Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa pracownia to szansa na zdrowie dla ciężko chorych

Redakcja
Budynek, w którym działa nowoczesna pracownia propagacji i modyfikacji komórek do wykorzystania w medycynie regeneracyjnej, powstał w sąsiedztwie Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka we Wrocławiu i stanowi część siedziby Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych
Budynek, w którym działa nowoczesna pracownia propagacji i modyfikacji komórek do wykorzystania w medycynie regeneracyjnej, powstał w sąsiedztwie Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka we Wrocławiu i stanowi część siedziby Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych UMWD
To milowy krok w światowej medycynie. Naukowcy z Wrocławia pracują nad odtworzeniem organów człowieka przy użyciu komórek macierzystych. Zakończyła się budowa nowoczesnego pawilonu, w którym znajdują się laboratoria genetyki i biologii komórek. Właśnie w nich specjaliści Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych rozmnażają komórki macierzyste, które posłużą leczeniu chorych.

To kolejna inwestycja w nowoczesną medycynę na Dolnym Śląsku. Powstała ona przy udziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego, a jej koszt to 12,5 mln zł.
Mowa o pracowni propagacji i modyfikacji komórek do wykorzystania w medycynie regeneracyjnej. Budynek powstał w sąsiedztwie Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka we Wrocławiu i stanowi część powstającej nowej siedziby Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych. Dzięki niej będzie można zwiększyć efektywność transplantacji.

– Celujemy w Horyzont 2020, ambitny program europejskiej współpracy naukowej. Naszą domeną jest pomoc cierpiącym z powodu trudnych i rzadko występujących chorób. Wykorzystujemy najnowocześniejsze narzędzia genetyczne i komórkowe– mówi profesor Andrzej Lange z Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych.

To właśnie tu znajdzie swoją lokalizację bank tkanek i komórek, który zabezpiecza w preparaty transplantacyjne DCTK i we współpracy z placówkami w Europie i USA służy lecznicom w całej Polsce. Terapia komórkami macierzystymi pozwala na odbudowę uszkodzonych przez chorobę tkanek. Dzięki tej innowacyjnej metodzie chorzy na białaczkę, miażdżycę tętnic czy zwyrodnienie stawów mają szansę na odzyskanie zdrowia.

– W banku wytwarzane są produkty komórkowe do regeneracji skrajnie niedokrwionych narządów, do odtwarzania uszkodzonego aparatu ruchu oraz preparaty komórkowe, które pozwolą na zabezpieczenie przed odrzutem przeszczepionych narządów – tłumaczy profesor Lange.

Zastosowanie własnych komórek do leczenia schorzeń w organizmie to jedna z najbardziej innowacyjnych metod terapeutycznych w ortopedii. Terapia komórkami macierzystymi coraz częściej jest alternatywą dla zabiegów wszczepiania endoprotezy. W połączeniu z odpowiednio dobraną rehabilitacją może przywrócić pacjentów do sprawnego wykonywania codziennych czynności, a wyczynowych sportowców do jak najwyższej formy. To również szansa dla pacjentów cierpiących na martwicę główki kości udowej, która najczęściej dotyka chłopców w wieku dojrzewania.
Pawilon stwarza nową perspektywę rozwojową medycyny nie tylko na Dolnym Śląsku, ale również na całym świecie.

– Dzięki unijnym środkom na Dolnym Śląsku powstał kolejny ważny ośrodek medyczny. Samorząd województwa konsekwentnie inwestuje w nowoczesne metody leczenia, a wykorzystywanie komórek macierzystych to przyszłość medycyny. Cieszę się, że będziemy mogli jeszcze skuteczniej pomagać chorym, zwłaszcza tym cierpiącym na nowotwory – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska