawsze byłam porządnym i uczciwym obywatelem ale policjantowi było mało pieniędzy i zrobił mnie kaleką pozbawił prawa do życia możliwości pójścia do pracy uzyskania renty a nawet rodziny i przyjaciół kiedy miałam 5 lat założył mi pierwszą fikcyjną sprawę a dziś na mieście śmieje się że przełożeni go chronią a w sądzie uśmiecha się do sedziny

2019-06-07T07:06:00 02:00, OPOWIADAJ:

CIEKAWE RZECZY MÓWISZ ....

Albo za dużo emocji podczas tworzenia tego wpisu albo fikcja.

Z
ZAŁOŻYŁ SPRAWĘ
2019-06-06T22:38:43 02:00, Sebastian:

Hej, gorszy sporcie człowieka, Polaku. Zapamiętaj że to mogło spotkać każdego z was. Pomylkowa kontrola, zatrzymanie na komendę i wpierdol, ponizanie, tortury i śmierć.

2019-06-07T06:24:17 02:00, Zapamiętaj.:

Nie, nie mogło.

2019-06-07T07:00:55 02:00, Doświadczony:

Ja też jestem ofiarą morderstwa policji i zawsze byłam porządnym i uczciwym obywatelem ale policjantowi było mało pieniędzy i zrobił mnie kaleką pozbawił prawa do życia możliwości pójścia do pracy uzyskania renty a nawet rodziny i przyjaciół kiedy miałam 5 lat założył mi pierwszą fikcyjną sprawę a dziś na mieście śmieje się że przełożeni go chronią a w sądzie uśmiecha się do sedziny

5-O LETNIEJ DZIEWCZYNCE ????

O
OPOWIADAJ
2019-06-06T22:38:43 02:00, Sebastian:

Hej, gorszy sporcie człowieka, Polaku. Zapamiętaj że to mogło spotkać każdego z was. Pomylkowa kontrola, zatrzymanie na komendę i wpierdol, ponizanie, tortury i śmierć.

2019-06-07T06:24:17 02:00, Zapamiętaj.:

Nie, nie mogło.

2019-06-07T07:00:55 02:00, Doświadczony:

Ja też jestem ofiarą morderstwa policji i zawsze byłam porządnym i uczciwym obywatelem ale policjantowi było mało pieniędzy i zrobił mnie kaleką pozbawił prawa do życia możliwości pójścia do pracy uzyskania renty a nawet rodziny i przyjaciół kiedy miałam 5 lat założył mi pierwszą fikcyjną sprawę a dziś na mieście śmieje się że przełożeni go chronią a w sądzie uśmiecha się do sedziny

CIEKAWE RZECZY MÓWISZ ....

D
Doświadczony
2019-06-06T22:38:43 02:00, Sebastian:

Hej, gorszy sporcie człowieka, Polaku. Zapamiętaj że to mogło spotkać każdego z was. Pomylkowa kontrola, zatrzymanie na komendę i wpierdol, ponizanie, tortury i śmierć.

2019-06-07T06:24:17 02:00, Zapamiętaj.:

Nie, nie mogło.

Ja też jestem ofiarą morderstwa policji i zawsze byłam porządnym i uczciwym obywatelem ale policjantowi było mało pieniędzy i zrobił mnie kaleką pozbawił prawa do życia możliwości pójścia do pracy uzyskania renty a nawet rodziny i przyjaciół kiedy miałam 5 lat założył mi pierwszą fikcyjną sprawę a dziś na mieście śmieje się że przełożeni go chronią a w sądzie uśmiecha się do sedziny

k
kk

najwazniejsze aby pieski trafiły do więzienia, nie ważne na jak długo, tam już będą mieli dobre sanatorium

Z
Zapamiętaj.
2019-06-06T22:38:43 02:00, Sebastian:

Hej, gorszy sporcie człowieka, Polaku. Zapamiętaj że to mogło spotkać każdego z was. Pomylkowa kontrola, zatrzymanie na komendę i wpierdol, ponizanie, tortury i śmierć.

Nie, nie mogło.

G
Gość

Nie ważne jaki był ale był człowiekiem i chciał żyć jak każdy z nas.wiec wyrok powinien być jeden śmierć za śmierć w ostateczności dożywocie i pamiętajcie to mógł być każdy z nas Nie ważne jaki był ale był człowiekiem i chciał żyć jak każdy z nas.wiec wyrok powinien być jeden śmierć za śmierć w ostateczności dożywocie i pamiętajcie to mógł być każdy z nas

z
zwyrol
2019-06-06T17:40:30 02:00, olop:

Warto poczytać o tym kim był ten człowiek. Skrajnie agresywny, często po narkotykach. Nawet rodzice wzywali do domu policję żeby ich broniła przed synkiem. Brat podobnie właśnie odpowiada za napad na taksówkarza. Może i policjanci przesadzili.

Z dwóch opcji aniołek - bandyta - to temu człowiekowi było bliżej do bandyty.

2019-06-06T17:42:31 02:00, Gość:

Tak jest

2019-06-06T18:46:07 02:00, Gość:

A co ma do tego kim był jak został zatrzymany za podobną fryzurę do poszukiwanego? Na jego miejscu mógł być każdy. Mnóstwo ludzi ćpa w klubach i są pobudzeni.

2019-06-06T18:54:16 02:00, Gość:

Kim by Igor nie był, nikt nie ma prawa wymierzać sprawiedliwości oprócz "niezawisłych "sądów i wydawać wyroku śmierci. Nikt nie zapytał, czy będący pod wpływem środków odurzających Igor, które wg. biegłych przyczyniły się do jego śmierci, żyłby gdyby nie natknął się na bandytów w mundurach. Pewnie by się wyspał i do dzisiaj by żył. Co to za pierdołowata opinia? Każdy myślący, cokolwiek człowiek wie, że nie narkotyki, a tortury były bezpośrednią przyczyną zgonu.

2019-06-06T21:59:36 02:00, BoldOn:

Masz rację, do dzisiaj by żył i dalej napadałby na niewinne babcie.

Tortury to były kiedyś. Rwanie kleszczami, podwieszanie, przypalanie, dłutowanie kończyn itp. Nieumiejętnie wykonane mogły prowadzić do zgonu. Co było niepożądane, bo tortury były po to, by uzyskać zeznania, a z trupa ich nie wyciągniesz. Do niedawna (XXw.) też były tortury, np. numer ze szczurem w blaszanym nocniku, rwanie paznokci, piłowanie zębów. Cel tortur jak poprzednio. A to co robiono temu ludkowi (a świętoszkiem to on nie był) to nie były żadne tortury tylko jakieś nieudolne znęty i nazywanie tego torturami to obelga dla uczciwego katowskiego rzemiosła, a i umrzeć się od tego tak łatwo nie da, bo w przeciwnym razie każda bójka dresów po meczu kończyłaby się zgonem jednego lub kilku z nich.

G
Gość

Trzeba było synalka wychować a nie wyhodować, teraz będziesz bzdety opowiadał.

O
Ofiara

Powinien ktoś wreszcie zmienić to prawo niektorzy policjanci pozwalają sobie za dużo ale nic dziwnego skoro policjant popełnia samobójstwo z broni służbowej na komisariacie a potem policjantem zostaje jego syn który tuszuje morderstwa albo chłopak który chodzi do szkoły i grozi koledze że mu oddziabie głowę siekierą a potem zostaje policjantem gdzie testy psychologiczne jakim cudem tacy ludzie trafiają do policji gdzie śmieją się w twarz z cierpienia ludzkiego bo sprawia im to przyjemność zabijane są niewinne dzieci które nikomu nic nie zawiniły do eutanazji nie mamy prawa a jak ma się czuć osoba która jest przez policję kaleką do końca życia czy ma prosić o paralizator

...
2019-06-06T22:44:19 02:00, Jan:

A te kurwy co biły staruszkę w biedronce na Nowym Dworze? To też chyba zwyrole z Trzemeskiej. Chociaż nie jestem pewien.

2019-06-06T22:45:21 02:00, Dym:

To jak nie jesteś pewien to zamknij pysk.

2019-06-06T22:49:32 02:00, Hohoł:

Pysk to ma twoja matka co cię wysrała bo na wyskrobanie nie miała

2019-06-06T22:52:38 02:00, Mama Hohoła:

Synek zamknij pysk! Mówiłam ci że to ja robiłam zakupy w tej biedronce!

Kundeleczku, ładnie warujesz na forum. Trochę mi podjeżdżasz psycholkiem, ale nie przeszkadza mnie to. Tak chciałem zapytać, czy jeżeli będę sobie tu pisał i komentował i nie posłucham twoich rad, to co, namierzysz mnie i zabijesz? Albo spreparujesz na mnie jakieś dowody? To wiem, że niejeden pieseł w tym katopaństewku do takich rzeczy zdolnym jest. Pełna pogarda

J
Jaś

Uwaga, na forum grasuje chromosom plus. Prawdopodobnie z czemeskiej

D
Dżozef z Nazaretu.

Co za czasy że kasjerka z marketu, czy sprzątaczka ma więcej szacunku i poważania niż policjant. Nie mówię tu o psach, tylko o pizdusiach przypierdalaczach waginosceptykach!

Dodaj ogłoszenie