OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Victoria Carl, triumfatorka biegu na 10 km w Trondheim.
Victoria Carl, triumfatorka biegu na 10 km w Trondheim. Fot. PAP/EPA/Terje Pedersen
Niemka Victoria Carl dość niespodziewanie wygrała w Trondheim bieg na 10 km techniką klasyczną zaliczany do klasyfikacji narciarskiego Pucharu Świata. W rywalizacji mężczyzn najlepszy okazał się Norweg Johannes Klaebo.

Premierowy triumf Victorii Carl

Carl w niedzielę odniosła pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata w karierze. Drugie miejsce ze stratą 19,6 s zajęła Amerykanka Rosie Brennan, a trzecia była Szwedka Ebba Andersson - strata 21,6 s. Na czwartej pozycji ze stratą 28,3 s została sklasyfikowana główna kandydatka do zwycięstwa, liderka Pucharu świata Amerykanka Jessica Diggins.

28-letni Carl, mistrzyni olimpijska w sprincie drużynowym, była do niedzielnego biegu doskonale przygotowana, prowadziła praktycznie od startu do mety.

W klasyfikacji PŚ prowadzi Diggins z dorobkiem 724 pkt. Druga jest Szwedka Emma Ribom - 668 pkt, a trzecia Brennan - 631 pkt. Na 7. pozycję awansowała Carl, która ma aktualnie 514 pkt. Najlepsza z Polek Monika Skinder jest 81. (26 pkt.).

Zmiana lidera w klasyfikacji generalnej męskiego Pucharu Świata

Norweg Johannes Klaebo wygrał bieg na 10 km techniką klasyczną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w Trondheim. Dzień wcześniej broniący Kryształowej Kuli Norweg triumfował w biegu łączonym w którym zawodnicy przebiegli 10 km techniką klasyczną i 10 km techniką dowolną.

W niedzielę drugie miejsce ze stratą 17,7 s wywalczył także Norweg Paal Golberg. Trzeci był również reprezentant Norwegii Henrik Doennestad - strata 21,1 s. Na siódmej pozycji ze stratą 38,2 s został sklasyfikowany dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej PŚ Norweg Harland Amundsen.

Po zwycięstwie w trzech biegach w Trondheim Klaebo awansował na pozycję lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Drugi jest Amundsen ze stratą 7 pkt do lidera.