Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Tumski we Wrocławiu nie przestaje zaskakiwać. Następne bezcenne odkrycia archeologiczne [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Kolejne odkrycia archeologiczne na Ostrowie Tumskim. Zdjęcia: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Kolejne odkrycia archeologiczne na Ostrowie Tumskim. Zdjęcia: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Dalsze odkrywanie podziemnych skarbów Ostrowa Tumskiego trwa. Wcześniej podczas remontu Muzeum Archidiecezjalnego, pracownicy dokopali się do m.in. murów pochodzących z XIII w. Teraz najstarsza część Wrocławia ujawniła kolejne sekrety.

Przypomnijmy: do pierwszych odkryć związanych z ostatnim remontem rur ciepłowniczych Muzeum Archidiecezjalnego doszło w połowie sierpnia. Wtedy na terenie zabytkowego Ostrowa Tumskiego znaleziono m.in. narożnik ceglanego budynku z XIII wieku, zabytkowy mur, potłuczoną ceramikę oraz fragment herbu.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Do wydobytych skarbów pod Muzeum Archidiecezjalnym doszły kolejne, mamy też aktualizację wcześniejszych doniesień. Na dziedzińcu odkryto dalszy ciąg średniowiecznej zabudowy (wspomnianego narożnika), w tym dwie, zachowane w całości piwnice o sklepieniu kolebkowym – informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Materiał, służący do budowy piwnic to tzw. cegła palcówka, czyli charakterystyczna cegła z odciśniętymi liniami wyżłobionymi palcami rzemieślnika. W ten sposób usuwał nadmiar gliny. Budulec datowany jest na XIII-XVI wiek.

"W środku wykonano sondaże w celu uchwycenia poziomu użytkowego piwnicy, być może zostaną one zagospodarowane w przyszłości" – dodają archeolodzy.

Ale to nie wszystko. Wiemy nieco więcej o średniowiecznym murze, który także został odkryty podczas prac ziemnych związanych z remontem muzeum. Ten datowany jest na XIV-XV wiek i najprawdopodobniej należy do muru dawnego domu na wschodnim krańcu dawnej wyspy.

Następne nowości dotyczą herbu, wydobytego z gruzów opisanego wyżej muru. Pierwotnie podejrzewano, że należy on do biskupa wrocławskiego Karola Ferdynanda Wazy, który pełnił funkcję od 1625 do 1655 r. Ostatnie analizy historyków wykazały jednak, że fragmenty kartusza herbowego wskazują na biskupa Marcina Gerstmanna, który był biskupem wrocławskim w latach 1574-1585 oraz starostą generalnym Śląska.

Ostatnie nowe odkrycie to kolejny fragment muru średniowiecznego budynku. Zapora została ułożona techniką opus emplectum. Oznacza to, że mur tworzyły ociosane kamienie, a do łączącej je zaprawy dodawane było kamienne kruszywo. Przed budynkiem odkopana została także dawna ścieżka z bruku. Archeolodzy liczą, że Ostrów Tumski może skrywać jeszcze wiele tajemnic.

Kolejne odkrycia archeologiczne na Ostrowie Tumskim. Zdjęcia: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Ostrów Tumski we Wrocławiu nie przestaje zaskakiwać. Następn...

Przeczytaj także:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska