MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe pociągi dla Kolei Dolnośląskich. Są już oferty

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Materiały KD
PESA Bydgoszcz i NEWAG złożyły oferty w przetargu na dostawę nowego taboru dla Kolei Dolnośląskich. Przypomnijmy, że nasz lokalny przewoźnik planuje zakup sześciu hybrydowych i pięciu elektrycznych pociągów.

W ogłoszeniu o przetargu spółka KD zapisała, iż zamierza przeznaczyć 123 mln złotych na zakup pięciu pięcioczłonowych składów elektrycznych oraz 118 mln złotych brutto na sześć trójczłonowych pojazdów z dwusystemowym napędem elektryczno-spalinowym. Termin składania ofert minął w środę - 25 marca 2020 r.

Na dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych wpłynęły dwie oferty. Swoje propozycje przedstawiły bydgoska PESA z ceną brutto nieco ponad 145 mln zł (29 mln zł za jeden pojazd) oraz NEWAG z ceną brutto 161 mln zł (32,2 mln zł za jeden pojazd).

Ofertę na dostawę sześciu składów hybrydowych dla dolnośląskiego przewoźnika złożył NEWAG. Propozycja producenta wynosi 169,7 mln zł, co daje kwotę 28,3 mln zł za każdy pociąg.

W obu zadaniach w cenie każdego pojazdu zawarta jest również jego obsługa serwisowa. Obecnie spółka Koleje Dolnośląskie jest w trakcie szczegółowej analizy ofert.

Koleje Dolnośląskie ogłosiły przetarg na 11 nowych pociągów w lutym tego roku. Pierwsze pojazdy hybrydowe mają pojawić się na Dolnym Śląsku po 16 miesiącach a pierwsze składy elektryczne po 22 miesiącach od podpisania umowy. Przetarg przewiduje również tzw. opcję zakupową, która pozwala na zamówienie kolejnych 10 hybrydowych i 20 elektrycznych pociągów.

To już trzeci przetarg, dwa poprzednie zakończyły się unieważnieniem z powodu zbyt wysokich cen zaproponowanych przez producentów. I tym razem ceny są wyższe od prognozowanych. Czy przetarg uda się mimo to rozstrzygnąć? Zobaczymy po analizie.

Przypomnijmy, że hybrydowe składy (nowość na polskich torach) miałyby obsługiwać od 2022 roku trasę z Trzebnicy przez Wrocław i Sobótkę do Świdnicy. Aktualnie odcinek z Wrocławia do Świdnicy jest odnawiany.

ZOBACZ TAKŻE: TAK PRZEBIEGAJĄ PRACE NA LINII WROCŁAW - SOBÓTKA - ŚWIDNICA

Tak budują linię kolejową Wrocław - Świdnica. Siedem dni w t...

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska