Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze uczelnie we Wrocławiu 2022. Są wyniki najnowszego rankingu Perspektyw

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
W tym roku ponownie we Wrocławiu pierwsze miejsce wśród uczelni akademickich otrzymała Politechnika Wrocławska
W tym roku ponownie we Wrocławiu pierwsze miejsce wśród uczelni akademickich otrzymała Politechnika Wrocławska Paweł Relikowski / Polska Press
Ranking Szkół Wyższych Perspektyw od 22 lat pomaga przyszłym studentom w wyborze uczelni. W tegorocznym zestawieniu dwie wrocławskie szkoły wyższe znalazły się w pierwszej dziesiątce zestawienia. O szczegółach piszemy poniżej.

Ranking Uczelni Akademickich Perspektywy 2022

1. Miejsce - Politechnika Wrocławska
W ogólnej klasyfikacji najlepiej wypadła Politechnika Wrocławska. Zajęła 1. miejsce we Wrocławiu i 7. miejsce w Polsce. W zeszłych latach (2021, 2020 i 2019) uczelnia zajmowała 6. miejsce w kraju. Jednocześnie oznacza to, że Politechnika Wrocławska od wielu lat pozostaje liderem w rankingu uczelni akademickich w naszym mieście. Jeśli chodzi o ranking kierunków, ósmy rok z rzędu na pierwszym miejscu znalazło się budownictwo, a na drugim - inżynieria chemiczna i procesowa.

2. Miejsce - Uniwersytet Wrocławski
Do pierwszej dziesiątki załapał się także Uniwersytet Wrocławski. Jest drugą uczelnią we Wrocławiu i ma 10. miejsce w Polsce. W zeszłych latach zaliczała podobny wynik. W 2021 roku była 13, w 2020 – 10, a w 2019 zajęła 8 miejsce.

3. Miejsce - Uniwersytet Medyczny
Trzecią uczelnią akademicką we Wrocławiu jest Uniwersytet Medyczny. W ogólnym zestawieniu otrzymał 20. miejsce. To spadek o trzy pozycje w stosunku do zeszłego roku, kiedy zajął miejsce 17. W poprzednich latach również wypadł lepiej – w 2020 roku uplasował się na pozycji 12, a w 2019 zajął 13. miejsce. Wśród uczelni medycznych wyróżnia się warunkami kształcenia (1. miejsce), umiędzynarodowieniem (3. miejsce) i prestiżem (4. miejsce). W zestawieniu kierunków w ramach XXIII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022 kierunek lekarsko-dentystyczny zajął 2. miejsce.

Uczelnie we Wrocławiu - miejsca od 4. do 9.

  • Uniwersytet Przyrodniczy – 4. miejsce we Wrocławiu, 25. miejsce w Polsce;
  • Uniwersytet Ekonomiczny – 5. miejsce we Wrocławiu, 45. miejsce w Polsce;
  • Akademia Wychowania Fizycznego – 6. miejsce we Wrocławiu, 71-80 miejsce w Polsce;
  • Dolnośląska Szkoła Wyższa – 7. miejsce we Wrocławiu, 71-80 miejsce w Polsce;
  • Papieski Wydział Teologiczny – 8. miejsce we Wrocławiu, 80+ miejsce w Polsce;
  • Wyższa Szkoła Bankowa – 9. miejsce we Wrocławiu, 91+ miejsce w Polsce.

Jak oceniano uczelnie akademickie?

Ranking Uczelni Akademickich Perspektywy 2022 obejmuje polskie uczelnie akademickie (publiczne oraz niepubliczne), które posiadają co najmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora oraz posiadają minimum 200 studentów studiów stacjonarnych. W rankingu uwzględnione zostaną uczelnie, które miały minimum dwa roczniki absolwentów.

Przy ocenianiu pod uwagę bierze się:

  • Prestiż (12%) - liczba wskazań danej uczelni w badaniu ankietowym wśród kadry akademickiej (profesorowie belwederscy i doktorzy habilitowani, którzy uzyskali tytuł lub stopień w ostatnich pięciu latach) oraz uznanie międzynarodowe (pozycja uczelni w globalnych rankingach);
  • Absolwentów na rynku pracy (12%) - wskaźnik odzwierciedlający pozycję absolwentów uczelni na rynku pracy. Wskaźnik uwzględnia dwa parametry badania: zarobki absolwentów w odniesieniu do zarobków w powiecie zamieszkania i zatrudnialność absolwentów mierzoną ryzykiem bezrobocia na tle stopy bezrobocia w powiecie zamieszkania.
  • Potencjał naukowy (15%) – sumę ważonych ocen, liczbę kadry o najwyższych kwalifikacjach (pracownicy badawczy i badawczo-dydaktyczni ze stopniem dr hab. lub tytułem prof.);
  • Innowacyjność (8%) – liczba uzyskanych przez uczelnię patentów w Polsce i za granicą, wkład badań uczelni w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ;
  • Efektywność naukową (28%) - pozyskane zewnętrzne środki na badania, rozwój kadry, nadane stopnie naukowe, publikacje naukowe, cytowania.
  • Warunki kształcenia (10%) - dostępność kadry o wysokich kwalifikacjach i akredytacje;
  • Umiędzynarodowienie (15%) - liczba studentów z obcych krajów, studiów w językach obcych, cytowań za granicą, uczestnictwo w uniwersytecie europejskim, liczba nauczycieli zza granicy, wymiana studencka i wielokulturowość środowiska studenckiego.

Ranking Uczelni Niepublicznych Perspektywy 2022

Osobno został stworzony Ranking Uczelni Niepublicznych 2022. Tutaj wysokie miejsce zajęła Dolnośląska Szkoła Wyższa – 1. we Wrocławiu i 9. w Polsce. Kolejną okazała się Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu – 2. miejsce we Wrocławiu i 11. w Polsce. Trzecią lokatę w mieście zajęła Wyższa Szkoła Bankowa, która w ogólnej klasyfikacji była 21.

W przypadku uczelni niepublicznych oceniano prestiż, siłę naukową, potencjał dydaktyczny, innowacyjność i współpracę z gospodarką oraz umiędzynarodowienie studiów.

Pełny ranking dostępny jest na tej stronie: KLIKNIJ TUTAJ!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska