MKTG SR - pasek na kartach artykułów

1000 zł więcej do emerytury. Sejm przyjął ustawę! Sprawdzamy, kto i kiedy dostanie wyższe świadczenie

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Mowa o świadczeniu, które funkcjonuje już od ośmiu lat. Teraz ma wzrosnąć jak jeszcze nigdy w historii.
Mowa o świadczeniu, które funkcjonuje już od ośmiu lat. Teraz ma wzrosnąć jak jeszcze nigdy w historii. 123rf.com/whitelook

Spis treści

Ważne zmiany w finansach publicznych

Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o finansach publicznych. Zmianie ulega m.in. reguła wydatkowa. Projekt wprowadza nowy mechanizm regulujący nadmierną nierównowagę finansów publicznych. Chodzi o to, aby na bieżąco reagować na decyzję Komisji Europejskiej, która w swoich prognozach może wskazywać na przekroczenie wartości referencyjnych.

Nowela wprowadza także tzw. klauzulę obronną, dzięki której wydatki na obronność będą szczególnie traktowane. Najprościej mówiąc, problemem nie będzie już zakup sprzętu wojskowego i jego dostawa z nawet kilkuletnim opóźnieniem.

Wyższa emerytura dla działaczy opozycyjnych

Ta sama nowelizacja ustawy o finansach publicznych przewiduje, że świadczenie osób o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych ze względów politycznych wzrośnie do wysokości najniższej emerytury i będzie waloryzowane co roku. W 2023 najniższa emerytura wynosi 1588,44 zł.

Poprawki do ustawy zwiększające emeryturę dla opozycjonistów zgłosił Adam Gawęda, poseł PiS, który tłumaczył, że obecnie świadczenie tych osób wynosi 565 zł/msc, natomiast po wejściu w życie zmian kwota ta zwiększy się o ponad 1000 zł brutto i będzie rosło wraz z najniższymi emeryturami.

Nic nie jest w stanie wynagrodzić im wielu lat walki, więzienia, pobicia przez znanych i nieznanych sprawców. Dzięki nim żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Waloryzacja coroczna będzie w tym wypadku identyczna, jak podwyżki najniższych emerytur. Wzrosty te będą zatem zależeć od średniorocznego wskaźnika inflacji wskazanego przez GUS, na podstawie którego ZUS zwaloryzuje emerytury 1 marca każdego roku.

To kolejna zmiana w dodatku dla opozycjonistów

Dodatkowe świadczenie dla byłych opozycjonistów zostało wprowadzone w marcu 2015 roku, a więc funkcjonuje już od ośmiu lat. Od tego czasu dodatek jednak bardzo się zmieniał. Początkowo świadczenie wypłacane było w wysokości zależnej od wysokości właściwej emerytury danego opozycjonisty. Od 2017 roku świadczenie to stało się bezterminowe i wynosiło 402 zł brutto (z waloryzacją roczną o wskaźnik inflacji). Ostatnia zmiana miała miejsce w tym roku. Od marca 2023 roku dodatek dla opozycjonistów wynosi 565,67 zł brutto miesięcznie.

Przypomnijmy, dodatek do emerytury może otrzymać osoba, która wystąpi do Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z wnioskiem o przyznanie statusu byłego opozycjonisty. Może on zostać przyznany jeśli dana osoba jest w stanie udowodnić co najmniej roczną działalność na rzecz zorganizowanych struktur antykomunistycznych i przez co najmniej miesiąc przebywała w więzieniu w związku z działaniami wymierzonymi we władze PRL.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 1000 zł więcej do emerytury. Sejm przyjął ustawę! Sprawdzamy, kto i kiedy dostanie wyższe świadczenie - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska