MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 20 tys. zł dodatkowej emerytury w ramach europejskiej emerytury. Jest podpis prezydenta! Jak skorzystać z unijnego OFE?

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Europejska emerytury to szansa bezpieczną na inwestycję, z której skorzystamy już jako seniorzy.
Europejska emerytury to szansa bezpieczną na inwestycję, z której skorzystamy już jako seniorzy. 123rf.com/serezniy
Ustawę o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym wejdzie z życie już niedługo! Właśnie doczekała się podpisu prezydenta. Od teraz Polacy będą mogli oszczędzać na europejską emeryturę, a my sprawdzamy, jak skorzystać z unijnego OFE? Na czym polega to świadczenie emerytalne? I komu przysługuje OIPE?

Spis treści

Nowe możliwości oszczędzania na emeryturę

Wspomniana europejska emerytura to nowa forma oszczędzania długoterminowego dla osób starszych, które pomyślą o tym znacznie wcześniej. Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE) to sposób gromadzenia oszczędności dostępny dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Jest to dobrowolne świadczenie, którego pomysł powstał w UE, a konkretne jego regulacje zależą już w pełni od państw członkowskich.

Premier Mateusz Morawiecki porównuje świadczenie europejskie do dobrze znanych w Polsce Indywidualnych Kont Emerytalnych. Te funkcjonują w naszym kraju w III filarze emerytalnym i dają możliwość wypłaty dodatkowej emerytury po 60 roku życia. OIPE będzie działać na wielu poziomach podobne do IKE.

Emerytura dla obywateli UE, czyli dla kogo?

Sejm w środę 16 sierpnia zagłosował przeciwko odrzuceniu ustawy o OIPE, co zaproponował Senat, a po podpisie prezydenta z wtorku 23 sierpnia wiemy już, że w Polsce doczekamy się europejskich emerytur. Zgodnie z zapisami ustawy roczny limit wpłat na OIPE ma stanowić nie więcej niż 3-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. Na przykładzie Polski i roku 2023 roku byłaby to kwota niemal 21 tys. zł.

Z kolei prawo do wpłat na subkonto będą miały osoby, które ukończyły 15 rok życia i mieszkają na terenie UE. Osoby niepełnoletnie będą mogły dokonywać wpłat tylko w roku, w którym uzyskały dochody z pracy na podstawie umowy o pracę. Limity będą działać także na drugim biegunie. Osoby, które nabyły prawa emerytalne i ukończyły 55 rok życia, nie będą mogły zawrzeć umowy o prowadzenie OIPE.

Gdzie i kiedy wypłata europejskiej emerytury?

OIPE będzie docelowo dostępny we wszystkich krajach członkowskich UE, a jego ofertę znajdziemy w wielu różnych prywatnych instytucjach, których działanie kontrolowane będzie przez instytucje unijne i krajowe. Emerytury europejskie znajdziemy zatem w:

 • bankach
 • zakładach ubezpieczeń
 • towarzystwach emerytalnych
 • instytucjach pracowniczych
 • firmach inwestycyjnych

Wypłata środków zgromadzonych na subkoncie następuje na wniosek osoby uprawnionej po osiągnięciu przez nią 60. roku życia lub po nabyciu przez nią uprawnień emerytalnych, jednak tylko w sytuacji, gdy spełniony zostaje jeden z poniższych warunków:

 • dokonano wpłat na konto lub subkonto OIPE co najmniej w 5 latach kalendarzowych (mogą to być dowolne lata)
 • połowa wartości zgromadzonych wpłat została dokonana nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę

Kika wariantów, wiele korzyści

Rozporządzenie unijne obliguje instytucje oferujące OIPE do stworzenia maksymalnie 6 wariantów inwestycyjnych. Różnić się one będą poziomem ryzyka i zyskami, a w każdej z firm istniał będzie pakiet podstawowy OIPE.

Limit kosztów i opłat w emeryturach europejskich ma wynosić 1 procent zgromadzonych rocznie środków. Jednocześnie świadczenia z OIPE mają być zwolnione z 10-procentowego podatku dochodowego. Dotyczy to zarówno samego gromadzenia środków, jak i ich wypłat, o ile dana osoba posiada tylko jedno konto OIPE.

Emerytura europejska funkcjonować będzie transgranicznie, a więc w więcej niż jednym kraju członkowskim UE. Co więcej, osoby, które zmienią miejsce zamieszkania na terenie UE, nie stracą możliwości inwestowania i wypłat środków z OIPE.

Jakie korzyści niesie za sobą europejska emerytura? Są to przede wszystkim:

 • możliwość oszczędzania bez podatku od zysków kapitałowych
 • prywatny charakter środków i możliwość dziedziczenia
 • możliwość zmiany dostawcy w ramach wypłaty transferowej
 • dostępność dla wszystkich już od 18 roku życia

Z drugiej strony za ograniczenia można uznać m.in. brak możliwości dokonywania kolejnych wpłat po pierwszej wypłacie czy obciążenie podatkiem w przypadku wypłaty przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W obliczu tak wielu korzyści są to jednak dosyć skromne ograniczenia.

Obecnie lista dostępnych ofert OIPE jest ograniczona. W Polsce liczba instytucji oferujących europejskie emerytury prawdopodobnie zwiększy się po wejściu w życie ustawy, która jest już w Senacie i prawdopodobnie wejdzie w życie jeszcze w tym roku. UE chce przy pomocy OIPE budować wspólny rynek kapitałowy i rozszerzać swobodę przemieszczania się oraz wyboru miejsca pracy w Unii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nawet 20 tys. zł dodatkowej emerytury w ramach europejskiej emerytury. Jest podpis prezydenta! Jak skorzystać z unijnego OFE? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska