Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowite odkrycie na ul. Sienkiewicza we Wrocławiu. Archeolodzy znaleźli skraj fosy bastionu nowowiejskiego z XVIII wieku

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Wrocław, ul. Sienkiewicza, badania archeologiczne prowadzone w związku z inwestycją, polegającą na budowie budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym.
Wrocław, ul. Sienkiewicza, badania archeologiczne prowadzone w związku z inwestycją, polegającą na budowie budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym. Piotr Kmiecik, Dawid Oleszczuk
W trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych w centrum Wrocławia, archeolodzy dokonali niecodziennego odkrycia. Najprawdopodobniej udało im się znaleźć skraj fosy bastionu nowowiejskiego, a także pozostałości XVIII wiecznego chodnika. "Takie odkrycia archeologiczne obrazują, ile jeszcze nawarstwień różnego typu może istnieć na terenie naszego miasta" - komentuje archeolog Joanna Biniek.

W maju 2023 roku przy ul. Sienkiewicza we Wrocławiu archeolodzy prowadzili badania, które były związane z budową budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym. Jak przekazuje Joanna Biniek, w trakcie badań wykopaliskowych odkryto najprawdopodobniej skraj fosy bastionu nowowiejskiego.

- Widoczna na zdjęciach konstrukcja plecionkowa, a dokładniej skarpa umacniana faszyną, wstępnie datowana jest na drugą połowę XVIII wieku. U jej podnóża odkryto również interesujący pas cegieł, który wygląda jak rodzaj chodnika technicznego, powstał on prawdopodobnie w trakcie użytkowania obiektu bastionowego - tłumaczy Joanna Biniek, starszy inspektor do spraw zabytków archeologicznych z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem: Ekshumacja szczątków żołnierzy niemieckich w Parku w Kłodzku

Archeolodzy przeanalizowali cegły i sprawdzili ich korelację z odkrytym założeniem. Na tej podstawie ustalono wstępne datowanie obiektu. Szacuje się, że odkrycie pochodzi z końcówki XVIII wieku. Jak dodaje Joanna Biniek, podczas badań archeologicznych niestety nie odnaleziono zabytków ruchomych. Jednakże nie oznacza to, że we Wrocławiu nie kryje się już nic do wykopania.

- Takie odkrycia archeologiczne obrazują, ile jeszcze nawarstwień różnego typu może istnieć na terenie naszego miasta - mówi Joanna Biniek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska