Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
1 z 7
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Choć samorządy obciążane są ostatnio dodatkowymi kosztami,...
fot. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

Najzamożniejsze miasta, miasteczka, gminy i powiaty. Jak wypada Wrocław?

Jak powstał ranking „Najbogatsze samorządy w 2018 roku”

Choć samorządy obciążane są ostatnio dodatkowymi kosztami, związanymi między innymi ze zmianami w edukacji i pozbawiane części dochodów wskutek obniżania podatków, to dzięki koniunkturze i własnej polityce, za nimi udany rok. Które są najbogatsze? Zobacz ranking!

Ocena sytuacji finansowej samorządów w ostatnich latach jest bardzo trudna - czytamy w raporcie „Najbogatsze samorządy w 2018 roku”, stworzonego przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Autorzy musieli wziąć pod uwagę nie tylko zmiany wielkości dochodów (które rosną i trudno, żeby było inaczej w okresie dynamicznego wzrostu gospodarki), ale także zmiany obciążeń podatkowych. Samorządy ponoszą przynajmniej częściowe koszty wprowadzanych reform, przede wszystkim edukacji, ale także na przykład zmian w zakresie „puchnących” programów pomocy społecznej. Poważne konsekwencje będą też miały zapowiadane, dalsze zmiany, mające wpływ na wielkość wpływów z tytułu udziału w podatkach dochodowych. Jednak jak podkreślają autorzy raportu - patrząc wyłącznie przez pryzmat wielkości dochodów, rok 2018 był dobry dla samorządów. Realna wielkość dochodów rosła – najszybciej w powiatach, a stosunkowo najwolniej w miastach na prawach powiatu. W rezultacie w porównaniu z rokiem 2014 dochody gmin wzrosły już o prawie 40 proc., a dochody powiatów i miast na prawach powiatu o kilkanaście procent. Jedynie w województwach odczuwane są skutki spadku wpływów do samorządowych budżetów. To - jak podkreśla się w raporcie - między innymi konsekwencja przejmowania przez władze centralne niektórych instytucji np.Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Niezbyt optymistyczny obraz na przyszłość

Jak czytamy w raporcie - po pierwsze tylko w gminach tempo wzrostu dochodów było wyższe niż tempo wzrostu gospodarczego (mierzonego zmianą PKB). W miastach na prawach powiatu i powiatach tempo tego wzrostu było nieco niższe niż prędkość zmian w otoczeniu gospodarczym. Ale co ważniejsze, ten obraz jest mylący z jeszcze jednego powodu. Duża część wzrostu dochodów samorządowych nie jest wynikiem poprawiającej się kondycji finansowej, a efektem przekazania do realizacji na poziom lokalny krajowych programów społecznych, wśród których największe znaczenie odgrywa 500+. W przypadku tych programów samorząd jest jedynie wykonawcą polityki rządu, nie zwiększa to w żaden sposób możliwości władz lokalnych w zakresie kształtowania własnej polityki rozwojowej. Wydatki te niemal w całości finansowane są dotacjami celowymi, a wpływ samorządów na sposób realizacji zadań jest żaden albo w najlepszym przypadku minimalny.

Jak liczono poziom zamożności

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak w ubiegłych latach. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło rankingu - zamożność. Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzielono przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

Na kolejnych slajdach przedstawiamy najzamożniejsze gminy, miasta powiatowe, województwa i stolice regionów

Zobacz również

Mariusz Malec, obrońca Pogoni: Trzeba przyjąć ten wynik właśnie z pokorą

Mariusz Malec, obrońca Pogoni: Trzeba przyjąć ten wynik właśnie z pokorą

Zmarła dziewczynka urodzona po śmierci matki. Przerażające dane ze Strefy Gazy

Zmarła dziewczynka urodzona po śmierci matki. Przerażające dane ze Strefy Gazy

Polecamy

Gwiazdor ma porażenie, ale mimo tego trafia jak szalony

Gwiazdor ma porażenie, ale mimo tego trafia jak szalony

Wczesna pora meczu Igi Świątek z Soraną Cirsteą w Madrycie!

Wczesna pora meczu Igi Świątek z Soraną Cirsteą w Madrycie!

Isaac Del Toro wygrał pierwszy etap wyścigu Vuelta Asturias! Rafał Majka na podium!

Isaac Del Toro wygrał pierwszy etap wyścigu Vuelta Asturias! Rafał Majka na podium!