OPRAC.:
Mateusz Pietras
Alpejka Mikaela Shiffrin z 91. triumfem w karierze
Alpejka Mikaela Shiffrin z 91. triumfem w karierze PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT
Amerykanka Mikaela Shiffrin wygrała zjazd alpejskiego Pucharu Świata w szwajcarskim St. Moritz. To jej 91. zwycięstwo w cyklu, a czwarte w tej konkurencji. Polki nie startowały. Po przejeździe 35 zawodniczek zawody zostały zakończone z powodu silnego wiatru. W niedzielę odbędzie się supergigant z udziałem Maryny Gąsienicy-Daniel.

Niezawodność liderki Pucharu Świata

Najlepsza alpejka ostatniej dekady i liderka wszech czasów w klasyfikacji pucharowych zwycięstw Amerykanka Mikaela Shiffrin potwierdziła, że jest wszechstronną narciarką. Specjalizuje się w slalomach, ale jako nieliczna wygrywała zawody we wszystkich narciarskich konkurencjach.

W sobotę o 0,15 s wyprzedziła faworytkę tej konkurencji Włoszkę Sofię Goggię, która z kolei była najlepsza w piątkowym supergigancie, podczas gdy Shiffrin uplasowała się wówczas tuż za podium. Trzecie miejsce w zjeździe zajęła inna reprezentantka Italii Federica Brignone, wolniejsza od Amerykanki o 0,17 s.

Czołowa "30" miała komfortowe warunki jazdy, natomiast później wzmógł się wiatr i po kilku upadkach sędziowie postanowili zakończyć zawody.

Powiększenie przewagi w klasyfikacji generalnej

Shiffrin umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej PŚ i pewnie zmierza po szóstą w karierze dużą Kryształową Kulę. Ma już 195 punktów przewagi nad Brignone. Jest także liderką zjazdu, ponieważ po odwołaniu wcześniejszych zawodów, w St. Moritz po raz pierwszy alpejki rywalizowały w tej konkurencji.

W niedzielę w St. Moritz zaplanowano drugi supergigant. Na starcie nie zabraknie Maryny Gąsienicy-Daniel, która w piątek została sklasyfikowana na 22. pozycji.