Mateusz Pietras
Dwudzieste drugie miejsce Maryny Gąsienicy-Daniel w pierwszych w tym sezonie alpejskiego PŚ zawodach w konkurencji supergigant FABRICE COFFRINI/AFP/East News
Alpejka Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 22. miejsce w supergigancie alpejskiego Pucharu Świata w szwajcarskim St. Moritz. Pierwsze zawody w tej konkurencji tegorocznego PŚ wygrała Włoszka Sofia Goggia. Drugie miejsce zajęła Austriaczka Cornelia Huetter. Zaś na najniższym stopniu podium stanęła Szwajcarka Lara Gut-Behrami. Kolejne supergigantowe zaowdy odbędą się już w niedzielę.

Niespodziewana inauguracja w szwajcarskim Sankt Moritz

Tegoroczne rozpoczęcie sezonu 2023/2024 w konkurencji supergigant kobiet miało odbyć się kilka tygodni temu (18-19 listopada). Z powodu niekorzystnej aury na nowej trasie Gran Becca w Zermatt-Cervinia ze startem w Szwajcarii, a metą we Włoszech został odwołany.

Tym samym inauguracja w konkurencjach szybkich zacznie się w Sankt Moritz w Szwajcarii. Nie zabraknie polskiej alpejki Maryny Gąsienicy-Daniel, która jak na razie startowała w slalomie gigancie, w którym czuje się najlepiej i najpewniej.

Poprzedni weekend nie należał do najbardziej udanych w karierze 29-letniej Biało-Czerwonej. W pierwszym dniu zawodów w Killington zajęła 21. miejsce, natomiast na zakończenie zmagań nie została sklasyfikowana, bowiem nie ukończyła pierwszego przejazdu.

Jak sama przyznaje supergigant jest dla nie coraz bliższy.

– Przed sezonem trochę więcej potrenowaliśmy supergigant, ale ciągle to jest dużo mniej w stosunku do dziewczyn specjalizujących się w konkurencjach szybkich. W zeszłym sezonie zrobiliśmy FIS-punty w zjeździe, aby móc startować w oficjalnych treningach przed zawodami Pucharu Świata w zjeździe, które z reguły poprzedzają supergiganty

– wyjaśnił na łamach Polskiego Związku Narciarskiego trener Polki

Do tej pory najlepszym supergigantowym występem Gąsienicuy-Daniel było 16. miejsce w Pucharze Świata w Lenzerhaide w zeszłym roku.

Dwudzieste drugie miejsce na rozpoczęcie supergiganta w nowym sezonie

Pierwsze zawody PŚ w supergigancie wygrała wicemistrzyni świata z 2019 roku Włoszka Sofia Goggia, która pokonała trasę w czasie 1.16,63. Startująca jako siódma w stawce druga Austriaczkę Cornelię Huetter pokonała o 0,95 s. Natomiast trzecie miejsce zajęła mistrzyni olimpijska ulubienica publiczności Lara Gut-Behrami (strata 1,02 s). Na czwartym miejscu zmagania ukończyła liderka PŚ Mikaela Shiffrin.

Jedyna Polka Gąsienica-Daniel zajęła 22. miejsce. Na trasę wyruszyła jako 45. zawodniczka i przyjechała w czasie 1.20,06. Tym samym na inauguracje wywalczyła dziewięć punktów do klasyfikacji generalnej.

Kolejne zawody w konkurencji supergigant odbędą się w niedzielę. Start o godz. 10.30.