Nasza Loteria

Nagroda Miasta Wrocławia dla Aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu Bogusława Danielewskiego

Natalia Niedzielska-Burdzy
Natalia Niedzielska-Burdzy
Długoletni aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu Bogusław Danielewski decyzją wrocławskich radnych został 24 czerwca 2020 jednym z laureatów Nagrody Miasta Wrocławia za 70 lat aktywności twórczej na wrocławskich scenach teatralnych. Nagrody powędrowały w tym roku również do czterech osób i jednego stowarzyszenia.

Oprócz aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu doceniono także lekarkę prof. Alicję Chybicką, naukowca z Politechniki Wrocławskiej prof. Marcina Drąga, wieloletniego kierownika katedry chirurgii USK we Wrocławiu prof. Piotra Szybera oraz Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne.

Bogusław Danielewski początkowo występował na scenie Estrady Bałtyckiej i Państwowego Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1948-1949). Następnie znalazł się w zespole Teatru Młodego Widza we Wrocławiu (1949-1953). W tym czasie zdał aktorski egzamin eksternistyczny (1951) i 15 XII 1952 roku został zaangażowany do Państwowych Teatrów Dramatycznych we Wrocławiu (od roku 1969 pod nazwą Teatr Polski we Wrocławiu). Z Wrocławia przeniósł się ponownie do Państwowego Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1953), by wkrótce na stałe osiąść w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Wespół z Henrykiem Tomaszewskim i Andrzejem Barskim tworzył w roku 1956 pierwsze kierownictwo artystyczne Studia Pantomimy przy Państwowych Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu (dziś Wrocławski Teatr Pantomimy im. H. Tomaszewskiego) – zajmował się administracją i sprawami organizacyjnymi. Wykładowca w Studium Aktorskim przy Teatrze Polskim we Wrocławiu (1976-1977). Prowadził też długoletnią (ponad 20 lat, od roku 1973) działalność pedagogiczną na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Zagrał ponad sto ról teatralnych, w teatrach telewizji i w filmach. Wyreżyserował kilkanaście przedstawień dramatycznych i muzycznych. Laureat wielu prestiżowych nagród.

Nagrody Miasta Wrocławia przyznawane są dorocznie w czerwcu z okazji Święta Wrocławia. Rada miejska z powodu pandemii koronawirusa obradowała w tym roku w sposób zdalny, a głosowanie miało wyłącznie wymiar symboliczny. Feta z tej okazji ma się odbyć, gdy pozwolą na to warunki sanitarne. Prezydent Jacek Sutryk liczy na to, że tradycyjne spotkanie w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza będzie można zorganizować po wakacjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska