Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski mały fiat napędzany azotem nie został wynalazkiem roku (FILM, ZDJĘCIA)

Magdalena Kozioł
fot. Przemysław Wronecki
KrioNgine - pojazd zbudowany na Politechnice Wrocławskiej, zakwalifikował się do ścisłego finału programu "Polski wynalazek roku". Finałową galę konkursu, którą poprowadząili Maciej Orłoś i Paulina Chylewska, można było oglądać w TVP 1 (18 marca o godz. 20.20). Widzowie zdecydowali, że najlepszym wynalazkiem jest cyber-oko.

Członkowie Koła Naukowego Skrzyneczka z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej skonstruowali na bazie fiata 126 p pojazd napędzany ciekłym azotem. Nie wydziela żadnych spalin i może osiągnąć prędkość 27 km/h.

Wrocławscy studenci mieli w poniedziałek szansę zdobycia 50 tys. zł, ale widzowie TVP 1 zdecydowali, że najlepszym wynalazkiem jest cyber oko.


Wrocławskie KrioNgine będzie walczył z siedmioma innymi wynalazkami:

1. Technologią Rozpoznawania Mowy
Służy do zamiany mowy na tekst. Mowa w postaci fali dźwiękowej przetworzona jest przez dekoder, który dzięki wykorzystaniu modelu akustycznego oraz modelu języka zwraca najlepiej pasującą sekwencję słów. Istotną częścią modelu jest zbiór danych mowy oraz jego reprezentacja w postaci modelu akustycznego. Dzięki innowacyjnemu opracowaniu optymalnego modelu akustycznego nasz system rozpoznawania mowy ma unikalne cechy. Zasady działania wynalazku: Rozpoznawanie mowy jest dziedziną interdyscyplinarną obejmującą zagadnienia matematyczne, akustyczne oraz lingwistyczne. Technologia składa się z wielu elementów takich jak: dekoder, model akustyczny, model języka. Mowa wypowiadana do mikrofonu jest zamieniana na reprezentację cyfrową, następnie zostaje analizowana w sieci rozpoznawczej dekodera przy wykorzystaniu modelu akustycznego oraz modelu języka. W wyniku analizy dekoder zwraca najlepiej pasującą sekwencję słów.

2. CyberRyba - podwodny robot mobilny z napędem falowym
Ideą wynalazku jest odzwierciedlenie wyglądu zewnętrznego oraz ruchu falowego naturalnej ryby w urządzeniu technicznym jakim jest podwodny robot mobilny. Cyber Ryba może być wykorzystana do monitoringu podwodnego do obiektów hydrotechnicznych stworzonych przez człowieka jak i fauny i flory podwodnej. CyberRyba mogłaby w przyszłości przeprowadzać inspekcję podwodną portu, podwodnych instalacji, rurociągów, platform wiertniczych, zatopionych obiektów archeologicznych, sztolni, bunkrów, jaskiń. Robot może zostać wyposażony w szereg czujników do badania stopnia zanieczyszczenia środowiska wodnego oraz posłużyć do prac badawczych związanych z życiem i rozwojem organizmów wodnych. Urządzenie techniczne imitujące rybę, może też posłużyć jako robot wykrywający podwodne zagrożenia.

3. Cyber-Oko
Zastosowanie cyber-oka jest możliwe w zakładach opiekuńczo-leczniczych, w domach opieki, a także w domach prywatnych, gdzie przebywają osoby doświadczone urazem lub udarem mózgu. Cyber-oko można wykorzystać na etapie diagnozy w celu oszacowania stanu świadomości pacjenta, jak również na etapie terapii i rehabilitacji pacjenta w celu pobudzania funkcji poznawczych oraz stymulowania zmysłów, w szczególności: wzroku, słuchu i powonienia. Dodatkową funkcjonalnością cyber-oka jest możliwość komunikowania się z otoczeniem poprzez wybór gotowych poleceń wyświetlanych na ekranie, bądź obsługę wirtualnej klawiatury. Ze względu na stosunkowo niski koszt systemu, cyber-oko może się szybko upowszechnić w ww. Obszarze zastosowań.

4. Cybernetics Artificial Cell
To trójwymiarowa Cybernetyczna Sztuczna Komórka wyposażona w swoim wnętrzu w chip, pamięci , źródła energii, światłowody do przesyłania do niej i od niej na zewnątrz informacji oraz energii świetlnej, która zasila umieszczone w niej baterie słoneczne. Ten wynalazek może być wykorzystywany w Telekomunikacji, badanich kosmicznych, czy wojskowości.

5. Fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji.
Wynalazek (fotobioreaktor z systemem Solar-Tracker) pozwala na prowadzenie efektywnej ekonomicznie hodowli mikroalg bogatej w lipidy, z których następnie produkuje się biopaliwo. W porównaniu do roślin jadalnych, takich jak rzepak czy kukurydza, z których również produkuje się biopaliwa I generacji, z udziałem mikroalg z 1 ha powierzchni jesteśmy w stanie wyprodukować 100 x więcej biopaliwa.
Ponadto, do hodowli mikroalg nie potrzeba żyznej gleby czy czystej wody, tym samym mikroalgi nie konkurują z innymi roślinami uprawnymi i nie podnoszą cen żywności. Algi, aby rosnąć, potrzebują olbrzymich ilości dwutlenku węgla, tym samym przyczyniają się do redukcji ilości tego gazu w atmosferze.

6. Immersyjny, niechłodzony detektor dalekiej podczerwieni do zastosowań kosmicznych

Detektory podobnego typu wykorzystywane m.in. w kosmosie, a także w nowoczesnych urządzeniach przemysłowych, medycznych, badawczych i wojskowych. Używa się ich do budowy urządzeń nadzorujących stan techniczny taboru kolejowego wielkich prędkości, do budowy niezwykle czułych analizatorów substancji, które potrafią znaleźć w oddechu człowieka markery chorób nowotworowych na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby, do budowy urządzeń wykrywających narkotyki i materiały wybuchowe w zamkniętym bagażu pasażerów, do wykrywania źródeł ognia w transporcie kolejowym, do precyzyjnego sterowania urządzeniami laserowymi, w łączności laserowej i wielu innych.

7. Safe Step
Urządzenie jest udoskonaleniem - białej laski dla osób niewidomych.
Niewidomy, posługujący się laską w trakcie zbliżania się do przeszkody jest informowany o odległości do niej, poprzez wibracje w rękojeści. Wraz ze zmniejszaniem się odległości do przeszkody - wibracje narastają. Laska porusza się po podłożu dzięki zastosowaniu kółka prowadzącego. Kiedy nadchodzi wieczór i robi się ciemno na dworze, laska rozświetla się pulsującym czerwonym światem, co zwiększa bezpieczeństwo samego użytkownika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska