Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najgorsze miejsca we Wrocławiu. Te problemy mieszkańcy zgłaszają policji najczęściej

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Kliknij w zdjęcie i zobacz w galerii, gdzie i jakie przestępstwa zgłaszają policji mieszkańcy Wrocławia. Do kolejnych slajdów przejdziesz za pomocą gestów, strzałek lub kursora
Kliknij w zdjęcie i zobacz w galerii, gdzie i jakie przestępstwa zgłaszają policji mieszkańcy Wrocławia. Do kolejnych slajdów przejdziesz za pomocą gestów, strzałek lub kursora Archiwum Polska Press
Wrocławscy policjanci cały czas weryfikują i kontrolują miejsca wskazane przez mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. To specjalna aplikacja, dzięki której każdy może anonimowo przekazać policji informacje o niebezpiecznych sytuacjach. W galerii możesz sprawdzić, gdzie i do jakich incydentów we Wrocławiu dochodzi najczęściej. O tym jak działa mapa, przeczytasz poniżej.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - co to jest?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest narzędziem, które pozwala na rzetelne i czytelne identyfikowanie oraz przedstawianie skali i rodzaju zagrożeń, które sygnalizują lokalne społeczności.

Dzięki mapie mieszkańcy mogą wskazać konkretne przypadki zachowania, którego nie akceptują. Po zgłoszeniu, w zależności od sprawy, podejmowane są przez policję jednorazowe, bądź długofalowe działania, aby wyeliminować problem.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - jak jej używać?

- Aby nanieść zgłoszenie, wystarczy dowolne urządzenie wyposażone w przeglądarkę i dostęp do internetu. Może to być smartfon, tablet, komputer. Nie trzeba zakładać konta, ani nigdzie się logować. Zgłoszenie można wysłać anonimowo i bardzo szybko - informuje sierż. szt. Paweł Noga z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Po wejściu na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (KLIKNIJ TUTAJ) naszym oczom ukaże się mapa Polski. Musimy kliknąć w plus widoczny w prawym dolnym rogu ekranu i wyświetlony zostanie katalog spraw, które można zgłaszać za pomocą platformy.

- Jest to katalog zamknięty, ale kompletny pod kątem określenia nieakceptowalnych zachowań, dzięki czemu każdy może wskazać zjawiska, które według jego oceny wymagają reakcji. Należą do nich między innymi: akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa, przekraczanie dozwolonej prędkości, grupowanie się małoletnich oraz inne kategorie. Można dodać samo zgłoszenie, ale zachęcamy do tego, aby opisać krótko występujący problem. Taki opis może pomóc w rozpoznaniu sprawy. Kolejną z opcji jest również możliwość załączenia pliku w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu - dodaje sierż. szt. Paweł Noga.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - jak to działa w praktyce?

Po naniesieniu zgłoszenia policjanci weryfikują je. Trafia ono do jednego z piętnastu komisariatów funkcjonujących w ramach Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Sprawą zajmą się policjanci z jednostki właściwej terytorialnie dla konkretnego zgłoszenia.

- To miejscowi funkcjonariusze najlepiej znają teren i bolączki konkretnych osiedli, dzielnic i miejscowości. Zgłoszenie sprawdzą mundurowi służby patrolowej albo dzielnicowi. Na miejscu zweryfikują zgłoszenie i jeśli potwierdzą występowanie zagrożenia – zmienią jego status na "potwierdzone". Wówczas kolor naszego zgłoszenia na mapie zmieni się na czerwony. Od tego momentu policjanci rozpoczną czynności, które będą zmierzały do jego wyeliminowania - mówi sierż. szt. Paweł Noga.

Podjęte działania będą zależeć od konkretnej sytuacji. Jeśli przykładowo mamy do czynienia z przekraczaniem prędkości, na miejscu pojawiają się policjanci wrocławskiej drogówki z miernikami prędkości. Będą dyscyplinować kierujących, którzy w tym miejscu nie stosują się do obowiązujących ograniczeń. Sam widok patrolu działa na większość kierujących prewencyjnie i auta wyraźnie zwalniają. Funkcjonariusze mogą też wdrożyć działania polegające na zawnioskowaniu o zmianę oznakowania lub o instalację progów zwalniających. Wszystkie decyzje poparte są doświadczeniem mundurowych i podejmowane po dokładnym zweryfikowaniu danego problemu.

Kliknij w zdjęcie i zobacz w galerii, gdzie i jakie przestępstwa zgłaszają policji mieszkańcy Wrocławia. Do kolejnych slajdów przejdziesz za pomocą gestów, strzałek lub kursora

Najgorsze miejsca we Wrocławiu. Te problemy mieszkańcy zgłas...

ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska